Պետք է արարենք, ամուր հավատքով, ուժեղ կամքով կերտենք մեր ճակատագիրը․ Արցախի թեմի առաջնորդ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիոսյանը Ամանորի կապակցությամբ տեսաուղերձով է հանդես եկել։
«2020-ը նահանջ տարի էր, որ միշտ դժվարություններով լի է լինում։ Այն մեզ համար եղավ հերոսապատումի, դժվարությունների, փորձության, կորուստների տարի։ Թող այն անցնի պատմության գիրկը և նոր սպասումով ու նոր հույսով դիմավորենք նոր տարին։ Մենք այս գալիք նոր տարվա մեջ պիտի վերախմբավորվենք, ավելի կազմակերպվենք. դժվարությունները գալիս-գնում են ձմռան դաժան օրերի նման, գիշերը փոխարինվում է առավոտով, լույսով ու նոր կյանքով։ Մենք էլ այդ հույսով պիտի ապրենք։ Հաղթում է նա, ով վերարթնանում է և վերակազմակերպվում։ Դարեր շարունակ Արցախը մաքառել է իր անկախության, ազատության համար։ Մենք ունեցել ենք բազում հաղթանակներ, երբեմն հպատակվել ենք՝ պարսիկներին, թաթար մոնղոլներին, արաբներին։ Մենք պետք է անցնենք այդ ճանապարհը մինչև վերջ՝ վերջնական արդարությունն ու ազատությունը հաստատելու մեր պատմական մայր հողի վրա։ Մենք պետք է կերտենք մեր ապագան՝ նոր հույսերով, նոր սպասումներով, ինչը կախված է մեզանից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասել է Սրբազանը՝ կոչ անելով վերակազմակերպվել՝ գալիք հաջողություններ ունենալու համար։
Նա մաղթել է, որ 2021 թվականը հայ ազգի համար լինի խաղաղության, ստեղծագործության, շինարարության, ամոքելու տարի։
«Մենք պետք է այդ սպասումով ապրենք, արարենք, ամուր հավատքով, ուժեղ կամքով, մեծ հույսով կերտենք մեր ճակատագիրը։ Մենք պետք է ուժեղ լինենք»,- նշել է Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը։

Мы должны жить и творить свою судьбу с твердой верой, сильной волей․ Предстоятель Арцахской епархии
Предстоятель Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископ Паргев Мартиросян выступил с видеообращением по случаю Нового года.
«2020 год был високосным, он всегда полон трудностей. Для нас это был год героической борьбы, трудностей, испытаний и потерь. Пусть он уйдет в историю, а мы встретим новый год с новым ожиданием и новой надеждой. В наступающем новом году мы должны перегруппироваться, быть более организованными. Трудности приходят и уходят, как суровые зимние дни, но ночь сменяется утром, светом и новой жизнью. Мы тоже должны жить с этой надеждой. Побеждает тот, кто пробуждается и реорганизуется.
На протяжении веков Арцах боролся за свою независимость и свободу. У нас было много побед, иногда мы попадали под власть персов, татаро-монголов, арабов. Мы должны пройти этот путь до конца, чтобы окончательно установить справедливость и свободу на нашей исторической родине. Мы должны строить свое будущее с новыми надеждами, новыми ожиданиями – делать все, что зависит от нас», - как передает Арменпресс, сказал он, призывая переорганизоваться — для достижения успеха в будущем.
Он пожелал, чтобы 2021 год стал для армянского народа годом мира, творчества, созидания и исцеления.
«Мы должны жить, творить с этим ожиданием, творить свою судьбу с твердой верой, сильной волей и большой надеждой. Мы должны быть сильными», - отметил архиепископ Паргев Мартиросян.