Եկեղեցու և ծննդատան հանցավոր ռմբակոծություն, արգելված զենքի կիրառում. իսպանացի լրագրողը պատռում է ադրբեջանական կեղծիքը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին պատերազմի ժամանակ Արցախում գործունեություն ծավալած իսպանացի լրագրող Պաբլո Գոնսալեսն անդրադարձել է ադրբեջանական մեդիա տիրույթում իր բացահայտումների առաջացրած իրարանցմանը: Lenta.ru-ին տված հարցազրույցից ադրբեջանական մեդիայի մեջբերումներին, կողմնակալ մեկնաբանություններին հատ առ հատ իսպանացի լրագրողն արձագանքել է: Պաբլո Գոնսալեսը ռուսական լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում հանգամանորեն ներկայացնում է պատերազմի օրերին իր արձանագրածն ու տպավորությունները:
«Ամենաշատ մեջբերվող հատվածը Մարտակերտն է և ռմբակոծության ճշգրտությունը: Մարտակերտում բազմաթիվ քաղաքացիական կառույցներ են վնասվել, դրանք չեն եղել մարտական ստրատեգիական օբյեկտներ: Су-25-ի ռմբակոծությունները, որոնց մասին ասում էին, այդքան էլ ճշգրիտ չեն եղել: Մարտունիում իրավիճակն ավելի վատ էր, այնտեղ մոտ 1050 շենքերից վնասվել է 850, որից 350-ն ունեն լուրջ վնասներ, 56-ը չեն կարող վերականգնվել, և 48 մարդ զոհվել է: Ստեփանակերտում ևս ադրբեջանցիները հարվածել են քաղաքացիական օբյեկտների։ Ծննդատան հարվածը դրա վառ վկայությունն է»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում նշել է Պաբլո Գոնսալեսը:
Իսպանացի լրագրողի խոսքով, իրեն չի հաջողվել խոսել այլ դեպքերի մասին, սակայն նախընտրում է անդրադառնալ Շուշիի եկեղեցու հանցագործ ռմբակոծությունը, երբ տեղի ունեցավ երկու հարված մեկ օրում, մի քանի ժամվա տարբերությամբ:
«Ես եղել եմ այնտեղ այդ երկու հարվածների արանքում: Առանձնացնեմ արգելված զենքի կիրառումը, այն, ինչ մեջբերում եմ տեքստում, բայց դա չի մատնանշում ադրբեջանական մամուլը: Կամ Հադրութում տարեց կնոջ հետ կատարված դեպքը, երբ նա սպանվեց անօդաչուի հարվածից: Կինն իր այգում էր, և ակնհայտորեն չի եղել օրինական թիրախ՝ դա ևս մեկ հանցագործություն է, որը պետք է հետաքննել: Մեկ այլ օրինակ, Ստեփանակերտի ծննդատան ռմբակոծումը, կառույցը գտնվում էր զինվորական հատվածներից հեռու: Սեպտեմբերից նոյեմբեր ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղյան հակամարտության ընթացքում տեղի ունեցած նման դեպքերը տասնյակ են»,-նշել է նա:
Մնացած առումներով, Պաբլո Գոնսալեսն առաջարկում է մարդկանց նայել կոնֆլիկտի ընթացքում կատարած իր աշխատանքը, լուսանկարները, տեսանյութերը, որպեսզի կարողանան ավելի լավ դատողություններ անել իր գործունեության մասին և չսկսել հարցազրույցից, որում հնարավոր չէր ընդգրկել ամբողջը:

Испанский журналист раскрывает азербайджанскую ложь
Испанский журналист Пабло Гонзалес, работавший в Арцахе во время последней войны, коснулся вызванной его разоблачениями паники в азербайджанских СМИ. Как сообщает Арменпресс, испанский журналист последовательно ответил на все предвзятые комментарии азербайджанских СМИ в связи с его интервью Lenta.ru. В интервью российскому изданию Пабло Гонзалес подробно описал свои впечатления во время войны.
«Самая цитируемая часть - это Мартакерт и точность бомбардировки. В Мартакерте пострадали многие гражданские строения, не являющиеся военно-стратегическими объектами. Бомбардировки Су-25, о которых сообщалось, не были точными. Ситуация была хуже в Мартуни, где были повреждены 850 из примерно 1050 зданий, из которых 350 были серьезно повреждены, 56 не подлежали ремонту и 48 человек погибли. В Степанакерте тоже азербайджанцы наносили удары по гражданским объектам. Обстрел родильного дома - яркое тому свидетельство», - написал Пабло Гонзалес на своей странице в Facebook.
По словам испанского журналиста, ему не удалось рассказать о других случаях, но предпочитает коснуться преступного обстрела церкви в Шуши, когда за один день произошло два нападения с разницей в несколько часов.
«Я был там между этими двумя ударами. Выделю использование запрещенного оружия, которое я цитирую в тексте, но на него не указывает азербайджанская пресса. Или случай с пожилой женщиной в Гадруте, когда она была убита дроном. Женщина была в своем саду, очевидно, что законной цели не было, это преступление, которое необходимо расследовать. Другой пример, взрыв Степанакертского роддома, здание было далеко от военных частей. В ходе карабахского конфликта с сентября по ноябрь произошли десятки подобных инцидентов», - отметил он.
В остальном Пабло Гонзалес предлагает людям посмотреть на его работы, фотографии, видео во время конфликта, чтобы они могли лучше судить о его действиях, а не начинать с интервью, которое не могло охватить все.