Ադրբեջանն Արցախի առաջնագծի հարավային ուղղությամբ անցել է հաձակման. երկուստեք կան զոհեր ու վիրավորներ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հոկտեմբերի 18-ի առավոտյան՝ 07:20-ի սահմաններում, հրետանային ակտիվ կրակից հետո ադրբեջանական զինուժը Արցախի առաջնագծի հարավային ուղղությամբ անցել է հարձակման: Ինչպես հայտնում է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը, երկուստեք կան զոհեր ու վիրավորներ:
«Ճակատային գծում իրադրության լարման ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշում է Արցախի ՊՆ-ն։

Azerbaijan breaches second truce deal, launches offensive at Artsakh from south; casualties reported
STEPANAKERT, OCTOBER 18, ARMENPRESS. The Azerbaijani armed forces are again breaching the already second humanitarian ceasefire agreement and have launched an offensive against Artsakh from the southern direction of the front after firing intense artillery strikes. Both sides have casualties, the Artsakh Ministry of Defense said.
“The entire responsibility of the escalation of the frontline situation falls on the Azerbaijani military-political leadership,” the Artsakh Defense Ministry said.
On October 10, Armenia and Azerbaijan agreed a humanitarian truce during talks in Moscow under the mediation of Russia. However, the truce was breached by the Azeri forces minutes after it was supposed to come into force.