Հայաստանը մտնում է դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների շատ կարևոր փուլ. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը մտնում է դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների շատ կարևոր փուլ: Այդ մասին կառավարության նիստում նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» սահմանադրական օրենքի, «Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» և «Արդարադատության ակադեմիայի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթին հավանություն տալու մասին և անհետաձգելի համարելու մասին որոշման նախագծին:
Կառավարության ղեկավարը հիշեցրեց, որ առաջիկայում սպասելու են պարեկային ոստիկանության ձևավորմանը: «Մենք կալանքի ու ձերբակալության հետ կապված հարցերի վերաբերյալ առանձնացնում ենք դատարանի որոշակի կազմ, որը կքննի միայն մինչդատական վարույթի վերաբերյալ գործերը: Ընդ որում, սա աշխարհում լայնորեն կիրառվող պրակտիկա է», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ դատավորների ընտրության ու նշանակման նոր գործընթաց է անցնելու, որտեղ ամենակարևորը բարեվարքության ստուգումն է, որը շատ լայնորեն քննարկվում է:
«Կարող է լինել դեպք, երբ բարեվարքության հետ կապված խնդրահարույց եզրակացություն լինի Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից, բայց Բարձրագույն դատական խորհրդի կողմից դատավորի նշանակման վրա դա կարող նաև ազդեցություն չունենալ:
Մենք պետք է երաշխավորված լինենք, որ այս նոր կարգավիճակում հայտնվող դատավորների անաչառությունը և անկաշառությունը որևէ կերպով կասկածի տակ չդրվի, այսինքն՝ կայացվեց որոշումը, բոլորն ի գիտություն ընդունեն, ոչ թե սկսեն քննարկել, թե ինչ քաղաքական կապ կա այդ որոշումների հետ», - ասաց վարչապետը:
Արդարադատության նախարարի խոսքով՝ այս փաթեթով ներդնում են երկու ենթամասնագիտացում՝ մինչդատական վարույթների նկատմամբ դատական վերահսկողություն իրականացնող մասնագիտացված դատավորների ինստիտուտը և կոռուպցիոն հանցագործությունների քննություն իրականացնող դատավորների մասնագիտացում:«Մեկ խնդիր ևս լուծում ենք. դատարանների նստավայրերը ու հերթապահող դատավորների ժամանակացույցը հրապարակվում է. Վարույթն իրականացնող մարմնի ու բոլորի համար ակնհայտ է դառնում, օրինակ, կալանքի միջնորդության քննության դեպքում որ դատավորին է մակագրվելու գործը:
Նախատեսում ենք դատավորների թվակազմի ավելացում, ընդհանուր թվով՝ մինչև 21 դատավորի հաստիք կլինի Առաջին ատյանի դատարանում ու 3 դատավորի հաստիք՝ Վերաքննիչ քրեական դատարանում», - նշեց Բադասյանը:

Армения вступает на очень важный этап реформ судебно-правовой системы: Никол Пашинян
Армения вступает на важный этап реформ судебно-правовой системы.Об этом на заседании правительства заявил премьер-министр Никол Пашинян, коснувшись проекта решения об одобрении и признании неотложным пакета проектов законов “О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Судебный кодекс Республики Армения”, “О внесении изменения в Уголовно-процессуальный кодекс Республики Армения и О внесении дополнений в Закон “Об Академии юстиции”.
Как сообщает «Арменпресс», премьер напомнил, что в ближайшее время они будут ждать формирования патрульной полиции. “По вопросам, связанным с арестами и задержанием, мы выделили определенный состав суда, который будет рассматривать только досудебные дела. Это широко распространенная в мире практика”, - сказал Никол Пашинян, добавив, что будет новый процесс отбора и назначения судей, где самое главное - проверка добропорядочности, что широко обсуждается.
“Могут быть случаи, когда комиссией по предотвращению коррупции будет вынесено проблемное заключение относительно добропорядочности, но на назначение судьи Высшим судебным советом это может не иметь влияния.
Мы должны быть уверены, что беспристрастность и неподкупность судей, оказывающихся в этом новом статусе, никоим образом не ставится под сомнение, то есть принято решение, все приняли его к сведению, а не начали обсуждать, есть ли политическая связь с этими решениями”, - сказал премьер-министр.
По словам министра юстиции, этим пакетом внедряются две подспециализации: институт специализированных судей, осуществляющих судебный контроль за досудебными производствами, и специализация судей, осуществляющих расследование коррупционных преступлений. “Мы решаем еще одну проблему. Места пребывания судов и график дежурных судей будут публиковаться. Для органа, осуществляющего производство, и для всех будет очевидным, что например, в случае рассмотрения ходатайства об аресте, какому судье будет приписано дело.
Мы планируем увеличить число судей: до 21 штата судей - в суде первой инстанции и 3 штата судей - в Апелляционном уголовном суде”, - отметил Бадасян.