Արցախյան պատերազմից հետո ՄԱԿ-ի գործակալությունները և գործընկերներն աջակցել են ավելի քան 17 հազար մարդու
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը, մարտական գործողությունների սկզբից մինչ այժմ, աջակցություն է տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղից և շրջակայքից տեղահանված մարդկանց և Հայաստանի հյուրընկալող համայնքներին՝ աջակցելով մի շարք առաջնային կարիքները հոգալու հարցում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը տեղեկացնում է, որ ՄԱԿ-ի գործակալությունները և գործընկերները տրամադրել են 33 հազար 330 ոչ պարենային ապրանք, հարյուրավոր տոննա պարենային օգնություն՝ 17 հազար 965 մարդու: Կարիքավոր ընտանիքներին տրամադրվել են անկողնային, հիգիենայի պարագաներ, սրբիչներ, կենցաղային իրեր, բարձեր ու ձմեռային ծածկոցներ:
Ստեղծվել է երեխաների պաշտպանության թեժ գիծ և սոցիալական ծառայության մասնագետների օգնության գիծ, որոնք տրամադրում են շուրջօրյա խորհրդատվություն երեխաների պաշտպանության դեպքերի վերաբերյալ: 940 սոցիալական ծառայության մասնագետ (սոցիալական աշխատողներ, ուսուցիչներ, դպրոցական հոգեբաններ, երիտասարդների հետ աշխատող մասնագետներ) վերապատրաստվել են և ձեռք բերել անհրաժեշտ հմտություններ՝ առաջին հոգեբանական օգնություն և հոգեկան առողջությանն ուղղված աջակցություն: 355 երեխա, 520 դեռահաս և 394 ծնող օգտվել են հոգեկան առողջության և հոգեբանական աջակցությունից, այդ թվում՝ անհատական և խմբային միջամտությունների, արվեստի և երաժշտության միջոցով: Լեռնային Ղարաբաղից 25 դեռահաս վերապատրաստվել է որպես հասակակիցներին աջակցություն տրամադրող կամավոր՝ դեռահասներին շարունակական հոգեկան առողջություն և հոգեբանական սոցիալական աջակցություն ապահովելու համար: Առավել խոցելի դեռահասներին տրամադրվել է արվեստով զբաղվելու 100 հավաքածու:
Կրթության կարիքները հոգալու համար՝ աջակցություն է ցուցաբերվել Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված 11,500 դպրոցահասակ երեխաների, ովքեր ներկայումս միջնակարգ կրթություն են ստանում Հայաստանում: Արմավիրում գտնվող Լեռնային Ղարաբաղից 100 ուսանողների համար նախաձեռնվել է հասակակիցների միջոցով սովորելու:
ՄԱԿ-ը և գործընկերները նաև աջակցել են Առողջապահության նախարարության՝ ՀՀ քաղաքացիներին և Լեռնային Ղարաբաղից ժամանածներին առողջապահական ծառայություններ մատուցելու ջանքերին: Մասնավորապես, նախարարությանը տրամադրվել է 100 թթվածնի կոնցենտրատոր և COVID-19-ի դեմ պայքարում անհրաժեշտ այլ պարագաներ: Բացի այդ, Միացյալ Թագավորությունից Հայաստան էր ժամանել Շտապ բուժօգնության թիմ՝ աջակցելու Ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային կենտրոնում և «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում կորոնավիրուսային հիվանդության ծանր և ծայրահեղ ծանր դեպքերը կառավարելու և համավարակի դեմ պայքարի գործում:

После Арцахской войны агентства и партнеры ООН оказали помощь более 17 тыс арцахцам
С начала боевых действий в Арцахе и до сего дня офис ООН в Армении оказывает помощь перемещенным лицам из Нагорного Карабаха, прилегающих общин и принимающих общин Армении, помогая удовлетворить ряд основных потребностей. Как сообщили Арменпресс в офисе ООН в Армении, партнеры и агентства ООН предоставили 17 тыс 965 людям 33 тыс 330 непродовольственных товаров, сотни тонн продовольственной помощи. Малообеспеченным семьям были предоставлены постельные принадлежности, предметы гигиены, полотенца, предметы домашнего обихода, подушки и зимние одеяла.
Создана «горячая линия» по защите детей и телефон доверия для специалистов социальных служб, которые круглосуточно консультируют по вопросам защиты детей. 940 специалистов социальных служб (социальные работники, учителя, школьные психологи, специалисты по работе с молодежью) прошли обучение, чтобы получить необходимые навыки: первая помощь и поддержка психического здоровья.
355 детей, 520 подростков и 394 родителя получили психологическую поддержку, в том числе посредством индивидуальных, групповых мероприятий, искусства и музыки. Двадцать пять подростков из Нагорного Карабаха прошли обучение в качестве волонтеров по поддержке сверстников, чтобы оказывать подросткам постоянную психологическую и социальную поддержку. Наиболее уязвимым подросткам предоставлено 100 коллекций, чтобы заниматься искусством.
Для удовлетворения образовательных потребностей была оказана помощь 11 500 детям школьного возраста, перемещенным из Нагорного Карабаха, которые в настоящее время получают среднее образование в Армении.
ООН и партнеры также поддержали усилия министерства здравоохранения по предоставлению медицинских услуг гражданам Армении и приехавшим из Нагорного Карабаха. В частности, министерству было предоставлено 100 кислородных концентраторов и других предметов, необходимых для борьбы с COVID-19. Кроме того, из Великобритании в Армению прибыла бригада скорой помощи для оказания помощи Национальному центру инфекционных заболеваний и Медицинскому центру Святого Григория Просветителя в борьбе с тяжелыми, крайне тяжелыми случаями коронавирусной болезни.