ՀՀ ԱԳՆ-ն խստորեն դատապարտում է տարածաշրջանում Թուրքիայի սադրիչ քաղաքականությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունը խստորեն դատապարտում է տարածաշրջանում Թուրքիայի սադրիչ քաղաքականությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն՝ արձագանքելով Հայաստանի հասցեին մեղադրանքներ պարունակող Թուրքիայի արտգործնախարարության հայտարարությանը:
«Այսօր Թուրքիայի ԱԳՆ հանդես է եկել մի հայտարարությամբ, որը պարունակում է մի շարք մերկապարանոց մեղադրանքներ Հայաստանի Հանրապետության հասցեին։ Ակնհայտ է՝ Թուրքիան, որի անմիջական մասնակցությամբ նախապատրաստվեց և շարունակվում է Արցախի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան, չի հրաժարվում իրավիճակի հետագա ապակայունացմանը և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների տապալմանն ուղղված իր կեցվածքից»,- նշված է հայտարարությունում:
Նաղդալյանը հավելել է, որ, չսահմանափակվելով Մերձավոր Արևելքից ահաբեկիչ զինյալների, ռազմական սպառազինության ու մասնագետների մատակարարմամբ Ադրբեջանին` Թուրքիան ստանձնել է նաև հոկտեմբերի 10-ին ՌԴ նախագահ Պուտինի նախաձեռնությամբ ՀՀ, ԱՀ և ՌԴ ԱԳ նախարարների մակարդակով ձեռք բերված կրակի դադարեցման վերաբերյալ պայմանավորվածության դրույթների տապալման նպատակով Ադրբեջանի սանձազերծած տեղեկատվական և քաղաքական արշավի հովանավորչությունը։
«Այդ ամենի հետևում ակնհայտ երևում է Թուրքիայի ձգտումը մի շարք այլ հարևան տարածաշրջաններից հետո, վերածելու նաև մեր ողջ տարածաշրջանը հարթակի իր ծավալապաշտական նկրտումների դրսևորման համար։ Խստորեն դատապարտում ենք Թուրքիայի սադրիչ քաղաքականությունը մեր տարածաշրջանում և կարևորում տարածաշրջանի կայունությամբ շահագրգիռ բոլոր ուժերի համագործակցությունը»,- գրել է Նաղդալյանը:
Թուրքիայի Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել այն մասին, թե իբր հոկտեմբերի 11-ին Հայաստանի Զինված ուժերը հարվածներ են հասցրել Ադրբեջանի Գյանջա քաղաքին և դատապարտել է այդ գործողությունը: ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունն ու Արցախի ՊԲ-ն կտրուկ հերքել են Ադրբեջանի տարածած այդ ապատեղեկատվությունը:
Հոկտեմբերի 11-ի երեկոյան, խախտելով հումանիտար հրադադարի պայմանավորվածությունը, ադրբեջանական զինված ուժերը հարավային ուղղությամբ ձեռնարկում են գրոհներ՝ կիրառելով զրահատեխնիկա և հրթիռահրետանային միջոցներ։

МИД Армении решительно осуждает провокационную политику Турции в регионе
Министерство иностранных дел Армении решительно осуждает провокационную политику Турции в регионе. Как сообщает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написала пресс-секретарь МИД Анна Нагдалян в ответ на заявление МИД Турции, содержащее обвинения в адрес Армении.
«Сегодня МИД Турции выступил с заявлением, содержащим ряд неприкрытых обвинений в адрес Армении. Очевидно, что Турция, при непосредственном участии которой была подготовлена и продолжается военная агрессия Азербайджана против Арцаха, не отказывается от своей позиции, направленной на дальнейшую дестабилизацию ситуации и срыв достигнутых договоренностей», - говорится в заявлении.
Нагдалян добавила, что, не ограничиваясь поставкой террористов с Ближнего Востока, вооружения и специалистов в Азербайджан, Турция взяла на себя обязательство по покровительству информационной и политической кампании, развязанной Азербайджаном с целью срыва положений соглашения о прекращении огня, достигнутого на уровне глав МИД Армении, Азербайджана и России 10 октября 2010 года по инициативе президента РФ Путина.
«За всем этим очевидно просматривается стремление Турции превратить весь наш регион после ряда других соседних регионов в площадку для проявления своих экспансионистских амбиций. Решительно осуждаем провокационную политику Турции в нашем регионе и придаем важность сотрудничество всех сил, заинтересованных в стабильности в регионе», - отметила Нагдалян.
МИД Турции выступил с заявлением, осуждающим нападение 11 октября Вооруженных сил Армении на азербайджанский город Гянджа. Министерство обороны Армении и Армия обороны Арцаха категорически опровергли распространяемую Азербайджаном дезинформацию.
Вечером 11 октября, нарушив соглашение о прекращении огня в гуманитарных соображениях, вооруженные силы Азербайджана начали наступление в южном направлении, используя бронетехнику и ракетно-артиллерийские силы.