Մինսկի խմբի համանախագահների և Արցախի նախագահի հանդիպումը չեղարկվել է հայկական կողմի նախաձեռնությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մինսկի խմբի համանախագահներ Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկի և Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հանդիպումը չեղարկվել է հայկական կողմի նախաձեռնությամբ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը:
«Համանախագահների և Արայիկ Հարությունյանի հանդիպումը չեղարկվել է հայկական կողմի նախաձեռնությամբ։ Պատճառը ոչ լիարժեք ձևաչափն է, հատկապես հաշվի առնելով այն, որ ռուս համանախագահը տարածաշրջանային այցին չի մասնակցում»,- ասաց Պողոսյանը։
Մինսկի խմբի համանախագահներ Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը Երևան են ժամանել Բաքու կատարած այցից հետո, դեկտեմբերի 13-ին` տարածաշրջանային այցի շրջանակներում: Դեկտեմբերի 14-ին նրանք հանդիպել են ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանի հետ, այժմ ընթանում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումը: Տարածաշրջանային այցին չի մասնակցում Ռուսաստանի Դաշնության ներկայացուցիչ համանախագահ Իգոր Պոպովը:

Artsakh President’s meeting with OSCE Minsk Group Co-Chairs cancelled at Armenian initiative
YEREVAN, DECEMBER 14, ARMENPRESS. The meeting between the OSCE Minsk Group Co-Chairs, the Personal Representative of the Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk and the President of Artsakh Arayik Harutyunyan has been cancelled at the initiative of the Armenian side, President Harutyunyan’s spokesperson Vahram Poghosyan told ARMENPRESS.
“The meeting of the Co-Chairs and Arayik Harutyunyan was cancelled at the initiative of the Armenian side. The reason of the cancellation is the incomplete format, especially given the fact that the Russian Co-Chair isn’t participating in the regional visit,” Poghosyan said.
The American and French Co-Chairs -Andrew Schofer andStéphane Visconti -of the OSCE Minsk Group arrived in Armenia on December 13 after visiting Azerbaijan. On December 14, they met with the Armenian FM Ara Aivazian. A meeting with the Armenian Premier Nikol Pashinyan is underway. The Russian Co-Chair - Igor Popov - is not participating in the visit.