Չի լինելու արցախցի, որ չստանա հասանելիք սոցիալական աջակցությունը. Մանե Թանդիլյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տուն կորցրած շուրջ 40 հազար արցախցու համար 8-10 հազար նոր բնակարան կպահանջվի: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Արցախի աշխատանքի, սոցիալական և բնակարանային հարցերի նախարար Մանե Թանդիլյանը՝ հավելելով, որ արդեն քննարկման փուլում է 7-8 հազար բնակարաններ կառուցելու հարցը՝ռուսական կողմի աջակցությամբ:
«Մեր առաջնահերթությունների շարքում է բնակարան կորցրած արցախցիներին կացարանով ապահովելու խնդիրը: Առայժմ հնարավորինս փորձում ենք գտնել ժամանակավոր լուծումներ՝ տեղավորելով Ստեփանակերտի հյուրանոցներում, տուն- ինտերնատում և այլն: Բացի այդ, քննարկվում է նաև ՀՀ-ում և Արցախում հյուրընկալող ընտանիքներին փոխհատուցման տրամադրման հնարավորությունը: Ըստ այդմ նախատեսվելու է, որ ՀՀ-ի բնակավայրերում հյուրընկալող ընտանիքին կտրամադրվի մեկ քաղաքացու հաշվով՝ 30 հազար դրամ, իսկ Արցախում ՝45 հազար դրամի չափով փոխհատուցում»,-մանրամասնեց նախարարը: Նրա խոսքով ներկայում առաջնահերթ է նաև ձմեռային եղանակով պայմանավորված խնդիրները:
«Այս ընթացքում տեղահանված արցախցիներին ըստ անհրաժեշտության շարունակական կերպով տրամադրվում են տաք հագուստներ ու անկողնային պարագաներ: Նախատեսվում է, որ կառավարությունը կփոխհատուցի կոմունալ վճարումները: Փոխհատուցման չափերի հետ կապված որոշ սահմանափակումները՝ մասնավորապես էլեկտրաէներգիայի պարագայում, պայմանավորված են միայն հոսանքագծերի ծանրաբեռնվածությունը հնարավորինս թեթևացնելով»,-ասաց Մանե Թանդիլյանը:
Անդրադառնալով սոցիալական աջակցության մյուս ծրագրերին նախարարը տեղեկացրեց, որ առաջիկայում նախատեսվում է 250 հազար դրամի աջակցություն բոլոր այն արցախցիներին, ում բնակարանը վնասվել է պատերազմի հետևանքով:
«Այժմ ընթացքում են 68 հազար և 15 հազար դրամի աջակցության տրամադրման ծրագրերը: Մեկնարկել է նաև ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած բնակավայրերից տեղահանված արցախցիներին 300 հազար դրամի չափով փոխհատուցման հայտերի ընդունման և ճշգրտման գործընթացը: Այդ գումարի տրամադրումը, հայտերի հաստատումից հետո, նախատեսվում է ամենաուշը մինչև դեկտեմբերի վերջ: Հայտերը, բացի նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումից, հնարավոր է լրացնել նաև առցանց տարբերակով, ինչպես նաև Ղարաբաղ Տելեկոմի սպասարկման կետերում»,-ասաց Մանե Թանդիլյանը՝ ընդգծելով, որ չի լինելու որևէ արցախցի, որ չստանա օրենքով սահմանված իրեն հասանելիք աջակցությունը:

Не будет арцахца, который не получит полагающееся социальное содействие: Мане Тандилян
Для почти 40 000 арцахцев, лишившихся жилья, потребуется примерно 8 000 - 10 000 квартир. Об этом «Арменпресс» сказала министр труда, социальных вопросов и жилищного строительства Арцаха Мане Тандилян, добавив, что вопрос строительства 7 000 - 8 000 тысяч квартир при содействии российской стороны уже обсуждается.
“Одним из наших приоритетов является обеспечение жильем всех жителей Арцаха, потерявших свои дома. На данный момент мы стараемся найти как можно больше временных решений, разместив их в отелях, в домах престарелых в Степанакерте и т. д. Кроме того, обсуждается возможность выплаты компенсаций принимающим семьям в Армении и Арцахе. В соответствии с этим будет предусмотрено, что принимающие семьи в населенных пунктах Армении получат по 30 000 драмов на каждого гражданина, а в Арцахе - по 45 000 драмов”, - сказала министр. По ее словам, в настоящее время эти проблемы связаны и с зимой.
“В течение всего этого времени перемещенным лицам Арцаха по мере необходимости предоставлялись теплая одежда и постельные принадлежности. Ожидается, что правительство возместит счета за коммунальные услуги. Некоторые ограничения на размер компенсации, особенно в случае с электричеством, обусловлены только тем, чтобы максимально снизить нагрузку на линии электропередач”, - сказала Мане Тандилян.
Касаясь других программ социальной помощи, министр сообщил, что в ближайшее время предусмотрено и содействие в размере 250 000 драмов всем жителям Арцаха, чьи квартиры пострадали в результате войны.
“В настоящее время реализуются программы содействия в размерах 68 000 и 15 000 драмов. Также начался процесс приема и согласования заявлений о компенсации в размере 300 000 драмов арцахцам, перемещенным из населенных пунктов, находящихся под контролем Азербайджана. Выплаты ожидаются не позднее конца декабря. Заявки помимо передачи в соответствующее подразделение министерства, можно заполнять и онлайн, а также в пунктах обслуживания “Karabakh Telecom”, - сообщила Мане Тандилян, подчеркнув, что не будет ни одного гражданина Арцаха, который не получит предусмотренное законом содействие.