Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը. Արցախի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ կոչ անելով միջազգային հանրությանը ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը՝ Արցախի քաղաքացիների կյանքի և խաղաղ զարգացման իրավունքների ապահովման համար։
«2020 թ. սեպտեմբերի 27-ից սկսած Ադրբեջանի զինված ուժերը՝ Թուրքիայի և Մերձավոր Արևելքից ահաբեկչական կազմակերպությունների աջակցությամբ, Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծել են ագրեսիվ պատերազմ։ Ադրբեջանի լայնածավալ զինված հարձակումը Արցախի Հանրապետության վրա ուղեկցվում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի, ինչպես նաև զինված հակամարտությունների ժամանակ կիրառվող օրենքների և սովորույթների լուրջ խախտումներով։ Մասնավորապես՝ ադրբեջանա-թուրքական զինված կազմավորումները միտումնավոր գնդակոծում են Արցախի քաղաքները, գյուղերը և քաղաքացիական օբյեկտները՝ խաղաղ բնակչության ահաբեկման և ոչնչացման նպատակով։ Նրանց հանցավոր գործողությունների արդյունքում խաղաղ բնակչության շրջանում կան բազմաթիվ զոհեր։ Ողջունում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների և, ընդհանրապես, միջազգային հանրության ջանքերը՝ ուղղված Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի անհապաղ դադարեցմանը և լարվածության նվազեցմանը։ Միևնույն ժամանակ, նշում ենք, որ միջազգային հանրության բոլոր պահանջները և կոչերը լկիտիաբար մերժվում են Թուրքիայի, Ադրբեջանի և ահաբեկչական կազմակերպությունների եռյակ դաշինքի կողմից։
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը՝ Արցախի քաղաքացիների կյանքի և խաղաղ զարգացման իրավունքների ապահովման համար։ Ստեղծված պայմաններում Արցախի միջազգային ճանաչումը տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության վերականգնման միակ գործող մեխանիզմն է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասված է հայտարարությունում։

Призываем международное сообщество признать независимость Республики Арцах: МИД Арцаха
Министерство иностранных дел Арцаха распространило обращение к международному сообществу признать независимость Республики Арцах для обеспечения прав граждан Арцаха на жизнь и мирное развитие.
“С 27 сентября 2020 года Вооруженные Силы Азербайджана при поддержке террористических организаций с Ближнего Востока и Турции развязали агрессивную войну против Республики Арцах. Масштабное вооруженное нападение Азербайджана на Республику Арцах сопровождается серьезными нарушениями норм международного гуманитарного права, а также законов и правил, применяемых во время вооруженных конфликтов. В частности, азербайджано-турецкие вооруженные формирования намеренно обстреливают города, села, гражданские объекты Арцаха с целью запугивания и уничтожения мирного населения. В результате их преступных действий среди мирного населения есть много жертв. Мы приветствуем усилия стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и международного сообщества в целом, направленные на немедленное прекращение военной агрессии Азербайджана и снижение напряженности. В то же время отмечаем, что все требования и призывы международного сообщества цинично отвергаются тройным блоком Турции, Азербайджана и террористических организаций. Мы призываем международное сообщество признать независимость Республики Арцах для обеспечения права граждан Арцаха на жизнь и мирное развитие. В нынешней ситуации международное признание Арцаха - единственный возможный механизм восстановления мира и безопасности в регионе”, - говорится в заявлении МИД Арцаха.