Հայերին կրկին սպառնում է հարյուրամյա վաղեմության ցեղասպանության վտանգը. ՀՀ նախագահը՝ Fox News-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան Fox News Channel հեռուստաընկերությունն անդրադարձել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ հարցազրույցին, որում նախագահ Սարգսյանը ներկայացրել է Արցախում Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը, մտահոգություն հայտնել Թուրքիայի ներգրավվածության առնչությամբ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Այն մասնակի կրճատումներով ներկայացնում ենք ստորև.
1915 թվականի ցեղասպանությունը կրկին սպառնում է հայերին, քանի որ նրանք կրկին վախի և դառնության զգացում ունեն Լեռնային Ղարաբաղի՝ նոր թեժացած իրավիճակում Թուրքիայի ներգրավվածության առնչությամբ:
Թուրքիան և Հայաստանը շարունակում են վիճել պատմության շուրջ, քանի որ Անկարան վիճարկում է, որ երբևէ ցեղասպանություն է եղել: Սակայն 1.5 մլն հայերի մահը, որն իրականացվել է օսմանցիների կողմից, մեծապես պատճառ դարձավ սփյուռքի առաջացման համար: Ավելի մեծ թվով հայեր ապրում են արտասահմանում, քան իրենց երկրի ներսում:
Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը Fox News-ին ասում է, որ իր ժողովուրդը մտադրություն չունի հրաժարվել Լեռնային Ղարաբաղում ազատ ապրելու իրավունքից.«Սա մի կռիվ է, որ նրանք կմղեն երկար ժամանակ, ինչպես իրենք են ասում՝ մինչև մահ: Աշխարհում ցանկացած հայ կաջակցի այս պայքարին շատ պարզ պատճառով. նրանք տեսնում են, որ Թուրքիան, օգտագործելով ադրբեջանական «ձեռքերը», ցեղասպանության իրագործման ևս մեկ փորձ է անում»:
Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը տասնամյակների պատմություն ունի, սակայն վերջին երկու շաբաթվա բռնկումը մեծ անհանգստություն է առաջացրել ոչ միայն տարածաշրջանի, այլև դրանից դուրս գտնվող մարդկանց համար, քանի որ այն սպառնում է այս հակամարտություն ներքաշել ավելի մեծ տարածաշրջանային խաղացողների, ինչպիսիք են Ռուսաստանը և Իրանը՝ երկու հարևանները:«Այն դարձել է, այն դառնում է մեծ տարածաշրջանային հակամարտություն, որն ունի ներուժ՝ դառնալու մեկ այլ Սիրիա կամ մեծ փոփոխություններ մտցնելու աշխարհաքաղաքականության մեջ, քանի որ Թուրքիան իր հետ Ադրբեջան է բերել նաև մոջահեդների՝ իսլամիստ ահաբեկիչների»,-ասում է Սարգսյանը:
Իսկ Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադն ասել է, որ իր որոշ քաղաքացիներ գնացել են միանալու կռվին, ինչն անհանգստացնում է Ռուսաստանին և Իրանին:
Սարգսյանն ասում է, որ այդ երկրները կարևոր դերակատարում ունեն՝ օգնելու վերականգնել խաղաղությունը: Նմանօրինակ դեր ունի նաև ԱՄՆ-ը: «Ցանկանում եմ օգտվել այս հնարավորությունից՝ քաջառողջություն մաղթելու նախագահ Թրամփին և առաջին տիկնոջը,- ասում է նա:-Կարևոր է, որ նախագահը Թրամփը լիարժեքորեն վերադառնա իր պարտականությունների կատարմանը, դա կարևոր է ինչպես ամերիկացիների և առաջիկա ընտրությունների համար, այնպես էլ կարևոր է, որ նա իր ներդրումն ունենա այսօր, քանի որ մենք Հայաստանում և Ղարաբաղում չենք կարող սպասել մինչև ամերիկյան ընտրություններ: Մենք այսօր ամերիկյան խոսքի և Թուրքիայի ու Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշում գործադրելու կարիքն ունենք»:
Թեպետ երկու կողմերն էլ միմյանց մեղադրում են էթնիկ զտման, կոտորածների և թալանի մեջ, նրանցից յուրաքանչյուրի ներկայացուցիչը վստահ է, որ կարող են մի օր միասին խաղաղ ապրել:
Բայց Թուրքիայի ներգրավվածության ոչ մի հերքում չի կարող համոզել Հայաստանի նախագահին, որ այստեղ չկա մեծ սխեմա: Նա կարծում է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն օգտվել է այն պահից, որ ողջ աշխարհը զբաղված է կորոնավիրուսով ու տնտեսական ճգնաժամով, և կատարել է իր քայլը: Այնպիսի ժամանակներում, ասում է Սարգսյանը, երբ«մեծ կռիվ է ընթանում մարդկության գոյության համար»:Նա դա ոչ մարդկային է անվանում:
Հայաստանի նախագահն ավելացնում է՝ եթե Թուրքիան հաջողի,«նա մեծ ազդեցություն կունենա այստեղ տեղի ունեցող իրադարձությունների վրա և հսկողություն կհաստատի միջազգային էներգետիկ ռեսուրսների նկատմամբ: Այսինքն, ինչ-որ առումով Եվրոպան կդառնա Թուրքիայի գերին, որը կբացի և կփակի խողովակաշարը, Կենտրոնական Ասիան ևս կդառնա գերի»:

Century-old genocide looms large for Armenians – President Sarkissian to Fox News
YEREVAN, OCTOBER 9, ARMENPRESS. American Fox News Channel referred to the interview with the President of Armenia Armen Sarkissian in which the President presented the situation created by the aggression unleashed by Azerbaijan against Artsakh and expressed concern with Turkey’s involvement, the President’s Office told Armenpress.
The abridged version of the interview is below.
“The genocide of 1915 looms large as Armenians feel renewed fear and bitterness about Turkey’s involvement in the newly inflamed situation in Nagorno-Karabakh.
Turkey and Armenia still fight about history, with Ankara disputing there ever was a genocide. But the death of 1.5 million Armenians at the hands of the Ottomans is in large part responsible for the creation of the diaspora. There are more Armenians who live outside their country than within it.
And Armenian President Armen Sarkissian tells Fox News his people have no intention of giving up rights to live freely in Nagorno-Karabakh.“This is a fight they will fight a long time, until the death as they say. Every Armenian in the world will support this fight for a simple reason. They see another attempt at genocide by Turkey using Azeri hands.”
The Nagorno-Karabakh conflict goes back decades but the flare-up within the last two weeks seems to have rattled people within the region and beyond because it threatens to suck some larger regional players into the conflict, like Russia and Iran, both neighbors.
“It has become, it is becoming, a great regional conflict with the potential of becoming another Syria or a big change in geopolitics because Turkey has brought with them also mujahedin–terrorists, Islamic terrorists–into Azerbaijan,”Sarkissian said.
But Syrian President Bashar Al-Assad has said some of his countrymen have gone to join the fight, which gets Russia and Iran nervous.
Sarkissian said those countries have a role to play in helping to restore peace. As does the US.“I would like to use this opportunity to wish President Trump and the First Lady good health,” he said. “And it’s important President Trump return fully to his responsibilities for the Americans and for elections that are coming up, but it’s also important he brings his contribution today because we in Armenia, in Karabakh, cannot wait until the American elections. We need American words and pressure on Turkey and Azerbaijan today.”
While both sides accuse the other of ethnic cleansing, atrocities and land grabs, representatives of each do say at least they believe they could all live together peacefully one day.
But no amount of denying Turkish involvement can convince Armenia’s President that there isn’t a grand scheme here. He thinks Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan took advantage of a moment when the world was thinking of COVID-19 and economic crises to make his move. At a time, Sarkissian said, when were in the middle of“the big fight for the survival of humanity.”He called it inhuman.
The Armenian President added, if successful here,“Turkey will have a huge influence over what’s happening there and will have control over international energy resources. So somehow Europe will become a hostage of Turkey, closing or opening pipelines and Central Asia will become a hostage.””