Ադրբեջանի կողմից կրակի դադարեցման դեպքում Արցախը պատրաստ է անցնել մարդասիրական գործողություններին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովը սկսել է նախապատրաստական աշխատանքներ՝ ադրբեջանական կողմի՝ կրակի դադարեցման ռեժիմի պահպանման և շփման գծում իրավիճակի կայունության դեպքում՝ անցնելու փոխադարձ մարդասիրական գործողությունների իրականացմանը։
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հանձնաժողովի հայտարարությունը. «Նկատի ունենալով Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ 2020 թվականի հոկտեմբերի 10-ին մարդասիրական նպատակներով՝ ռազմագերիների, զոհված ռազմական ու քաղաքացիական անձանց դիակների փոխանակման համար ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում կրակի դադարեցման վերաբերյալ հայտարարությունը, ԱՀ Ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովն իր պատրաստակամությունն է հայտնում հայտարարության մեջ նշված մարդասիրական գործողությունների իրականացման ուղղությամբ։
Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի ղեկավարության կողմից բոլոր ստորաբաժանումներին հրաման է տրված 2020 թվականի հոկտեմբերի 10-ին՝ ժամը՝ 12։00-ին դադարեցնելու ռազմական գործողությունները։
Հանձնաժողովն իր լիազորությունների շրջանակում անցել է նախապատրաստական աշխատանքների և ադրբեջանական կողմի՝ կրակի դադարեցման ռեժիմի խստիվ պահպանման և շփման գծում իրավիճակի կայունության դեպքում, պատրաստ է փոխադարձ մարդասիրական գործողություններ իրականացնել»։

В случае прекращения огня со стороны Азербайджана Арцах готов приступить к гуманитарным действиям
Государственная комиссия по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших лиц Республики Арцах начала подготовку к проведению гуманитарных операций, в случае соблюдения азербайджанской стороной режима прекращения огня и стабилизации обстановки на линии соприкосновения.
«Арменпресс» представляет заявление комиссии:
“Принимая во внимание договоренность о прекращении огня в зоне азербайджано-карабахского конфликта для обмена телами погибших военнослужащих, военнопленных, и других гражданских лиц, достигнутую 10 октября 2020 года при посредничестве Российской Федерации, Государственная комиссия по делам военнопленных, заложников и пропавших без вести выразила свою готовность к проведению гуманитарных акций, указанных в договоренности.
Руководство Армии обороны Республики Арцах 10 октября 2020 года в 12:00 приказало всем своим подразделениям прекратить боевые действия.
Комиссия начала подготовку в рамках своих полномочий и готова к осуществлению взаимных гуманитарных акций в случае стабильности ситуации на линии соприкосновения и неукоснительного соблюдения азербайджанской стороной режима прекращения огня”.