Սահմանների որոշման գործընթացում ՀՀ բնակիչների իրավունքները պետք է դրվեն որոշումների հիմքում. ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բնակիչների իրավունքները սահմանների որոշման գործընթացում պետք է դրվեն որոշումների հիմքում, հաշվի առնվեն նախկինում թույլ տված բոլոր սխալները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին նշել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում:
«Երբ Հայաստանն Արցախից արհեստականորեն անջատելու համար 1923թ. ձևավորվեց (Կարմիր) Քուրդիստանը, ՀՍԽՀ Զանգեզուրի հետ սահմանային վեճերը հատկապես սրվեցին: Այդ ժամանակ զանգեզուրցիների բարձրացրած արդարացի գլխավոր մտահոգություններից են մշտապես եղել հողերի, ձմեռային ու ամառային արոտատեղերի և այգիների նկատմամբ գյուղացիների իրավունքների հարցերը: Օրինակ՝ 1925թ. հոկտեմբերին ՀՍԽՀ հողժողկոմ Ա. Երզնկյանի տեղեկանքում նշվում էր, որ Մեղրիի և Կարյագինոյի (Ջաբրայիլ) հետ կապված՝ սահմանից արևմուտք ընկնող տարածքները հիմնականում ձմեռային արոտատեղեր էին, որոնք փաստացի օգտագործում էին Կապանի և Մեղրիի շրջանների խոտհարքներ չունեցող գյուղերի բնակիչները: Գլխավոր պատճառներից էր բերվում այն, որ առանց այդ արոտատեղերի նշված շրջանների գյուղերի անասնապահությունը կաթվածահար կլիներ: Մեկ այլ դեպքում՝ Զանգեզուրի և Քուրդիստանի գավառների միջև սահմանների գծման տեղական հանձնաժողովի ղեկավար Յա. Կոչետկովն, օրինակ, Թղութ գյուղին վերաբերող ադրբեջանական առաջարկների չհամաձայնելու հիմքում էր դրել այն, որ դա Շվանիձորի թաղամասերից մեկն է և այդտեղի հողերը (այգիներն ու արոտավայրերը) իրար այնպես են կցված, որ այդ գյուղերը մեկը մյուսից բաժանելն անհնար է լինելու»,-նշել Արման Թաթոյանը:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը նշել է, որ գյուղացիների իրավունքների մասով նույն վեճերը եղել են նաև Կապանի ու Զանգելանի, Խոզնավարի ու ադրբեջանական գյուղերի միջև: Ըստ պաշտպանի՝ սահմանային վեճերը լուծող ՀՍԽՀ տեղական ու հատկապես Անդրդաշնության կենտրոնական հանձնաժողովային 1924թ., 1926թ., 1929թ., 1935թ. և մյուս տարիների աշխատանքների նյութերից երևում է, որ ՀՍԽՀ գյուղացիների իրավունքները մշտապես թերի են քննարկվել. օրինակ՝ անտեսվել են Զանգեզուրի սակավահողությունը և գյուղերի միջև կապերը (վարչական, տնտեսական և այլն), հաշվի չի առնվել այն, թե ինչ դժվարություններ կարող էին առաջ գալ գյուղերի բնակիչների իրավունքների համար:
«Լիարժեք ուշադրություն չի դարձվել գյուղերի անվտանգության հարցերին (Քուրդիստանի տարածքից հայկական գյուղերի վրա տարբեր ավազակախմբերի հարձակումներին, գողություններին և այլն), որն էլ ուղիղ ազդել է գյուղացիների կողմից արոտատեղերի և մյուս հողերի օգտագործման վրա (օրինակ՝ երբ Անդրդաշնության ԿԳԿ-ի նախագահության 1929թ. փետրվարի որոշմամբ Կապանի շրջակայքի` Ողջի և Բասուտ գետերի ավազանի 21 գյուղերը հանձնվեցին Ադրբեջանի Ջաբրայիլ գավառին): Այս ամենը ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ ՀՀ բնակիչների իրավունքները սահմանների որոշման գործընթացում պետք է դրվեն որոշումների հիմքում, անհրաժեշտ է հաշվի առնել նախկինում թույլ տված բոլոր սխալները, դրանցից քաղել անհրաժեշտ դասեր ու թույլ չտալ իրավունքների ոտնահարում կամ անտեսում»,-հավելել է Արման Թաթոյանը:

В процессе определения границ в основу решений должны быть заложены права жителей Армении: ЗПЧ
Права граждан Республики Армения должны лежать в основе решений, принимаемых в процессе определения границ, с учетом всех ошибок, допущенных в прошлом. Об этом, как сообщает «Арменпресс», на своей странице в Facebook заявил Защитник прав человека Республики Арман Арман Татоян.
“В 1923 году для искусственного отделения Армении от Арцаха был образован Красный Курдистан. Тогда же обострились и приграничные споры с Зангезуром Армянской ССР. Одной из главных забот жителей Зангезура в то время был вопрос о правах сельчан на земли, зимние и летние пастбища и сады. Например, в октябре 1925 г. в справке наркома Армянской ССР А. Ерзнкяна говорилось, что районы к западу от границы между Мегри и Карягино (Джебраил) в основном были зимними пастбищами, которые фактически использовались жителями сел Капан и Мегри, не имеющих пастбищ. Одна из главных причин заключалась в том, что без этих пастбищ скотоводство деревень указанных районов было бы парализовано. В другом случае - глава местной комиссии по демаркации границ между Зангезурским и Курдистанским районами Я. Кочетков, в основе несогласия с азербайджанскими предложениями, касающегося села Тгут, заложил то, что это один из районов Шванидзора. Земли, сады и пастбища прикреплены друг к другу, отделить их невозможно”, - отметил Арман Татоян.
Защитник прав человека Армении отметил, что такие же споры о правах жителей были и между селами Капан, Зангелан и Хознавар и Азербайджаном. По словам Защитника, в 1924, 1926, 1929, 1935 годах местная комиссия АрмССР по разрешению пограничных споров и особенно Закавказская ЦК права сельских жителей обсуждали недостаточно. Например, были проигнорированы малочисленность населения Зангезура и связи между селами (административные, экономические и т. д.), не учитывалось то, какие трудности могли возникнуть в вопросе прав жителей сел.
Не уделялось должного внимания и безопасности деревень - нападения различных банд из Курдистана на армянские деревни, кражи и т. д. Что напрямую повлияло на использование пастбищ и других земель сельчанами. Например, когда в феврале 1929 г. решением закавказского президиума 21 деревня в бассейне рек Вохджи и Басут, были переданы Джебраилскому велаяту Азербайджана. Все это еще раз подтверждает, что в процессе определения границ права народа Армении должны лежать в основе решений. Необходимо учитывать все допущенные ранее ошибки, извлечь из них необходимые уроки и не допустить нарушения или игнорирования прав”, - заключил Арман Татоян.