ՀՀ-ում Արցախի գործազուրկ քաղաքացիները պրակտիկա անցնելիս կստանան 100 հազար դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հաստատեց Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված պատերազմի հետևանքով տեղահանված և փաստացի Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող Արցախի Հանրապետության գործազուրկ քաղաքացիների՝ աշխատանքային փորձ ձեռք բերելու համար աջակցության միջոցառումը հաստատելու մասին որոշման նախագիծը: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը նշեց, որ խոսքը վերաբերում է Արցախի այն քաղաքացիներին, ովքեր փաստացի բնակվել են այս պահին Արցախի վերահսկողությունից դուրս գտնվող տարածքներում ու իրենց բնակությունը ժամանակավորապես տեղի է ունենում Հայաստանում:
«Ծրագիրը ենթադրում է ժամանակավոր աջակցություն աշխատանքի բնագավառում, մասնավորապես, միջոցառումը ենթադրում է մինչև երեք ամիս ժամկետով գործազուրկ անձանց հնարավորություն տալ գործատուի մոտ անցնել որոշակի պրակտիկա, որի դիմաց քաղաքացիները կվարձատրվեն 100 հազար դրամով»,- նշեց Առաքելյանը:
Ըստ որոշման, գործատուի մոտ աշխատանքային փորձի ձեռքբերման գործընթացը կազմակերպող մասնագետին կտրամադրվի 34 հազար դրամ աջակցություն, նաև գումար գործատուին՝ գործազուրկ անձի աշխատավարձից հաշվարկվող եկամտային հարկը, դրոշմանիշային վճարը և օրենքով սահմանված դեպքերում` նպատակային սոցիալական վճարը փոխհատուցելու համար: Մինչև դեկտեմբերի 20-ը պետք է ներկայացվի որոշմամբ սահմանված աջակցության տրամադրման կարգը:

Безработные граждане Арцаха при прохождении стажировки в Армении получат по 100 000 драмов
Правительство одобрило проект постановления об утверждении мер содействия безработным гражданам Республики Арцах, депортированным вследствие войны. Как сообщает «Арменпресс», министр труда и социальных вопросов Месроп Аракелян отметил, что речь идет о гражданах Арцаха, которые в настоящее время проживают на неподконтрольных Арцаху территориях и временно проживают в Армении.
“Программа предусматривает временную помощь, в частности, в течение трех месяцев граждане, проходящие определенную стажировку у работодателя, будут получать по 100 000 драмов”, - сказал Аракелян.
Согласно решению, специалист, ведущий стажировку, будет получать 34 000 драмов, а работодатель получит выплату, компенсирующую подоходный налог, исчисляемый с заработной платы безработного, гербовый сбор - для возмещения адресной социальной выплаты в случаях, предусмотренных законом. Порядок оказания содействия должен быть представлен до 20 декабря.