Թուրքիայի իշխանամերձ շրջանակներն ԱՄՆ-ի նորընտիր նախագահին թշնամի են համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքական իշխանամետ «Յենի Շաֆաք» թերթի գլխավոր խմբագիր Իբրահիմ Քարագյուլը Twitter-ի իր էջում մեկնաբանել է ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների ընթացքը և մասնավորապես նախագահի թեկնածուներից Ջո Բայդենի հաղթանակը։ Քարագյուլը հիշեցրել է Բայդենի հետևյալ խոսքերը` «Մենք կաջակցենք ընդդիմությանը և կտապալենք Էրդողանին» և այդ համատեքստում Բայդենին որակել է որպես «Թուրքիայի թշնամի»։ Նա նաև ուշադրություն է հրավիրել նրա վրա, որ թուրքական ընդդիմության (ԺՀԿ) առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն արդեն իսկ շտապել է շնորհավորել Բայդենին։
Հիշեցնենք, որ Բայդենն Էրդողանի մասին այդ հայտարարությունն արել էր դեռևս 2019թ. դեկտեմբերին, ինչին թուրքական կողմը ամենատարբեր մակարդակով արձագանքեց ավելի քան 8 ամիս անց՝ 2020թ. օգոստոսին։ Բայդենի խոսքերի հանդեպ եղավ մոտ երկու տասնյակ խիստ արձագանք Թուրքիայից, Բայդենը մեծապես քննադատվեց իր այդ խոսքերի համար։ Սրանով թուրքական կողմն ուղերձ էր հղում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ փորձելով ցույց տալ, որ ԱՄՆ առաջիկա նախագահական ընտրություններում իր համար նախընտրելի թեկնածուն Թրամփն է։
Ի դեպ, Թուրքիայի նախկին արտգործնախարար ու վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուն տարօրինակ է համարել Էրդողանի այս ընտրությունը՝ հիշեցնելով, որ հենց Դոնալդ Թրամփն է Իսրայելում ԱՄՆ դեսպանատունը տեղափոխել Երուսաղեմ, իսկ Գոլանի բարձունքները ճանաչեց Իսրայելի տարածք (սրանք Էրդողանի համար գոնե արտաքնապես բավական զգայուն թեմաներ են)։ Քարագյուլն անդրադարձել է նաև ԱՄՆ-ի ներքին խնդիրներին՝ հայտարարելով, որ «Բայդենի հաղթանակը ներսից ավելի կարագացնի ԱՄՆ-ի փլուզումը, և որ այնտեղ խաղը դեռ նոր է սկսվում»։ Քարագյուլն ԱՄՆ-ը որակել է որպես «նոր հիվանդ մարդ»։
Հիշեցնենք, որ Եվրոպայում երկար ժամանակ «հիվանդ մարդ» անվանում էին հենց թույլ տնտեսություն ունեցող Օսմանյան կայսրությանը (այդ արտահայտությունը շրջանառության մեջ դրել է ռուսական կայսր Նիկոլայ 1-ինը 1853թ. հունվարի 9-ին, ապա լրացրել է ամերիկյան The New York Times թերթը 1860թ. մայիսի 12-ին)։ Ի դեպ, վերջին տարիներին Էրդողանը սկսել է հայտարարել, որ «հենց Եվրոպան է այժմ դարձել հիվանդ մարդ, մինչդեռ Թուրքիան բավական հզորացել է»։ Քարագյուլի խոսքերով՝ «ապագայում Թուրքիայի, մուսուլմանական աշխարհի, Աֆրիկայի հզորությունը գնալով կաճի, մինչդեռ ԱՄՆ-ի հզորությունը գնալով կնվազի»։ Նա ակնարկել է, որ «հենց ԱՄՆ-ն է կանգնած եղել 2016թ. հուլիսի 15-ին Թուրքիայում կատարված ռազմական հեղաշրջման փորձի հետևում»՝ ընդգծելով, որ «իր երկիրն այլևս երբեք չի կորցնի ևս մեկ հարյուրամյակ»։
Սրանով Քարագյուլը կրկնում է «Նոր Թուրքիայի» ջատագով Էրդողանին, ով դեռ 1993թ. հայտարարել էր, թե Թուրքիայի Հանրապետության («Հին Թուրքիայի») գոյության 70-ամյա ժամանակաշրջանը (1923-1993թթ) դատարկ տեղը ծախսված ժամանակաշրջան է։ Ի դեպ, Էրդողանն այդ ժամանակ Թուրքիայի նախագահը չէր և ոչ էլ վարչապետը և անգամ Ստամբուլի քաղաքապետը չէր։ 1993թ. Էրդողանն իսլամիստական Refah («Բարօրություն») կուսակցության Ստամբուլի մասնաճյուղի ղեկավարն էր և կուսակցության կենտրոնական վարչական կոմիտեի (MKYK) անդամը։

Проправительственные круги Турции считают новоизбранного президента США врагом
Главный редактор проправительственной турецкой газеты Yeni Şafak Ибрагим Карагюль на своей странице в Twitter прокомментировал президентские выборы в США, в частности, победу кандидата в президенты Джо Байдена. Карагюль напомнил слова Байдена: «Мы поддержим оппозицию, мы свергнем Эрдогана». В этом контексте он назвал Байдена «врагом Турции». Он также обратил внимание на то, что лидер турецкой оппозиции (НРП ) Кемаль Кылычдароглу уже поспешил поздравить Байдена.
Напомним, такое заявление об Эрдогане Байден сделал еще в декабре 2019г., на что турецкая сторона ответила на различных уровнях - более чем 8 месяцев спустя, в августе 2020 г. На слова Байдена было около двух десятков откликов из Турции с бурной реакцией, Байдена сильно раскритиковали за свои слова. Этим турецкая сторона направляла месседж президенту США Дональду Трампу, пытаясь показать, что Трамп является его предпочтительным кандидатом на предстоящих президентских выборах в США.
Кстати, бывший министр иностранных дел и премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу назвал этот выбор Эрдогана странным, напомнив, что именно Дональд Трамп перенес посольство США в Иерусалим, а Голанские высоты признал территорией Израиля (по крайней мере внешне это болезненные темы для Эрдоана). Карагюль также коснулся внутренних проблем Соединенных Штатов, заявив, что «победа Байдена ускорит распад Соединенных Штатов изнутри, что там игра только начинается». Карагюль назвал Соединенные Штаты "новым больным человеком".
Напомним, что долгое время «больным человеком Европы» называли Османскую империю со ее слабой экономикой (это словосочетание ввел в обращение российский император Николай I еще 9 января 1853 г., а затем 12 мая 1860 г. дополнила американская газета The New York Times). Кстати, в последние годы Эрдоган стал говорить, что «именно Европа стала больным человеком, а Турция стала довольно сильной». По словам Карагюля, «в будущем могущество Турции, мусульманского мира и Африки будет возрастать, а мощь Соединенных Штатов - уменьшаться». Он намекнул, что «в 2016 году именно США стояли за военным переворотом вТурции», подчеркнув, что «его страна уже никогда не потеряет еще одно столетие».
Этим Карагюль повторяет слова радетеля «Новой Турции» Эрдогана, который еще в 1993 г. заявил, что 70-летний период существования Турецкой Республики («Старая Турция») (1923–1993) был пустым периодом. Кстати, Эрдоган в то время не был ни президентом Турции, ни премьер-министром, он даже не был мэром Стамбула. В 1993 г. Эрдоган был главой стамбульского отделения исламистской партии Refah (Благоденствие) и членом Центрального административного комитета партии (MKYK).