ԼՂ-ում խաղաղապահների տեղակայման գոտիներում իրավիճակը հանգիստ է. ՌԴ ՊՆ-ից մանրամասներ են հայտնում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը, առաջադրված խնդիրներին համապատասխան, շարունակում է վերահսկողություն իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում, որպեսզի չխախտվեն կրակի դադարեցման վերաբերյալ պայմանավորվածությունները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտնում են ՌԴ պաշտպանության նախարարությունից:
«Խաղաղապահ գործողությունների գոտում իրավիճակը հանգիստ է, հրադադարի ռեժիմի խախտումներ և սադրանքներ չեն արձանագրվել: Խաղաղապահ զորախումբը իրադրության մոնիթորինգն իրականացնում է 23 դիտակետերում: Ստեփանակերտում 24-ժամյա ռեժիմով գործում է թեժ գիծ` տեղի բնակչության դիմումների ընդունման և անհայտ կորած զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ տվյալներ հավաքելու համար: Ընդհանուր առմամբ ռուս խաղաղապահները ստացել են ավելի քան 540 դիմում։ Բացի այդ, այս պահի դրությամբ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի կողմից ապահովվել է ավելի քան 44 000 փախստականի անվտանգ վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղի տարածք»,- հայտնել են ՌԴ ՊՆ-ից։
Մարդասիրական ականազերծման կենտրոնը շարունակում է հայտնաբերել և ոչնչացնել չպայթած զինամթերքը և պայթուցիկ սարքերը։
Մինչ օրս ստուգվել է 423 շենք-շինություն, 108 կմ ճանապարհ, հայտնաբերվել է մոտ 9000 պայթուցիկ նյութ, մաքրվել է ավելի քան 250 հա տարածք: Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում տեղակայված ռուսական երկու ռազմադաշտային հոսպիտալում բնակիչներին բժշկական օգնություն է ցուցաբերվում, աշխատում են ճամփորդական բժշկական բրիգադներ: ՌԴ ՊՆ-ից հայտնում են, որ այսօրվա դրությամբ ռուս բժիշկներն օգնություն են ցուցաբերել 902 մարդու, այդ թվում՝ 115 երեխայի:
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հետ փոխգործակցությամբ ու ադրբեջանական և հայկական կողմերի ներգրավմամբ, կենտրոնի վեց խմբերը շարունակում են զոհված զինծառայողների մարմինների որոնման և հանձնման աշխատանքները: Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի մասնակցությամբ Մարտունու շրջանում ենթակառուցվածքների և սոցիալական օբյեկտների վերականգնման ուղղությամբ վերանորոգման աշխատանքներ են իրականացվում։ Խաղաղապահների օգնությամբ վերականգնվել է էներգամատակարարման համակարգը, վերանորոգվել է էլեկտրահաղորդման 20 կմ-ից ավելի գիծ։
«Շրջանի տարածքում կրկին հասանելի են բջջային կապն ու ինտերնետը։ Ամբողջությամբ վերականգնվել է գազատարը և բնակելի տներում կրկին կա ջեռուցում։ Կատարված աշխատանքների շնորհիվ բնակության համար անհրաժեշտ պայմաններ են ստեղծվել 60 բնակավայրում»,- տեղեկացնում են ՌԴ պաշտպանական գերատեսչությունից։

Ситуация в зонах расположения миротворцев в НК спокойная — МО РФ сообщает подробности
Российский миротворческий контингент, в соответствии с поставленными задачами, продолжает осуществлять контроль на линии соприкосновения Нагорного Карабаха с целью недопущения нарушений режима прекращения огня.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Минобороны Российской Федерации.
«Обстановка в зоне миротворчества спокойная, нарушений режима прекращения огня и провокаций не зафиксировано. Миротворческие силы отслеживают ситуацию на 23 наблюдательных постах. В Степанакерте работает круглосуточная горячая линия для приема заявлений от местного населения, о сборе информации о пропавших без вести военнослужащих и гражданских лиц. Всего российские миротворцы получили более 540 заявлений. Кроме того, в настоящее время российские миротворческие силы обеспечили безопасное возвращение более 44 тысяч беженцев на территорию Нагорного Карабаха», - сказали в Минобороны России.
Центр гуманитарного разминирования продолжает обнаруживать и уничтожить неразорвавшиеся боеприпасы и взрывные устройства.
На сегодняшний день обследовано 423 здания, 108 км дорог, обнаружено около 9000 взрывных устройств, расчищено более 250 гектаров территорий. Жители, находящиеся в двух российских полевых госпиталях, расположенных в Нагорном Карабахе, получают медицинскую помощь, работают разъездные медицинские бригады. По данным Минобороны, на сегодняшний день у российских врачей прошли лечение 902 человека, в том числе 115 детей.
Во взаимодействии с Международным комитетом Красного Креста и с привлечением азербайджанской и армянской сторон, шесть групп Центра продолжают работы по поиску и передаче тел погибших военнослужащих. В Мартунинском районе восстанавливаются инфраструктура и социальные объекты. С помощью миротворцев восстановлена система энергоснабжения, отремонтирована линия электропередачи более 20 км.
"На территории района вновь доступны мобильная связь и интернет. Полностью восстановлен газопровод, и в жилых домах вновь есть отопление. Благодаря проделанной работе созданы необходимые условия для проживания в 60 населенных пунктах», - сообщили в оборонном ведомстве РФ.