Խծաբերդում և Հին թաղերում շրջափակման մեջ մնացածների հարազատները Շիրակում ճանապարհներ են փակել
ԳՅՈՒՄՐԻ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հին թաղեր և Խծաբերդ բնակավայրերում շրջափակման մեջ մնացած և դեկտեմբերի 15-ի երեկոյից կապի բոլոր միջոցներից զրկված, անհայտ կարգավիճակում հայտնված զինծառայողների մեջ մեծ թիվ են կազմում Շիրակի մարզի բնակիչները: Հարազատներն ադրբեջանցիների հրապարակած տեսանյութերում ճանաչել են իրենց ընտանիքի ադամներին: Պնդում են, որ նրանք երեք օր շրջափակման մեջ են գտնվել:
Շրջափակման մեջ մնացած և անհայտ պայմաններում հայտնված զինծառայողների հարազատները փակել են Գյումրի-Երևան ավտոճանապարհի տարբեր հատվածներ:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ`փակ էԱզատանի հատվածը. քաղաքացիները նշում են, որ շրջափակման մեջ մնացած զինծառայողներից միայն ութն Ազատանից են: Նրանք տեղեկություններ են պահանջում իրենց հարազատներից:
Ավելի վաղ զինծառայողների հարազատները փակել էին նաև Շիրակի մարզպետարանի շենքի մուտքը` հանդիպում պահանջելով մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանի հետ: Մարզպետը նրանց ուղղորդել է Պաշտպանության նախարարություն, որտեղ գործում է հեռախոսահամար՝ հարցերն ուղղելու համար, սակայն զինծառայողների հարազատները նշում են, որ ՊՆ-ից նրանց որևէ տեղեկություն չեն հայտնում:
Այս պահին Շիրակի մարզպետարանի մոտ են հավաքվում նաև Քեթի գյուղի բնակիչները: Տեղեկություններ կան, որ փակ է նաև Երևան-Գյումրի ավտոճանապարհի Լանջիկի հատվածը, ինչպես նաև Գյումրից Բավրա գնացող ճանապարհը:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ դեկտեմբերի 15-ի երեկոյան, դեռևս անհայտ պայմաններում, կորել է կապը Հադրութի Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերի ուղղությամբ տեղակայված ԱՀ ՊԲ մի քանի մարտական դիրքերի անձնակազմի հետ։ Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի միջնորդությամբ գործուն քայլեր են իրականացվում պարզելու հայ զինվորականների գերեվարման հավանականությունը, դրա հաստատվելու դեպքում անհրաժեշտ գործողություններ ձեռնարկելու համար։

Families of troops who were besieged in two villages of Artsakh protest against authorities
GYUMRI, DECEMBER 16, ARMENPRESS. The families of the servicemen who were besieged in Artsakh’s Hin Tagher and Khtsaberd villages and who are officially considered missing since the evening of December 15 are blocking the Gyumri-Yerevan highway, demanding authorities to reveal the circumstances around what happened to them.
The Ministry of Defense of Artsakh announced on December 16 in a statement that in the evening of December 15, in unknown circumstances, it lost contact with the military personnel of several combat positions of the Defense Army deployed in the direction of theHin Tagher and Khtsaberd villages of Hadrut.
However, the Azerbaijani media had published videos online showing Armenian troops whom Azerbaijani servicemen have taken captive. But the Armenian authorities have not yet confirmed the captivity of these troops.
However, the protesters say they have recognized their family members in these videos. Most of the troops are from the province of Shirak. Their families claim that the servicemen were besieged for three days before they were taken captive.
Other than blocking roads, the families of the missing troops had earlier blocked the Shirak Governor’s Office, demanding a meeting with Governor Tigran Petrosyan, who told them to address the Ministry of Defense. In turn, the families say the defense ministry is not providing any information.