Պատերազմի դադարեցման մասին հայտարարությունը չի կարող համարվել ԼՂ հիմնախնդրի համապարփակ հանգուցալուծում. Զոհրաբ Մնացականյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը նոյեմբերի 12-ին հեռախոսազրույցներ է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի, Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Սթիվեն Բիգանի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի նոյեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարությանը հաջորդած իրադրության շուրջ: Այս առնչությամբ նախարար Մնացականյանն ընդգծել է, որ վերոնշյալ հայտարարությունն ուղղված է հրադադարի հաստատմանը և Արցախում խաղաղապահների տեղակայմանը և չի կարող համարվել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համապարփակ հանգուցալուծում:
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների բարձր ներկայացուցիչներն անդրադարձել են նաև Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի ծրագրման, հրահրման և իրականացման գործում Թուրքիայի առանցքային դերին, որն արտահայտվել է ինչպես ռազմական գործողություններում անմիջական ներգրավվածությամբ, այնպես էլ՝ հակամարտության գոտի օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների ներգրավման ձևով: Նա հստակ ընդգծել է Արցախում իրականացվելիք խաղաղապահ գործողություններում Թուրքիայի որևէ դերակատարության բացառումը՝ չնայած այդ ուղղությամբ վերջինիս կողմից ձեռնարկվող քայլերին:
Նախարար Մնացականյանը կարևորել է թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում Արցախում ստեղծված մարդասիրական ճգնաժամի հասցեագրման ուղղությամբ միջազգային հանրության կողմից տեղում շուտափույթ քայլերի ձեռնարկումը:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը խորը մտահոգություն է հայտնել Արցախի՝ ադրբեջանական օկուպացիայի տակ հայտնված տարածքներում հայկական պատմամշակութային ժառանգության ճակատագրի առնչությամբ: Նախարար Մնացականյանն ընդգծել է, որ միջազգային հանրությունը քաջատեղյակ է հայկական ժառանգության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից ցուցաբերված բարբարոսական վերաբերմունքի մասին, որի արդյունքում թե Նախիջևանում, թե բուն Ադրբեջանի տարածքում և թե Արցախի՝ առաջին արցախյան պատերազմի ժամանակ ադրբեջանական օկուպացիայի տակ հայտնված տարածքներում հիմնովին ոչնչացվել են հայկական ժառանգության կոթողները:
Զրուցակիցներն ընդգծել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության գործունեության շարունակականության ապահովման կարևորությունը՝ որպես միջնորդության միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձևաչափ: Այս առնչությամբ նախարար Մնացականյանն ընդգծել է, որ ԼՂ խաղաղ գործընթացին վերաբերող բոլոր հարցերը ենթակա են քննարկման բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, և հենց այս ձևաչափում է, որ լիարժեքորեն հասցեագրվելու են արցախահայության շահերը: Որպես առաջնահերթություն՝ ԱԳ նախարարը շեշտել է Արցախի կարգավիճակի և արցախահայության համապարփակ անվտանգության լիարժեք երաշխավորման անհրաժեշտությունը:

Заявление о прекращении войны не может считаться комплексным решением конфликта: Мнацаканян
Министр иностранных дел Республики Армения Зограб Мнацаканян 12 ноября провел телефонные разговоры с министром иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым, министром иностранных дел Франции Жан-Ивом Ле Дрианом и заместителем госсекретаря США Стивеном Биганом.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, стороны обменялись мнениями о ситуации, последовавшей совместному заявлению премьер-министра Республики Армения, президента Азербайджанской Республики и президента Российской Федерации от 10 ноября. В этой связи министр Мнацаканян подчеркнул, что вышеупомянутое заявление направлено на установление режима прекращения огня и размещение миротворцев в Арцахе и не может считаться всеобъемлющим решением нагорно-карабахского вопроса.
Министр иностранных делАрмениии высокопоставленные представители стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ также коснулись ключевой роли Турции в планировании, провоцировании и реализации войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха, что выражается как в непосредственном участии в боевых действиях, так и в привлечении иностранных боевиков в зону конфликта. Министр подчеркнул исключение какой-либо роли Турции в миротворческой деятельности в Арцахе, несмотря на предпринимаемые ею шаги в этом направлении.
Министр Мнацаканян подчеркнул, что международное сообщество должно предпринять срочные шаги по разрешению гуманитарного кризиса в Арцахе, возникшего в результате турецко-азербайджанской агрессии.
Глава внешнеполитического ведомства Армении выразил глубокую озабоченность судьбой армянского исторического и культурного наследия на оккупированных азербайджанцами территориях Арцаха. Министр Мнацаканян подчеркнул, что международное сообщество хорошо осведомлено о варварском отношении Азербайджана к армянскому наследию, в результате чего и в Нахиджеване, и на территории самого Азербайджана, и на территориях Арцаха, оказавшихся под азербайджанской оккупацией во время Первой Арцахской войны, основательно были уничтожены памятники армянского наследия.
Собеседники подчеркнули необходимость обеспечения непрерывности деятельности сопредседательства Минской группы ОБСЕ как единственного формата, наделенного международным мандатом посредничества. В этой связи министр Мнацаканян подчеркнул, что все вопросы, связанные с мирным процессом в Нагорном Карабахе, подлежат обсуждению исключительно в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, и именно в этом измерении интересы армян Арцаха будут полностью учтены. В качестве приоритета министр иностранных дел Армении подчеркнул необходимость абсолютного гарантирования статуса Арцаха и всеобъемлющей безопасности армян Арцаха.