ԼՂ-ում ռուս խաղաղապահները տարեկան առնվազն երկու անգամ հերթափոխ կիրականացնեն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղում տարեկան առնվազն երկու անգամ կիրականացվի ռուս խաղաղապահների հերթափոխ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից ստորագրված հրամանագրում, որում հստակեցվում են խաղաղության ապահովման մի շարք դրույթներ:
Հրամանագրով ՌԴ պաշտպանության նախարարությանը հանձնարարվում է տարեկան առնվազն երկու անգամ փոխարինել խաղաղապահ զորակազմի անձնակազմը, նաև ռազմական տեխնիկան՝ ըստ անհրաժեշտության:
Հրամանագրով սահմանվում է նաև խաղաղապահ գործունեության ֆինանսավորումը՝ ապահովելու նյութական սահմանված ծախսերը, որոնք կապված են զինծառայողների ապահովման հետ՝ ներառյալ դրամական նպաստների, լրացուցիչ երաշխիքների, փոխհատուցումների տրամադրումը, այդ թվում՝ նրանց ընտանիքի անդամներին՝ ՌԴ օրենսդրությանը համապատասխան:

Russia to rotate its peacekeepers in Karabakh at least twice a year
YEREVAN, NOVEMBER 12, ARMENPRESS. Rotation of Russian peacekeepers in Nagorno Karabakh will be carried out at least twice a year, according to the decree signed by President of Russia Vladimir Putin today, which clarifies several provisions of the peacekeeping mission.
According to the decree, the Russian defense ministry has been tasked to rotate the personnel of the peacekeeping contingent in Nagorno Karabakh at least twice a year, as well as replace the military equipment if necessary.
The decree also defined the funding for the peacekeeping activity, in particular providing material expenditures connected with the military personnel, including paying monetary allowances, additional guarantees and compensation to their family members in accordance with the Russian legislation.