ԼՂ-ում ռուս խաղաղապահները տարեկան առնվազն երկու անգամ հերթափոխ կիրականացնեն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղում տարեկան առնվազն երկու անգամ կիրականացվի ռուս խաղաղապահների հերթափոխ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից ստորագրված հրամանագրում, որում հստակեցվում են խաղաղության ապահովման մի շարք դրույթներ:
Հրամանագրով ՌԴ պաշտպանության նախարարությանը հանձնարարվում է տարեկան առնվազն երկու անգամ փոխարինել խաղաղապահ զորակազմի անձնակազմը, նաև ռազմական տեխնիկան՝ ըստ անհրաժեշտության:
Հրամանագրով սահմանվում է նաև խաղաղապահ գործունեության ֆինանսավորումը՝ ապահովելու նյութական սահմանված ծախսերը, որոնք կապված են զինծառայողների ապահովման հետ՝ ներառյալ դրամական նպաստների, լրացուցիչ երաշխիքների, փոխհատուցումների տրամադրումը, այդ թվում՝ նրանց ընտանիքի անդամներին՝ ՌԴ օրենսդրությանը համապատասխան:

Российские миротворцы в Нагорном Карабахе будут сменяться как минимум два раза в год
В Нагорном Карабахе не менее двух раз в год будет проводиться смена российских миротворцев. Как передает «Арменпресс», об этом говорится в указе, подписанном президентом России Владимиром Путиным, в котором уточняется ряд положений по обеспечению мира.
Указом Минобороны РФ поручается не реже двух раз в год проводить смену персонал миротворческого контингента, а также, по мере необходимости, и военной техники.
Указом устанавливается и финансирование миротворческой деятельности, обеспечения материальных расходов, связанных с обеспечением военнослужащих, включая предоставление денежных пособий, дополнительных гарантий, компенсаций, в том числе и членам их семей в соответствии с законодательством РФ.
Руководители Армении, России и Азербайджана подписали заявление о прекращении войны с 01: 00 10 ноября.