Շահումյանի Ականաբերդ գյուղում շարունակում են աշնանացանը, Չարեքտարում վերականգման ծրագրերն են օրակարգում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Արցախի Շահումյանի շրջանի Չարեքտար և Ականաբերդ համայնքերի ղեկավարները «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հաստատել են որ այս գյուղերն ամբողջությամբ մնում են Արցախի սահմաններում:
Մասնավորապես՝ Չարեքտարի համայնքի ղեկավար Կամո Ցականյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ Հրազդան Ծաղկաձոր և Չարենցավան քաղաքներում հանգրվանած գրեթե բոլոր չարեքտարցիները հետաքրքրվել և դիմել են կրկին գյուղ վերադառնալու համար:
«Պատերազմի ավարտից հետո տեղեկություն ստացանք, որ գյուղը Շահումյանի մյուս բնակավայրերի հետ անցնելու է ադրբեջանական զինված ուժերի վերահսկողության ներքո: Տղամարդկանց մեծ մասը առաջնագծում են եղել: Չարեքտարցիների հեռանալուց հետո գյուղը մեծամասամբ թալանվել է, իսկ տները հրդեհվել են: Մոտ 55 առանձնատնից միայն 10 տոկոսն է պահպանվել: Երեկ եմ եղել գյուղում: Ներկայումս Ստեփանակերտում եմ, որպեսզի իրավասու կառույցների հետ քննարկենք գյուղի վերականգնման ծրագրերը»,-մանրամասնել է Չարեքտարի գյուղապետը՝ հավելելով որ վաղվանից առավել հստակ տեղեկություններ կունենան գյուղի վերականգնման վերաբերյալ:
Ականաբերդ համայնքի ղեկավար Համլետ Սայիլյանը նույնպես հաստատեց, որ բնակավայրը մնացել է Արցախի սահմաններում: Նա տեղեկացրեց, որ գյուղի բոլոր՝ 550 առանձատներն ու բնակիչների ունեցվածքն ամբողջությամբ անվնաս են մնացել:
«Ներկայումս իրավասու կառույցների հետ քննարկում ենք գյուղի զարգացման ծրագրերը: Նպատակ ունենք վերանորոգել նաև այն 7-8 առանձատները, որոնց սեփականատերերը վաղուց չեն բնակվում: Ցանկանում ենք հնարավորինս մեր գյուղում տեղավորել նաև հարևան համայնքերի բնակիչներին: Կառավարության կողմից ստացել ենք շինանյութ և պահեստավորել: Միայն աշխատուժի խնդիր կա վերանորոգման աշխատանքերը սկսելու համար: Գյուղում ներկա պահին մոտ 200 բնակիչ կա, որոնք զբաղված են աշնանացանով»,-ասաց գյուղապետը՝ մանրամասնելով, որ կառավարության կողմից աշնանացանի համար անհատույց կարգով աջակցություն է տրամադրվում հողօգտագործողներին՝ ցորենի գարու սերմացու և դիզվառելիք:
Համայնքի ղեկավարը ականաբերդցիներին կոչ է անում վերադառնալ և շենացնել իրենց գյուղը: Նրա խոսքով Ականաբերդում ներկա պահին կանոնավոր են գործում էլեկտրամատակարարումն ու հեռախոսակապը: Աշխատանքեր են տարվում նաև համացանցային կապի վերականգնման ուղղությամբ:
«Գյուղից մի ասեղ անգամ չի պակասել: Տղամարդիկ մնացել են և հսկել: Վերադառնալու դեպքում մեր բնակիչները ոչ մի խնդիր չեն ունենա՝ ոչ ջեռուցման ոչ անվտանգության: Իմ աչքով եմ տեսել ու վստահեցնում՝մեր զորքը կանգնած է սահմանին»,-հավաստիացնում է համայնքապետը՝ կրկին հորդորելով ու կոչ անելով համագյուղացիներին վերադառնալ և տեր կանգնել իրենց օջախներին և ունեցվածքին:

В селе Аканаберд Шаумянского района идет сев озимых, на повестке программа восстановления села Чарек
В беседе с «Арменпресс» главы общин Чаректар и Аканаберд Шаумянского района Арцаха подтвердили, что эти села остаются полностью в пределах границ Арцаха.
В частности, глава общины Чаректар Камо Цаканян сообщил, что почти все жители Чаректара, проживающие в городах Раздан, Цахкадзор, Чаренцаван, проявили интерес и обратились с просьбой о возвращении в село.
“После окончания войны была информация, что село, наряду с другими населенными пунктами Шаумяна переходит под контроль вооруженных сил Азербайджана. Большинство мужчин были на передовой. После того, как жители Чаректара уехали большая часть села была разграблена, а дома подожжены. Из примерно 55 домов сохранилось только 10%. Я вчера был в деревне. Сейчас я в Степанакерте, чтобы с компетентными структурами обсудить программы восстановления села”, - сказал руководитель общины Чаректара, добавив, что завтра будет более точная информация о восстановлении села.
Глава общины Аканаберд Гамлет Сайилян также подтвердил, что их село остается в пределах Арцаха. Он сообщил, что все 550 частных домов и имущество жителей села остались целыми и невредимыми.
“В настоящее время с компетентными структурами мы обсуждаем программы развития села. Наша цель - отремонтировать 7 - 8 домов, владельцы которых давно там не проживают. Мы хотим разместить жителей соседних сел у нас. Мы получили от правительства строительные материалы. Для начала ремонтных работ не хватает лишь людей. В настоящее время в селе около 200 жителей, они заняты севом озимых”, - сказал глава села, добавив, что правительство землепользователям оказывает бесплатную помощь, предоставляя семена и дизельное топливо.
Глава общины призывает жителей Аканаберда вернуться и восстановить свое село. По его словам, в настоящее время в Аканаберде есть и электричество и телефонная связь. Ведутся работы по восстановлению интернета.
“Из села ничего не пропало, ни одной иголки. Мужчины оставались здесь и присматривали за всем. По возвращении у наших жителей не будет проблем ни с отоплением, ни с безопасностью. Я видел это собственными глазами и заверяю вас, что наша армия стоит на границе”, - уверяет мэр, вновь призывая своих односельчан вернуться, чтобы позаботиться о своих домах и своем имуществе.