ՊԲ ստորաբաժանումները վճռականորեն պաշտպանում են Շուշին. Սուրեն Սարումյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտպանության բանակի ներկայացուցիչ Սուրեն Սարումյանն ընդգծում է, որ վերջին 3-4 օրերի ընթացքում հակառակորդը ջանքերը կենտրոնացրել է Շուշիի ուղղությամբ: Նրա խոսքով՝ այդ ժամանակահատվածում ընթացել են համառ մարտեր: Պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները պաշտպանել են և վճռականորեն պաշտպանում են Արցախի խորհրդանիշերից մեկը՝ հինավուրց բերդաքաղաք Շուշին, և պատրաստ են, վճռականորեն տրամադրված են պատվով կատարել իրենց խնդիրը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սարումյանն այս մասին ասաց նոյեմբերի 9-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
«Օրվա ընթացքում հակառակորդը կրկին գրոհներ է ձեռնարկել Շուշիի ուղղությամբ, գրոհող ստորաբաժանումները, խմբավորումները հայտնաբերվել են և ենթարկվել են կրակային ներգործության ու կրել են մեծ կորուստներ: Նշեմ, որ այդ հատվածում հաջողվել է գերեվարել 2 ադրբեջանցի զինծառայողի»,- մանրամասնեց Սարումյանը:
Նրա խոսքով՝ Շուշիի ուղղությամբ մարտական գործողությունները դեռ շարունակվում են: «Կա այսպիսի մի նրբություն: Մարտական գործողությունների տրամաբանությունը ենթադրում է գործողությունների զարգացում, ենթադրում է որոշակի ժամանակահատված, որի ընթացքում տեղի են ունենում այլ գործողություններ: Մարտական գործողությունների արդյունքների մասին կարելի է խոսել ամբողջության մեջ, երբ դրանք մոտենում են ավարտին կամ արդեն ավարտվել են: Այս առումով ցանկանում եմ վստահեցնել մեր հայրենակիցներին, որ մարտական գործողությունների աշխարհագրությունը ենթադրում է նաև գաղտնիության որոշակի նկատառումներ: Այդ իսկ պատճառով երբեմն նպատակահարմար չէ խոսել նույնիսկ տարածքային ձեռքբերումների մասին: Ամեն դեպքում մենք մեր ժողովրդից ոչինչ չունենք թաքցնելու, խնդրում ենք վստահել պաշտոնական տեղեկատվությանը և հետևել միայն պաշտոնական աղբյուրներին»,- ասաց նա:
Սարումյանի խոսքով՝ մարտական գործողությունների առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ ադրբեջանական կողմը կարողացել է որոշ ուղղություններում ներթափանցել Արցախի բուն տարածք: «Այն հատվածներում, որոնք համարվում են անվտանգության գոտի, մեր նահանջը պայմանավորված է եղել հաճախ մարտավարական նկատառումներով: Այսինքն՝ երբ գործ ունենք հարթավայրային տարածքի հետ, իսկ ավելի նպաստավոր բնագծեր կարելի է զբաղեցնել բարձունքներում, ավելի նպատակահարմար է կատարել խուսավարում և զբաղեցնել այդ բարձունքները՝ հակառակորդի գործողություններին առավել արդյունավետ հակազդելու, նրան առավել արդյունավետ խոցելու համար: Արցախի տարածքում կատարվող գործողությունները հակառակորդին չեն ներվելու: Վստահ եղեք, որ բանակը կարողանալու է ջարդել հակառակորդին, կարողանալու է զսպել նրա զավթողական նկրտումները և կարողանալու է անվերապահորեն կատարել իր խնդիրը: Զորքերի տրամադրությունը մարտական է, վատատեսական տրամադրություններ չկան, տղաները ամուր են ոգով և պատրաստ են մինչև վերջ պաշտպանել իրենց հայրենիքը»,- նշեց Սարումյանը:
Նա հավելեց, որ հակառակորդը մարտական գործողություններ ձեռնարկել է ռազմաճակատի մյուս հատվածներում: «Յուրային զորքերը որոշ հատվածներում զբաղեցրել են ավելի նպաստավոր բնագծեր: Օրվա ընթացքում տարբեր ուղղություններում ոչնչացվել է թշնամական ուժերին պատկանող մեկ տանկ, 4 միավոր ավտոտեխնիկա և 8 ԱԹՍ: Հարավ-արևմտյան հատվածում ընթացող գործողությունների ընթացքում բանակային ստորաբաժանումներին հաջողվել է որպես ռազմավար վերցնել հակառակորդի մեկ տանկ, հրետանային միջոցներ»,- ասաց Սուրեն Սարումյանը:

Подразделения Армии обороны решительно обороняют Шуши: представитель АО
Представитель Армии обороны Республики Арцах Сурен Сарумян подчеркивает, что в течение последних 3-4 дней Азербайджан сосредоточил все свои усилия в направлении Шуши. По его словам, в этот период происходили упорные бои. Подразделения Армии обороны защищали, решительно защищают один из символов Арцаха, старинный город-крепость Шуши, они готовы, полны решимости с честью выполнить свою задачу. Как сообщает Арменпресс, Сарумян сказал об этом на пресс-конференции 9 ноября.
«В течение дня враг вновь атаковал Шуши, атакующие части и группы были обнаружены, подвергнуты огневому обстрелу и понесли большие потери. Отмечу, что на этом участке были взяты в плен двое азербайджанских военнослужащих», - сказал Сарумян.
По его словам, боевые действия в направлении Шуши продолжаются. «Есть такая тонкость: логика боевых действий предполагает развитие действий, предполагает определенный период, в течение которого происходят эти действия. О результатах боевых действий можно говорить только постфактум, когда они подошли к концу или уже закончились.
В этой связи хотел бы заверить наших соотечественников, что география боевых действий также предполагает определенные соображения тайны. Поэтому иногда говорить даже о территориальных достижениях нецелесообразно. В любом случае нам нечего скрывать от нашего народа. Пожалуйста, доверяйте официальной информации и следите только за официальными источниками», - сказал он.
По словам Сарумяна, одной из особенностей боевых действий является то, что азербайджанской стороне удалось проникнуть на территорию Арцаха в некоторых направлениях. «В районах, которые считаются зонами безопасности, наше отступление часто мотивировалось тактическими соображениями. То есть, когда действия ведутся на низменных территориях, а на высотах могут быть более благоприятные ландшафты, целесообразнее маневрировать и занять эти высоты, чтобы более эффективно противодействовать действиям врага, более эффективно атаковать его.
Действия на территории Арцаха врагу не будут прощены. Будьте уверены, что армия сможет победить врага, сдержать его агрессивные стремления, сможет безоговорочно выполнить поставленную задачу. Настроение войск боевое, пессимистических настроений нет, ребята сильны духом, готовы до конца защищать Родину», - сказал Сарумян.
Он добавил, что враг вел военные действия и на других участках фронта. «Наши войска на некоторых участках заняли более благоприятные позиции. За сутки в разных направлениях были уничтожены один вражеский танк, 4 единицы автотехники и 8 БПЛА. В ходе боевых действий в юго-западной части армейским частям удалось взять один танк противника и артиллерию в качестве трофеев», - сказал Сурен Сарумян.