Վահրամ Պողոսյանը համոզված է, որ Արցախի անկախությունը ճանաչել ցանկացող երկրներ կան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի անկախության ճանաչման հարցը միանշանակ գտնվում է երկրի արտաքին քաղաքական օրակարգում, սակայն Արցախի իշխանությունների խնդիրը ոչ միայն Հայաստանի կողմից Արցախի անկախության ճանաչումն է, այլ նաև աշխարհի շատ այլ երկրների: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` «Ազատություն» ռադիոկայանի ֆեյսբուքյան ասուլիսի ընթացքում այս մասին ասաց Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք Արցախի նախագահը կդիմի ՀՀ իշխանություններին Արցախի անկախություն ճանաչման հարցով:
Նրա գնահատմամբ քաղաքական ամբողջ գործընթացը պետք է տարվի այն ուղղությամբ, որ Արցախի անկախությունը ճանաչեն աշխարհի շատ երկրներ: «Այս ուղղությամբ չեմ բացառում նաև, որ քայլեր ձեռնարկվեն»,- ասաց Պողոսյանը:
Նրա խոսքով` մի շարք հանգամանքներից են կախված արտաքին քաղաքական օրակարգի ամենակարևորագույն հարցի հետ կապված որոշումները:
Պողոսյանի կարծիքով` եթե գործընթացները այնպես զարգանան, որ Արցախի նախագահը դիմի աշխարհի պետություններին Արցախի անկախության ճանաչման հարցով, այն ժամանակ կտեսնեն, թե որ պետությունները պատրաստ կլինեն ճանաչել Արցախի անկախությունը:

Пресс-секретарь президента Арцаха уверен, что есть страны, желающие признать независимость Арцаха
Вопрос признания независимости Арцаха определенно стоит во внешнеполитической повестке дня страны, но задача властей Арцаха - это признание независимости Арцаха не только Арменией, но и многими другими странами мира. Как сообщает Арменпресс, пресс-секретарь президента Арцаха Ваграм Погосян сказал об этом 12 октября во время пресс-конференции радиостанции «Азатутюн» в Facebook, коснувшись вопроса о том, обратится ли президент Арцаха к властям Армении по вопросу признания независимости Арцаха.
По его словам, весь политический процесс должен вестись в том направлении, чтобы многие страны мира признали независимость Арцаха. «Я не исключаю, что в этом направлении будут предприняты шаги», - сказал Погосян.
По его словам, решение важнейших вопросов внешнеполитической повестки зависит от ряда обстоятельств.
По мнению Погосяна, если процессы будут развиваться таким образом, что президент Арцаха обратится к государствам мира с просьбой признать независимость Арцаха, то увидим, какие государства будут готовы признать независимость Арцаха.