Մենք պետք է կարողանանք վերականգնել հանդուրժողականության, փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտը. ՀՀ նախագահի կոչը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդես է եկել հայ ժողովրդին ուղղված կոչով, որում նշում է, որ պետությունն ու հասարակությունն այս պահին հետպատերազմյան խորը ճգնաժամի մեջ են, և ամեն ինչ պետք է արվի այն հաղթահարելու համար: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ նախագահի կոչը:
Այսօր մեր երկիրը՝ որպես պետություն, և մեր հասարակությունը, բոլորս միասին գտնվում ենք հետպատերազմյան խորը ճգնաժամի մեջ: Սա պետք է արձանագրել առանց ձևականության, առանց ինքներս մեզ խաբելու և, միաժամանակ, առանց հուսահատության: Պետք է ամբողջությամբ գիտակցենք և ընդունենք այդ ճգնաժամի գոյությունն ու ամեն ինչ անենք այն հաղթահարելու համար: Միասին, ձեռք ձեռքի տված:
Անկախ զբաղեցրած պաշտոնից, քաղաքական համոզմունքներից ու հայացքներից, անձնական համակրանքներից ու հակակրանքներից, մենք պետք է մտածենք մեր պետության, երկրի ու ժողովրդի ապագայի մասին:
Մեզնից յուրաքանչյուրն իրավունք ունի արտահայտելու իր կարծիքը, դժգոհությունը եւ իշխանություններից բացատրություն պահանջելու պատերազմի հետևանքով մեզ պատճառված ահռելի մարդկային և տարածքային կորուստների համար:
Կառավարությունը չի կարող գործել 2018թ. հանրային տրամադրությունների ոգով: Այսօրվա իրականությունը բոլորովին այլ է:
Այս լարված ու բարդ օրերին դիմում եմ բոլորիդ՝ ձեր յուրաքանչյուր գործողություն պետք է լինի օրենքին համապատասխան, պետք է լինի իրավաչափ:
Դիմում եմ նաև իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներին՝ կարգ ու կանոնի պահպանումը կարևոր է: Միաժամանակ հիշեք, որ ձեր առջև, Երևանի փողոցներում մեր հայրենակիցն է, մեզնից մեկը՝ կին, թե տղամարդ, երիտասարդ, թե տարեց: Նրանց մեջ են նաև մարդիկ, ովքեր մի քանի օր առաջ պաշտպանում էին հայրենիքը, մեզանից յուրաքանչյուրին, ձեզ:
Անթույլատրելի ու անընդունելի են ցանկացած բռնություն և ոչ համաչափ ուժի ու միջոցների կիրառումը: Ձեր գործողություններում պետք է դրսևորեք պատասխանատվություն, մարդկային և մասնագիտական բարձր հատկանիշներ:
Այսօր մենք կարիք ունենք շրջադարձային որոշումների: Լուծումները պետք է լինեն ազգային համաձայնության շրջանակում: Մենք պետք է կարողանանք վերականգնել հանդուրժողականության, փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտը, ի մի բերել մեր ժողովրդի բոլոր դրական ու կենսական որակները և դրանք վերածել հավաքական ուժի, որը կլինի մեր հետագա հաջողությունների գրավականը: Հանրապետության նախագահի և նախագահական ինստիտուտի գործունեությունն ուղղված է հենց այդ նպատակին:

We have to return atmosphere of tolerance, mutual respect – President Sarkissian addresses nation
YEREVAN, DECEMBER 5, ARMEPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian addressed the nation, noting that the state and the people are in deep post-war crisis and everything should be done for overcoming it. As ARMENPRESS was informed from the press service of the President’s Office, the address runs as follows,
‘’Dear compatriots,
Today our state and our public, we all are in a deep post-war crisis. This has to be recorded without any hesitation, without deceiving ourselves, and, at the same time, without despair. We must fully comprehend and accept the existence of this crisis and do everything we can to overcome it, together, hand in hand.
Regardless of the position we hold, our political beliefs and views, our personal likes and dislikes, we must think about the future of our state, country and people.
Each of us has the right to express his opinion, dissatisfaction and demand an explanation from the authorities for the enormous human-territorial losses caused to us by the war.
The Government cannot act in the spirit of the public moods of 2018. Today’s reality is totally different.
In these tense and difficult days, I appeal to all of you: your every action must be in accordance with the law, it must be legal.
I also appeal to the representatives of the law enforcement bodies: maintaining order is important. At the same time, remember that in front of you, in the streets of Yerevan, is our compatriot, one of us, woman or man, young or old. Among them there are people who a few days ago defended the homeland, each of us, you.
Any violence, disproportionate use of force and measures is inadmissible and unacceptable. In your actions you must show responsibility, high human-professional qualities.
Today we need groundbreaking decisions. Solutions must be within the framework of national consent. We must be able to restore the atmosphere of tolerance, mutual respect, to bring together all the positive and vital qualities of our people, to turn them into a collective force, which will be the guarantee of our future success. The activity of the President and Presidential Institute is aimed at that very goal.