Աղետի գոտու անօթևանների բնակարանային ապահովման պետական ծրագիրը մոտենում է ավարտին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2008 թվականից իրականացվող աղետի գոտու անօթևանների բնակարանային ապահովման պետական ծրագիրը մոտենում է ավարտին: Ծրագրի հերթացուցակում գտնվող ընտանիքների բնակարանային խնդրի լուծումը վերջնական փուլում է: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում այս մասին նշեց ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի Բնակարանային ֆոնդի կառավարման և կոմունալ ենթակառուցվածքների վարչության պետ Տանյա Արզումանյանը:
«Այս տարվա ընթացքում պետությունը նախատեսել է 3 մլրդ դրամ ֆինանսավորում, որով Շիրակի, Լոռու և Արագածոտնի մարզերի ևս 229 ընտանիքի բնակարանային խնդիրը կլուծվի: Այդ աշխատանքները մեկնարկել են տարեսկզբին: Սկզբում փաստաթղթավորման աշխատանքներն են, հետո՝ բուն շինարարական: Մենք արդեն համայնքներում ունենք տարբեր աստիճանի շենքեր: Կան և ավարտվածներ, կան, որ մոտ են այդ փուլին: Աշխատանքներն ընթացքի մեջ են, ավարտին հասցնելուց հետ կհանձնվեն շահառուներին»,-ասաց Տանյա Արզումանյանը:
Նշված 229 ընտանիքի բնակարանային խնդիրը լուծելուց հետո, կհամարվի, որ 2008 թվականին մեկնարկած, պետական ծրագրի շահառուների ցանկում հերթագրված ընտանիքիների բնակարանային ապահովման պետական ծրագիրն ավարտվում է:
«Հաճախ բնակարանային խնդիր ունեցող քաղաքացիների մոտ թյուրընկալում է առաջանում այս հարցերի հետ կապված, պետք է ընդգծել, որ խոսքը բացառապես այս ծրագրի շահառուների մասին է»,-ասաց Տանյա Արզումանյանը:
Ամփոփելով աղետի գոտու անօթևանների բնակարանային ապահովման պետական ծրագրի արդյունքները՝ Տանյա Արզումանյանը նշեց, որ ծրագրով շահառու է ճանաչվել ընդհանուր 5 հազար 406 ընտանիք: Այս շահառուները Լոռու, Շիրակի և Արագածոտնի մարզի բնակավայրերից են: 2008-2017 թվականների ընթացքում լուծվել էր 4 հազար 838 ընտանիքի բնակարանային խնդիրը՝ երկու ուղղությամբ՝ բնակարանային շինարարություն և ֆինանսական աջակցության տրամադրում բնակարանային պայմանների բարելավման համար: Այդ փուլում քաղաքային բնակավայրերում ծրագրի շահառու ճանաչված ընտանիքների նկատմամբ ձևավորված պարտավորություններն ավարտվել էին:
Վերջին երեք տարվա համար մնացել էին աղետի գոտու գյուղական բնակավայրերի ընտանիքների խնդիրները: 2018 թվականին այդ նպատակով հատկացվել էր 460 մլն դրամ, որի շնորհիվ լուծվել էր 51 ընտանիքի բնակարանային խնդիր: 2019 թվականին բյուջեով հատկացվել էր 560 մլն դրամ, որի շրջանակում մեկնարկել էր 61 ընտանիքի բնակարանային խնդրի լուծում: Դրանից բացի, ծրագրի շրջանակում նախորդ տարիներին կային կառուցված ևս 31 ընտանիքի տներ, որտեղ շինարարական աշխատանքները մինչև վերջ հասցված չէին: Դրանք ևս ավարտին հասցվեցին:
2019 թվականի աշնանը որոշում կայացվեց, որ շահառուների բնակարանների խնդիրը, ըստ ուղղությունների, պետք է որոշվի հենց նրանց շրջանում կատարված հարցման արդյունքում: Այն ընտանիքները, որոնք ընտրեցին ֆինանսական աջակցության տրամադրումը, որպես բնակարանային խնդրի լուծում, 2019 թվականի տարեվերջին նրանց համար պահուստային ֆոնդից հատկացվեց 1.29 մլրդ դրամ: Դրա հաշվին մեկնարկեց 227 ընտանիքի բնակարանային խնդրի լուծման գործընթաց: 2020 թվականին էլ բյուջեով նախատեսվեց 3 մլրդ դրամ և այժմ իրականացվում են բնակելի տների կառուցման աշխատանքներ: Վերջին երեք տարիներին 5 միլիարդ դրամից ավելի գումար է հատկացվել:

Государственная программа обеспечения жильем в зоне бедствия близится к завершению
Государственная программа обеспечения жильем в зоне бедствия, реализуемая в Армении с 2008 года, подходит к концу. В завершающей стадии находится решение жилищного вопроса семей, включенных в проектный список. Об этом на пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» заявила заведующая отделом управления жилищным фондом и коммунальной инфраструктуры Комитета градостроительства Таня Арзуманян.
“В этом году на финансирование, которое решит жилищный вопрос 229 семей в Ширакской, Лорийской и Арагацотнской областях государство выделило 3 млрд драмов. Эта работа началась в начале года. Вначале была работа с документацией, затем начались строительные работы. В общинах уже есть дома разной степени готовности. Работы пока ведутся, по окончании дома будут переданы бенефициарам”, - сказала Таня Арзуманян.
Решение жилищной проблемы указанных 229 семей можно будет посчитать завершением государственной жилищной программы для семей, зарегистрированных в списке льготников государственной программы, начатой в 2008 году.
“Следует подчеркнуть, что речь идет только о бенефициарах этой программы”, - сказала Таня Арзуманян.
Подводя итоги государственной программы по обеспечению жильем в зоне бедствия, Таня Арзуманян отметила, что в общей сложности 5 406 семей признаны бенефициарами программы. Эти бенефициары из Лорийской, Ширакской и Арагацотнской областей. В течение 2008 - 2017 годов жилищная проблема 4 838 семей решалась по двум направлениям: жилищное строительство, финансовая поддержка улучшения жилищных условий. На этом этапе были выполнены обязательства перед семьями, признанными бенефициарами программы в городских районах. В 2018 году на эти цели было выделено 460 млн драмов, благодаря чему были решены жилищные проблемы 51 семьи. В 2019 году из бюджета выделено 560 млн драмов, в рамках которых начато решение жилищного вопроса 61 семьи. Кроме того, в рамках проекта в предыдущие годы было начато строительство 31 частных домов, строительные работы по которым не были завершены. Теперь они завершены. Осенью 2019 года было принято решение, что проблема квартир бенефициаров, должна решаться по итогам их опроса. Семьям, которые предпочли финансовую помощь в качестве решения жилищного вопроса, в 2019 году из резервного фонда было выделено 1,29 млрд драмов. Благодаря этому начался процесс решения жилищной проблемы 227 семей. В бюджете 2020 года предусмотрено 3 млрд драмов, сейчас ведется строительство жилых домов. В общем, за последние три года выделено более 5 млрд драмов.