Արցախի ԱԻՊԾ որոնողափրկարարական խմբերին թույլ չեն տվել մեկնել Հադրութ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության որոնողափրկարարական աշխատանք իրականացնող խմբերին թույլ չեն տվել մեկնել Հադրութ:
Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց ԱԻՊԾ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Հունան Թադևոսյանը: «Նախատեսվածի համաձայն՝ երեք խումբ մեկնում էր Հադրութի ուղղությամբ որոնողափրկարարական աշխատանքների: Առավոտյան կապ չի եղել խմբերի հետ, սակայն քիչ առաջ կապ է հաստատվել և պարզ է դարձել, որ Շեխեր գյուղի մոտակայքից նրանց չի թույլատրվել առաջանալ: Հիմա նրանք հետ են վերադառնում»,-ասաց Հունան Թադևոսյանը:
Ադրբեջական լրատվամիջոցները դեկտեմբերի 27-ին հայտնել են Հադրութի Տող գյուղի մոտակայքում հայ և ադրբեջանցի զինվորականների միջև վերսկսված մարտերի մասին։ Հաղորդվում է նաև երկու կողմի զոհերի և վիրավորների մասին։ Տող գյուղը ադրբեջանական ԶՈՒ ամբողջական վերահսկողության ներքո է։ Արցախի պաշտպանության բանակը հայտարարել է, որ ՊԲ որևէ ստորաբաժանում, որևէ զինծառայող որևէ գործողության չի մասնակցել, որևէ արտակարգ պատահար չի գրանցվել և հայկական կողմից անգամ մեկ կրակոց չի արձակվել։ Արցախի ՊՆ-ից նշել են, որ այս պարագայում, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից տարածված հայտարարությունը այլ կերպ, քան քարոզչական սադրանք հնարավոր չէ որակել։ ԱՀ պաշտպանության բանակը շարունակում է խստորեն պահպանել հրադադարի ռեժիմը։

Поисково-спасательные отряды МЧС Арцаха не допустили к выезду в Гадрут
СТЕПАНАКЕРТ, 28 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Поисково-спасательным группам Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Арцаха не разрешили выехать в Гадрут. Об этом "Арменпресс" сообщил заведующий отделом по связям с общественностью ГСЧС Унан Таджосян. «Согласно плану, три группы уходили на поисково-спасательные работы в направлении Гадрута. Утром контакта с группами не было, но с ними связались некоторое время назад, стало ясно, что им не разрешают появляться возле села Шехер. Теперь они возвращаются», - сказал Унан Таджосян.
27 декабря азербайджанские СМИ сообщили о возобновлении боевых действий между армяно-азербайджанскими военными у села Тог в Гадруте. Также есть сообщения о жертвах с обеих сторон. Село Тог находится под полным контролем Вооруженных сил Азербайджана. Армия обороны Арцаха заявила, что ни одно подразделение Армии обороны, ни один военнослужащий не принимали участия в каких-либо операциях, не было зарегистрировано ЧП, с армянской стороны не было произведено ни одного выстрела. В Минобороны НКР отметили, что в данном случае распространенное министерством обороны Азербайджана заявление нельзя назвать иначе, как пропагандистской провокацией. Армия обороны Арцаха продолжает строго соблюдать режим прекращения огня.