Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայվել է ռուս խաղաղապահների 18 դիտակետ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմի պահպանման նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնելու նպատակով՝ ռուսական խաղաղապահները Հարավային և Հյուսիսային պատասխանատվության գոտիներում տեղակայել են 18 դիտորդական կետեր։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՌԴ ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռներով շարունակվում է անձնակազմի, սպառազինության, ռազմական և հատուկ տեխնիկայի փոխադրումը Հայաստան, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվում է ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հիմնական ուժերի օպերատիվ տեղակայումը։
«2020 թվականի նոյեմբերի 10-ից իրականացվել է ընդհանուր 118 չվերթ, այդ թվում ՝ վերջին մեկ օրվա ընթացքում 23 չվերթ։ Նոյեմբերի 10-ից Լաչինի միջանցքում 7 դիտորդական կետեր են տեղակայվել (Աղավնո, Լիսագոր, Զարիսլի ճանապարհահատվածի երկայնքով)։ Նոյեմբերի 14-ին 15-րդ առանձին մոտոհրաձգային բրիգադի ստորաբաժանումները ավարտել են «Հյուսիս» պատասխանատվության գոտում դիտակետերի տեղակայումը։
Ներկայում հրադադարի ռեժիմի պահպանման նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացնում են 9 դիտակետերում Հարավային պատասխանատվության գոտում և 9 դիտակետերում Հյուսիսայինում պատասխանատվության գոտում»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
ՌԴ ՊՆ-ն հայտնում է, որ ռուսական խաղաղապահ ուժերի կառավարումն իրականացվում է Ստեփանակերտում տեղակայված հրամանատարական կետից։ Հրադադարի ռեժիմը պահպանվում է շփման գծի ողջ երկայնքով:
«Ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն ՝ Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվում է զոհվածների դիերի փոխանակումը։ Այն անցկացվում է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի եւ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության համակարգմամբ։
Հնարավոր միջադեպերի կանխման և ռուս զինծառայողների անվտանգության ապահովման նպատակով ուղիղ կապի միջոցով իրականացվում է շարունակական փոխգործակցություն Ադրբեջանի եւ Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբների հետ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի հրամանագրով Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվում է ռուս խաղաղապահների զորակազմի տեղակայումը: Զորակազմի հիմքը կազմում է Կենտրոնական ռազմական օկրուգի 15-րդ առանձին մոտոհրաձգային բրիգադը։ Խաղապահների հրամանատարն է գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովը։

В Нагорном Карабахе развернуто 18 наблюдательных постов российских миротворцев
Российские миротворцы развернули по девять наблюдательных постов в южной и северной зонах ответственности в Нагорном Карабахе. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, также выставлены семь временных постов в Лачинском коридоре, говорится в опубликованном в воскресенье бюллетене Минобороны России.
"В целях организованного ввода миротворческого контингента с 10 ноября 2020 г. выставлено семь временных наблюдательных постов в Лачинском коридоре (вдоль дороги Забух, свх. Лысогорский, Зарыслы). Вчера подразделениями 15-й отдельной мотострелковой бригады завершено выставление наблюдательных постов в зоне ответственности "Север". В настоящее время контроль за соблюдением режима прекращения огня и боевых действий осуществляется миротворческими подразделениями на девяти наблюдательных постах в южной зоне ответственности и девяти - в северной", - сказано в бюллетене.
В Степанакерте также завершено развертывание командного пункта для управления российскими миротворческими силами.
При этом продолжается переброска основных сил российского миротворческого контингента, основу которого составляет 15-я отдельная мотострелковая бригада Центрального военного округа. "Самолетами военно-транспортной авиации продолжается перевозка в Армению личного состава, вооружения, военной и специальной техники. Всего с 10 ноября 2020 года выполнено 118 самолето-рейсов, в том числе за последние сутки 23 самолета-рейса", - уточняет Минобороны.
"Режим прекращения огня соблюдается по всей линии соприкосновения. В соответствии с достигнутыми договоренностями в Нагорном Карабахе продолжается обмен телами погибших. Он проводится при координации миротворческих сил Российской Федерации и Международного Комитета Красного Креста и государственной службы по ЧС Нагорного Карабаха", - добавили в российском военном ведомстве.
Для предотвращения возможных инцидентов и обеспечения безопасности у российских военнослужащих налажены прямые каналы связи с генштабами вооруженных сил Азербайджана и Армении.