Արցախը խստորեն պահպանում է հրադադարի ռեժիմը. ՊԲ-ն արձագանքում է Հադրութում մարտերի մասին լուրերին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի պաշտպանության բանակի որևէ ստորաբաժանում, որևէ զինծառայող դեկտեմբերի 27-ի ողջ օրվա ընթացքում և դեկտեմբերի 28-ին որևէ գործողության չի մասնակցել, հայկական կողմից անգամ մեկ կրակոց չի արձակվել։ Այս մասին հայտարարում է Արցախի ՊՆ-ն՝ արձագանքելով ադրբեջանական կողմի ապատեղեկատվությանը, իբր նախօրեին «հայկական զինված խմբավորման» կողմից ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանման վրա իրականացված հարձակման մասին։ Այդ մասին քիչ առաջ հայտարարություն է տարածել նաև Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը։
«Ինչպես արդեն հայտարարել էինք ժամեր առաջ, վերահաստատում ենք, որ երեկ ողջ օրվա ընթացքում և մինչև այս պահը ԱՀ պաշտպանության բանակի որևէ ստորաբաժանում, որևէ զինծառայող որևէ գործողության չի մասնակցել, որևէ արտակարգ պատահար չի գրանցվել և հայկական կողմից անգամ մեկ կրակոց չի արձակվել։ Այս պարագայում, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից տարածված հայտարարությունը այլ կերպ, քան քարոզչական սադրանք հնարավոր չէ որակել։
ԱՀ պաշտպանության բանակը շարունակում է խստորեն պահպանել հրադադարի ռեժիմը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշում են Արցախի ՊՆ-ից։
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները դեկտեմբերի 27-ից հայտնում են Հադրութի Տող գյուղի մոտակայքում հայ և ադրբեջանցի զինվորականների միջև վերսկսված մարտերի մասին։ Հաղորդվում է նաև երկու կողմի զոհերի և վիրավորների մասին։ Տող գյուղը ադրբեջանական ԶՈՒ ամբողջական վերահսկողության ներքո է։

Арцах строго соблюдает режим прекращения огня: Армия обороны реагирует на новости о боях в Гадруте
СТЕПАНАКЕРТ, 28 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Ни одно подразделение Армии обороны Арцаха, ни один военнослужащий не принимал участия ни в одной операции за весь день 27 декабря, 28 декабря не было произведено ни одного выстрела с армянской стороны. Об этом заявило Минобороны Арцаха в ответ на дезинформацию азербайджанской стороны о предполагаемом нападении «армянской вооруженной группировки» на подразделение азербайджанской армии. Об этом недавно заявило и министерство обороны Азербайджана.
«Как мы объявили несколько часов назад, мы подтверждаем, что в течение всего вчерашнего дня и до сих пор ни одно подразделение Армии обороны Арцаха, ни один военнослужащий не принимали участия в каких-либо операциях, не было зарегистрировано чрезвычайных ситуаций, с армянской стороны не было произведено ни одного выстрела. При этом заявление Минобороны Азербайджана нельзя назвать иначе как пропагандистской провокацией.
«Армия обороны Республики Арцах продолжает строго соблюдать режим прекращения огня», - сообщает «Арменпресс» со ссылкой на министерство обороны Арцаха.
С 27 декабря азербайджанские СМИ сообщают о возобновлении боевых действий между армянскими и азербайджанскими военнослужащими у села Тог Гадрута. Также есть сообщения о жертвах с обеих сторон. Село Тог находится под полным контролем Вооруженных сил Азербайджана.