Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը. Արցախի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ կոչ անելով միջազգային հանրությանը ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը՝ Արցախի քաղաքացիների կյանքի և խաղաղ զարգացման իրավունքների ապահովման համար։
«2020 թ. սեպտեմբերի 27-ից սկսած Ադրբեջանի զինված ուժերը՝ Թուրքիայի և Մերձավոր Արևելքից ահաբեկչական կազմակերպությունների աջակցությամբ, Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծել են ագրեսիվ պատերազմ։ Ադրբեջանի լայնածավալ զինված հարձակումը Արցախի Հանրապետության վրա ուղեկցվում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի, ինչպես նաև զինված հակամարտությունների ժամանակ կիրառվող օրենքների և սովորույթների լուրջ խախտումներով։ Մասնավորապես՝ ադրբեջանա-թուրքական զինված կազմավորումները միտումնավոր գնդակոծում են Արցախի քաղաքները, գյուղերը և քաղաքացիական օբյեկտները՝ խաղաղ բնակչության ահաբեկման և ոչնչացման նպատակով։ Նրանց հանցավոր գործողությունների արդյունքում խաղաղ բնակչության շրջանում կան բազմաթիվ զոհեր։ Ողջունում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների և, ընդհանրապես, միջազգային հանրության ջանքերը՝ ուղղված Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի անհապաղ դադարեցմանը և լարվածության նվազեցմանը։ Միևնույն ժամանակ, նշում ենք, որ միջազգային հանրության բոլոր պահանջները և կոչերը լկիտիաբար մերժվում են Թուրքիայի, Ադրբեջանի և ահաբեկչական կազմակերպությունների եռյակ դաշինքի կողմից։
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը՝ Արցախի քաղաքացիների կյանքի և խաղաղ զարգացման իրավունքների ապահովման համար։ Ստեղծված պայմաններում Արցախի միջազգային ճանաչումը տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության վերականգնման միակ գործող մեխանիզմն է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասված է հայտարարությունում։

Artsakh calls on int'l community to recognize its independence to ensure its citizens’ right to life
YEREVAN, OCTOBER 3, ARMENPRESS. The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh has issued a statement calling on the international community to recognize its independence to ensure their citizens’ right to life and peaceful development.
“Since 27 September 2020, the Azerbaijani armed forces, with the support of Turkey and terrorist organizations from the Middle East, have unleashed an aggressive war against the Republic of Artsakh. The large-scale armed attack by Azerbaijan on the Republic of Artsakh is accompanied by serious violations of the norms of international humanitarian law, as well as the laws and customs applicable in armed conflict. In particular, the Azerbaijani-Turkish armed formations are deliberately shelling cities, villages and civilian objects of Artsakh with the aim of terrorizing and destroying the civilian population. As a result of their criminal actions, there have been numerous casualties among the civilian population.
We welcome the efforts of leaders of the OSCE Minsk Group co-chairing countries and the international community as a whole, aimed at putting an immediate end to the armed aggression of Azerbaijan and the de-escalation of tensions. At the same time, we note that all the demands and appeals of the international community are cynically rejected by the triple alliance of Turkey, Azerbaijan and terrorist organizations.
We call on the international community to recognize the independence of the Republic of Artsakh in order to ensure the rights of the citizens of Artsakh to life and peaceful development. In the current situation, the international recognition of Artsakh is the only effective mechanism to restore peace and security in the region”, the statement says.