Դեպի Արցախ բեռնափոխադրումներն ու մատակարարումն իրականացվում է կանոնավոր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Արցախում առևտրի և սպասարկման ոլորտների բնականոն աշխատանքը վերականգնվել է: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Արցախի էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարի պաշտոնակատար Արմեն Թովմասյանը՝ հավելելով, որ այժմ Ստեփանակերտում և շրջկենտրոններում աշխատում են մեծաթիվ մթերային խանութներ:
«Պահանջվող ապրանքների համապատասխան ծավալներն ու դրանց մատակարարումը ձևավորում են տնտեսավարողները: ՀՀ-ից մատակարարումն իրականացնում են առաքող ընկերությունները՝ թեթև բեռնատարներով: Մեծածավալ բեռնափոխադրումներ հիմնականում իրականացվում են տեղահանված բնակչության համար պահանջվող կենցաղային ապրանքների, գույքի, տեխնիկայի և շինանյութերի ներկրման համար»,- նշեց նախարարը:
Ըստ մեր զրուցակցի՝ պատերազմի հետևանքով գործարար բնագավառի կրած վնասների չափը դեռևս չի գնահատվել: «Մինչ այդ, անհրաժեշտ էր վերանորոգել ոլորտի աշխատանքի վերականգնման համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները: Հաջորդ փուլում կգնահատվեն նաև վնասների չափերը»,-ասաց Թովմասյանը:
Արցախի Հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի տնտեսական մրցակցության պաշտպանության բաժնի պետ Սերգեյ Գրիգորյանը հայտնեց, որ ապրանքային շուկայում գնագոյացումների պարբերական դիտանցումներից բացի, ուսումնասիրում են նաև պահանջարկ- առաջարկ հարաբերակցությունը:
«Եթե ընթացքում պարզվի, որ այս կամ այն ապրանքատեսակի սղություն է առաջացել, ապա առանձին ուսումնասիրության ենթակա է դրա մատակարարման գործընթացը: Առայժմ, ըստ մեր ուսումնասիրությունների արդյունքի, խանութներում որևէ ապրանքատեսակի պակասություն չի նկատվել»,-ասաց ոլորտի պատասխանատուն:

В Арцах регулярно осуществляются грузоперевозки и поставки
В Арцахе восстановлена нормальная работа сфер торговли и услуг. Об этом в разговоре с «Арменпресс» заявил и. о. министра экономики и производственных инфраструктур Арцаха Армен Товмасян, добавив, что в районных центрах Степанакерта уже действует большое количество продуктовых магазинов.
“Соответствующие объемы необходимых товаров и их поставки обеспечиваются хозяйствующими субъектами. Поставки из Армении осуществляют компании-грузоперевозчики на небольших грузовых автомобилях. Грузоперевозки в основном осуществляются для ввоза бытовых товаров, имущества, оборудования и строительных материалов, необходимых перемещенному населению”, - сказал министр.
По словам нашего собеседника, размер ущерба, нанесенного хозяйствуу в результате войны, еще не оценен. “До этого нужно было восстановить необходимые инфраструктуры, чтобы наладить работу сектора. На следующем этапе будет определена и сумма ущерба”, - сказал Товмасян.
Начальник отдела по защите экономической конкуренции Государственной комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции Арцаха Сергей Григорян сообщил, что помимо периодических наблюдений над ценообразованием на товарном рынке, изучается и соотношение спрос-предложение.
“Если в процессе выясняется, что возникла нехватка того или иного товара, то процесс его поставки подвергается отдельному исследованию. Пока, по результатам наших исследований, в магазинах нет недостатка в товарах”, - сказал ответственный этой сферы”