Արցախը խստորեն պահպանում է հրադադարի ռեժիմը. ՊԲ-ն արձագանքում է Հադրութում մարտերի մասին լուրերին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի պաշտպանության բանակի որևէ ստորաբաժանում, որևէ զինծառայող դեկտեմբերի 27-ի ողջ օրվա ընթացքում և դեկտեմբերի 28-ին որևէ գործողության չի մասնակցել, հայկական կողմից անգամ մեկ կրակոց չի արձակվել։ Այս մասին հայտարարում է Արցախի ՊՆ-ն՝ արձագանքելով ադրբեջանական կողմի ապատեղեկատվությանը, իբր նախօրեին «հայկական զինված խմբավորման» կողմից ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանման վրա իրականացված հարձակման մասին։ Այդ մասին քիչ առաջ հայտարարություն է տարածել նաև Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը։
«Ինչպես արդեն հայտարարել էինք ժամեր առաջ, վերահաստատում ենք, որ երեկ ողջ օրվա ընթացքում և մինչև այս պահը ԱՀ պաշտպանության բանակի որևէ ստորաբաժանում, որևէ զինծառայող որևէ գործողության չի մասնակցել, որևէ արտակարգ պատահար չի գրանցվել և հայկական կողմից անգամ մեկ կրակոց չի արձակվել։ Այս պարագայում, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից տարածված հայտարարությունը այլ կերպ, քան քարոզչական սադրանք հնարավոր չէ որակել։
ԱՀ պաշտպանության բանակը շարունակում է խստորեն պահպանել հրադադարի ռեժիմը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշում են Արցախի ՊՆ-ից։
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները դեկտեմբերի 27-ից հայտնում են Հադրութի Տող գյուղի մոտակայքում հայ և ադրբեջանցի զինվորականների միջև վերսկսված մարտերի մասին։ Հաղորդվում է նաև երկու կողմի զոհերի և վիրավորների մասին։ Տող գյուղը ադրբեջանական ԶՈՒ ամբողջական վերահսկողության ներքո է։

Artsakh strictly observes ceasefire: Defense Army on reports of resumed fighting in Hadrut
STEPANAKERT, DECEMBER 28, ARMENPRESS. No unit, no servicemen of the Defense Army of Artsakh has participated in any operation on December 27 and 28, no shot was fired from the Armenian side, the Defense Ministry of Artsakh said in a statement, commenting on the Azerbaijani reports according to which an Armenian armed group has attacked the Azerbaijani forces.
“As we have stated hours before, we reiterate again that from yesterday up to this moment no unit and servicemen of the Artsakh Defense Army has participated in any operation, no emergency incident has taken place and no shot was fired from the Armenian side. In such circumstances, the statement released by the Azerbaijani defense ministry is nothing more than a propaganda provocation.
The Defense Army of Artsakh continues strictly observing the ceasefire regime”, the statement says.
Several Azerbaijani news outlets are reporting about alleged resumption of battles between Armenian and Azerbaijani troops near the village of Togh of the Hadrut region. The reports mention victims and wounded. Togh village is under the complete control of the Azerbaijani armed forces.