Հայ գործիչը Ֆրանսիայի Սենատում Արցախի ճանաչման բանաձևի ընդունում է կանխատեսում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Սենատի քննարկման օրակարգ մտած «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության մասին» բանաձևի նախագիծն ամենայն հավանականությամբ կընդունվի: «Արմենպրես»-ի հետ զրուցում այս մասին նշեց «Ֆրանս Արմենի» ամսագրի խմբագիր Հարութ Մարտիրոսյանը:
«Այս անգամ խնդիր չկա, դրական ազդակներ ունենք, մեծամասնությունը կողմ է բանաձևին: Սա բանաձև է, որով օրենսդիրը դիմում է նախագահին, կառավարությանը` ասելով, որ որպես ժողովրդի պատգամավորներ կոչ ենք անում ճանաչել Արցախի անկախությունը»,-ասաց Հարութ Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքով, Ֆրանսիայում հայկական կառույցները բանաձևի հետ կապված ակտիվորեն աշխատել են տարբեր ուղղություներով: Ամբողջ ուժերը կենտրոնացված են եղել այս ուղղությամբ: Հարութ Մարտիրոսյանը նշեց, որ լավատեսորեն են տրամադրված, որ Սենատից հետո Ֆրանսիայի գործադիրը, նախագահը ևս դրական կարձագանքեն:
«Ունենք տասնյակ քաղաքապետարններ, որոնք նույն տիպի բանաձևեր են ընդունել և կոչով դիմել նախագահին: Ֆրանսիան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր է, այդ առումով, թերևս, դժվարություններ կան, սակայն մենք լավատես ենք»,-ասաց Հարութ Մարտիրոսյանը՝ ընդգծելով, որ կարևորվում է Արցախի որպես անկախ պետություն ճանաչելու, արցախցիների ինքնորոշման իրավունքի հարցը:
Արցախի անկախության ճանաչման բանաձևի քննարկումը նախատեսված է նոյեմբերի 25-ին Ֆրանսիայի ժամանակով 16:30-ին, Երևանի ժամանակով 19:30-ին: Բանաձևը ներկայացրել են սենատորներԲրունո Ռետայոն, Պատրիկ Կանները, Էրվե Մարսեյը, Էլիան Ասասին, Գիյոմ Գոնտարը:

Арут Мартиросян прогнозирует принятие Сенатом Франции резолюции о признании Арцаха
Проект резолюции о необходимости признания независимости Нагорно-Карабахской Республики, который вынесен на повестку дня Сената Франции, скорее всего, будет принят. Об этом в беседе с Арменпресс сообщил редактор журнала “Франс Армен” Арут Мартиросян.
“В этот раз проблем не должно быть, у нас есть положительные сигналы, большинство за резолюцию. Это резолюция, которой депутаты обращаются к президенту и к правительству, констатируя, народные депутаты призывают к признанию независимости Арцаха”, - предствил Арут Мартиросян.
По его словам, армянские структуры во Франции в связи с резолюцией активно работали по разным направлениям. Все усилия были сосредоточены на этом. Арут Мартиросян отметил, что они оптимистично настроены в отношении того, что после Сената и исполнительная власть и президент Франции прореагируют на это положительно. У десятки мэрий приняли аналогичные резолюции с обращением к президенту. Франция является сопредседателем Минской группы ОБСЕ. В этом смысле есть трудности, но мы настроены оптимистично”, - сказал Арут Мартиросян, подчеркнув, что вопрос о праве Арцаха на самоопределение и на независимо государство в приоритете.
Обсуждение резолюции о признании независимости Арцаха назначено на 16:30 25 ноября по времени во Франции, на 19:30 по ереванскому времени. Резолюцию представят сенаторы Бруно Ретайо, Патрик Манн, Эрве Марсель, Алиан Агасси и Гийом Гонтард.