Արցախում կորոնավիրուսի 4 նոր դեպք է հաստատվել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախում հունվարի 29-ին կատարվել է 41 թեստավորում, որից հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 4 նոր դեպք: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից:
«Վարակակիրները նախկինում հաստատված տարբեր օջախների կոնտակտավորներ են: Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Համաճարակաբանության և հիգիենայի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի մասնագետների կողմից շարունակվում են հակահամաճարակաբանական միջոցառումները, ինչպես նաև թեստավորման համար նմուշառում իրականացնել հաստատված դեպքի կոնտակտավորներից: Արցախում, ընդհանուր առմամբ, հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 2326 դեպք, որոնցից 31-ը` մահվան ելքով: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 25 վարակակիր, իսկ թեթև ձևերը ամբուլատոր բուժում են ստանում տնային պայմաններում: Կատարվել է 19 հազար 240 թեստավորում»,- հայտնում են գերատեսչությունից՝ հորդորելով հետևել առողջապահության նախարարության ցուցումներին՝ նոր բռնկումներից խուսափելու և օր առաջ կորոնավիրուսային վարակը հաղթահարելու համար:

COVID-19: в Арцахе подтверждено 4 новых случая
29 января в Арцахе было проведено 41 тестирование, по результатам которых подтверждены 4 новых случая заболевания коронавирусом.
Об этом Арменпресс сообщили в Министерства здравоохранения Республики Арцах.
«Зараженные люди являются контектерами различных ранее установленных очагов вспышек. Специалисты ГНКО «Центр эпидемиологии и гигиены» Министерства здравоохранения Республики Арцах продолжают противоэпидемиологические мероприятия, а также проводят отбор образцов для тестирования у лиц, контактировавших с подтвержденным заболеванием.
Всего в Арцахе подтверждено 2326 случаев заболевания коронавирусом, 31 из которых закончился летальным исходом. В настоящее время 25 инфицированных получают стационарное лечение, а пациенты с легкой формой протекания получают амбулаторное лечение на дому. Было проведено 19240 тестов», - сообщили в ведомстве, призывая следовать инструкциям Министерства здравоохранения, чтобы избежать новых вспышек и как можно скорее побороть коронавирусную инфекцию.