Տարրական դասարանների շուրջ 100 հազար երեխա կստանա սննդի փաթեթներ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը և ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագիրը սննդի փաթեթներ կտրամադրեն տարրական դասարանների շուրջ 100 հազար երեխայի: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից:
Նշվում է, որ սա պայմանավորված այն հանգամանքով, որ կորոնավիրուսի պատճառով դպրոցների խոհանոցներն ու ճաշանները շարունակում են փակ մնալ:
Համագործակցելով ՀՀ կառավարության հետ` Պարենի համաշխարհային ծրագիրը վերակազմակերպել է «Դպրոցական սնունդ» ծրագիրը, որ երեխաները հնարավորություն ունենան ամենօրյա սննդարար կերակուրներ ստանալ տանը՝ մինչև դպրոցների խոհանոցների և ճաշարանների վերաբացումը ու սննդի ապահովման վերսկսումը։
ՊՀԾ-ն Հայաստանի ամբողջ տարածքում առողջարար սննդի փաթեթներ կտրամադրի տարրական դասարանների շուրջ 50 հազար երեխայի` «Դպրոցական սնունդ» ծրագրի շրջանակում, որը ֆինանսավորում է Ռուսաստանի Դաշնությունը: Ծրագրի աստիճանաբար ազգայնացման շրջանակում ՀՀ կառավարությունը զուգահեռաբար կաջակցի լրացուցիչ շուրջ 50 հազար դպրոցականի:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը և ՊՀԾ-ն սննդի փաթեթները դպրոցականներին տրամադրում են 2020/21 ուսումնական տարվա առաջին կիսամյակի ընթացքում։
Մեկանգամյա այս բաշխումը միտված է աջակցել ընտանիքներին՝ հոգալու երեխաների սննդային կարիքները 80 օրվա ընթացքում: Սննդի փաթեթները, որոնք տրամադրելու են ՀՀ կառավարությունը և ՊՀԾ-ն, պարունակում են հետևյալ պարենային մթերքները՝ հնդկացորեն, ոսպ, մակարոնեղեն, բրինձ, ձեթ և ցորենի ալյուր:

Около 100 000 учащихся младших классов получат пакеты с продуктами питания
Правительство Республики Армения и Всемирная продовольственная программа ООН предоставят продуктовые пакеты примерно 100 000 ученикам младшего школьного возраста. Об этом «Арменпресс» сообщили в Министерстве образования и науки Армении.
Это связано с тем, что школьные кухни и столовые вследствие эпидемии COVID-19 все еще остаются закрытыми.
Всемирная продовольственная программа в сотрудничестве с правительством Республики Армения для того чтобы до открытия школьных кухонь и возобновления питания в столовых, дети могли получать ежедневное полноценное питание у себя дома реорганизовала программу “Школьное питание”.
В рамках программы “Школьное питание”, финансируемой Российской Федерацией, ВПП по всей Армении предоставит наборы здорового питания примерно 50 000 учеников начальной школы. В рамках постепенной национализации программы правительство Республики Армения в свою очередь окажет содействие еще почти 50 000 школьникам.
Министерство образования, науки, культуры и спорта и ВПП предоставляют школьникам пакеты питания в течение первого полугодия учебного года 2020/2021.
Пакеты продуктов питания, которые будут предоставлены правительством и ВПП, содержат следующие продукты питания: гречку, чечевицу, макаронные изделия, рис, масло и пшеничную муку.