Սպասվում է, որ այսօր կբացվի Լաչինի միջանցքով ճանապարհը դեպի Ստեփանակերտ. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սպավում է, որ նոյեմբերի 16-ին կբացվի Լաչինի միջանցքով ճանապարհը դեպի Ստեփանակերտ, և այն կգործի անխափան: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին խորհրդարանում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով «Իմ քայլը»-ի պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի հարցին:
Վարչապետի խոսքով՝ ինչպես ամեն օր, այսօր առավոտյան էլ հեռախոսազրույց է ունեցել Արցախի նախագահի հետ: «Եվ ուրախ եմ արձանագրել, որ բնակչության վերադարձի բավականին լավ տեմպ է սկսում արձանագրվել՝ իհարկե այն նշաձողի սահմաններում, որ մենք ունենք: Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում ամեն օր վերադարձողների թիվը գերազանցել է 1000-ը, տեմպը աճում է»,-ասաց Փաշինյանը:
Առաջիկա ամենակարևոր անելիքն է աջակցել, որ արցախցիները վերադառնան Արցախ։ Ում տները վնասված են, կվերականգնվեն, ենթակառուցվածքները կվերականգնվեն, տնտեսությունը կսկսի աշխատել: Փաշինյանը շեշտեց, որ դա ամենակարևոր անելիքն է, որի ոււղղությամբ ՀՀ և Արցախի կառավարությունները պետք է կենտորանան: Նա կարևորեց նաև այս գործընթացքում կամավորների ներգրավվումը: «Սպասվում է, որ առաջիկա օրերին, թերևս հենց այսօր կբացվի Լաչինի միջանցքով ճանապարհը՝ դեպի Ստեփանակերտ, և այն կգործի անխափան»,-ասաց վարչապետը:

Ожидается, что сегодня откроется дорога через Лачинский коридор в Степанакерт: Пашинян
Ожидается, что дорога через Лачинский коридор в Степанакерт откроется 16 ноября, она будет работать без перебоев. Как сообщает Арменпресс, об этом в парламенте заявил премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата “Мой шаг” Айка Саркисяна.
По словам премьер-министра, как и каждый день, и сегодня утром у него состоялся телефонный разговор с президентом Арцаха. “Я рад сообщить, что степень возврата населения начинает расти, конечно, в тех возможностях, которые у нас есть. В течение прошлой недели количество репатриантов превышало 1 000 человек ежедневно, темпы продолжают расти”, - сказал Пашинян.
Самое важное, что нужно сделать в будущем, - помочь арцахцам вернуться в Арцах. Чьи дома повреждены, будут восстановлены, инфраструктура восстановится, хозяйство заработает. Пашинян подчеркнул, что это самое главное, на чем должны сосредоточиться правительства Армении и Арцаха. Ему также удалось привлечь к этому процессу и волонтеров. Ожидается, что дорога через Лачинский коридор в Степанакерт будет открыта уже сегодня, она будет работать без перебоев”, - сказал премьер.