Պետք է իրատեսական ծրագրեր իրականացնել ռազմարդյունաբերության ոլորտում. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նիստ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը: Բացման խոսքում վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է ռազմարդյունաբերական համալիրի կայացման հարցին. «2015 թվականին Հայաստանում «Ռազմարդյունաբերական համալիրի» մասին օրենքի ընդունումից հետո ռազմարդյունաբերությունը մեր երկրի ամենաշատ քննարկվող թեմաներից մեկն է: Բայց, ըստ էության, մենք կարող ենք արձանագրել, որ այն արդյունքները, որ այսօր ունենք, ամենևին գոհացուցիչ չեն, որովհետև, ցավոք, մեզ չի հաջողվել հասնել այնպիսի համակարգերի ձևավորման, որ կարողանանք ասել, որ ռազմաարդյունաբերական համալիրը Հայաստանի Հանրապետությունում կայացել է: Մենք, նաև նոր իրադրության բերումով, երևի թե պետք է ամփոփենք նախորդ շրջանի կատարվածը, նախորդ շրջանի բացթողումները և հասկանանք, թե ինչպիսի իրատեսական ծրագրեր կարող ենք ունենալ ռազմարդյունաբերության ոլորտում, որ առաջինը՝ այդ համալիրը կարողանա մեր երկրի տնտեսության և արդյունաբերության տանող շարժիչ ուժը դառնալ և, մյուս կողմից, կարողանա ապահովել անվտանգության մեր կարիքները ժամանակակից մարտահրավերներին համապատասխան»:
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը հանդես է եկել զեկուցումով՝ ռազմարդյունաբերական համալիրի կողմից կատարված աշխատանքների և ընթացիկ վիճակի վերաբերյալ:
Հաջորդիվ քննարկում է ծավալվել պատերազմից հետո ձևավորված իրողությունների պայմաններում զարգացման ուղղությունների և հետագա անելիքների շուրջ: Արծարծվել են ռազմարդյունաբերական համալիրի տեխնոլոգիական զարգացմանը, համապատասխան մասնագետներով համալրմանը, տեխնոլոգիական կրթության խրախուսմանը, գիտություն-տնտեսություն-ռազմարդյունաբերություն գործուն կապի ստեղծմանը վերաբերող հարցեր:
Առաջնահերթություն են համարվել կրթության համակարգի բարեփոխումները և ռազմարդյունաբերական համալիրի համար անհրաժեշտ մասնագետների պահանջարկի համալրման ուղղությամբ աշխատանքները:

В военной промышленности необходимы реалистичные проекты: премьер-министр Армении
В правительстве под председательством премьер-министра Никола Пашиняна прошло заседание Военно-промышленного комитета. Как передает Арменпресс, об этом сообщили из управления информации и общественных связей аппарата премьер-министра. В своем вступительном слове премьер-министр Пашинян коснулся создания военно-промышленного комплекса. “После принятия Закона “О Военно-промышленном комплексе” в Армении в 2015 году военная промышленность является одной из самых обсуждаемых тем в нашей стране. Но на самом деле мы можем констатировать, что результаты, которые мы имеем сегодня, вовсе не являются удовлетворительными, потому что, к сожалению, нам не удалось разработать такие системы, которые позволяли бы говорить, что военно-промышленный комплекс в Республике Армения состоялся. В связи с создавшейся ситуацией нам, возможно, придется подвести итоги того, что произошло в предыдущем периоде, недостатки предыдущего периода, понять, какие реалистичные программы мы можем иметь в сфере военной промышленности, чтобы комплекс мог стать движущей силой экономики и промышленности нашей страны, чтобы гарантировать нашу безопасность в соответствии с современными вызовами.
Министр высокотехнологичной промышленности Акоп Аршакян выступил с докладом о текущем состоянии работ, проводимых в оборонно-промышленном комплексе.
Следующее обсуждение было о направлениях развития и о том, что предстоит сделать в условиях послевоенных реалий. Обсуждались вопросы технологического развития военно-промышленного комплекса, комплектования профильными специалистами, продвижения технологического образования, установления активной связи между наукой и экономикой и военной промышленностью.
Приоритетом были признаны реформы системы образования, а также работы по удовлетворению спроса на специалистов, необходимых для военно-промышленного комплекса.
Были представлены специальные исследовательские и опытно-конструкторские работы, намеченные на 2020 - 2021 гг.