Պատերազմի դադարեցման մասին հայտարարությունը չի կարող համարվել ԼՂ հիմնախնդրի համապարփակ հանգուցալուծում. Զոհրաբ Մնացականյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը նոյեմբերի 12-ին հեռախոսազրույցներ է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի, Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Սթիվեն Բիգանի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի նոյեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարությանը հաջորդած իրադրության շուրջ: Այս առնչությամբ նախարար Մնացականյանն ընդգծել է, որ վերոնշյալ հայտարարությունն ուղղված է հրադադարի հաստատմանը և Արցախում խաղաղապահների տեղակայմանը և չի կարող համարվել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համապարփակ հանգուցալուծում:
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների բարձր ներկայացուցիչներն անդրադարձել են նաև Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի ծրագրման, հրահրման և իրականացման գործում Թուրքիայի առանցքային դերին, որն արտահայտվել է ինչպես ռազմական գործողություններում անմիջական ներգրավվածությամբ, այնպես էլ՝ հակամարտության գոտի օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների ներգրավման ձևով: Նա հստակ ընդգծել է Արցախում իրականացվելիք խաղաղապահ գործողություններում Թուրքիայի որևէ դերակատարության բացառումը՝ չնայած այդ ուղղությամբ վերջինիս կողմից ձեռնարկվող քայլերին:
Նախարար Մնացականյանը կարևորել է թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում Արցախում ստեղծված մարդասիրական ճգնաժամի հասցեագրման ուղղությամբ միջազգային հանրության կողմից տեղում շուտափույթ քայլերի ձեռնարկումը:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը խորը մտահոգություն է հայտնել Արցախի՝ ադրբեջանական օկուպացիայի տակ հայտնված տարածքներում հայկական պատմամշակութային ժառանգության ճակատագրի առնչությամբ: Նախարար Մնացականյանն ընդգծել է, որ միջազգային հանրությունը քաջատեղյակ է հայկական ժառանգության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից ցուցաբերված բարբարոսական վերաբերմունքի մասին, որի արդյունքում թե Նախիջևանում, թե բուն Ադրբեջանի տարածքում և թե Արցախի՝ առաջին արցախյան պատերազմի ժամանակ ադրբեջանական օկուպացիայի տակ հայտնված տարածքներում հիմնովին ոչնչացվել են հայկական ժառանգության կոթողները:
Զրուցակիցներն ընդգծել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության գործունեության շարունակականության ապահովման կարևորությունը՝ որպես միջնորդության միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձևաչափ: Այս առնչությամբ նախարար Մնացականյանն ընդգծել է, որ ԼՂ խաղաղ գործընթացին վերաբերող բոլոր հարցերը ենթակա են քննարկման բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, և հենց այս ձևաչափում է, որ լիարժեքորեն հասցեագրվելու են արցախահայության շահերը: Որպես առաջնահերթություն՝ ԱԳ նախարարը շեշտել է Արցախի կարգավիճակի և արցախահայության համապարփակ անվտանգության լիարժեք երաշխավորման անհրաժեշտությունը:

Declaration on ending war cannot be considered comprehensive settlement of NK conflict – FM
YEREVAN, NOVEMBER 12, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan held telephone conversations with Foreign Minister of Russia Sergey Lavrov, Foreign Minister of France Jean-Yves Le Drian and Deputy Secretary of State of the US StephenBiegun, ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia.
The interlocutors exchanged views on the situation following the November 10 declaration of Prime Minister of Armenia, Presidents of Russia and Azerbaijan. Minister Mnatsakanyan emphasized that the mentioned declaration is about establishment of ceasefire and deployment of peacekeepers in Artsakh and cannot be assessed as a comprehensive solution to Nagorno Karabakh conflict.
The Armenian FM and the high representatives of the OSCE Minsk Group Co-chair countries also referred to the central role of Turkey in preparing, inciting and carrying out the war by Azerbaijan against Artsakh, which was manifested by both being directly involved in the military operations and sending foreign terrorists to the conflict zone. Mnatsakanyan clearly emphasized that any role of Turkey in peacekeeping mission must be ruled out, despite the attempts of that country.
The Armenian Foreign Minister expressed deep concern over the fate of the Armenian cultural heritage in the territories that has appeared under Azerbaijani control. Mnatsakanyan emphasized that the international community is well aware of the barbaric treatment of Azerbaijan towards the Armenian cultural heritage, as a result of which numerous pieces of the Armenian heritage have been destroyed in Nakhichevan, Azerbaijan and in Artsakh during the first Artsakh war.
The Interlocutors emphasized the importance of the continuation of the OSCE Minsk Group Co-chairs' format as the only internationally authorized format. Zohrab Mnatsakanyan emphasized that any issue over the Nagorno Karabakh peace process should be discussed exclusively in the sidelines of the OSCE Minsk Group Co-chairmanship. Mnatsakanyan emphasized the status of Artsakh and the full assurance of the security of the people of Artsakh as priorities.