Մեկնում եմ առաջնագիծ՝ իմ բաժին մարտը մղելու. Արցախի նախագահ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մեկնում է առաջնագիծ՝ իր բաժին մարտը մղելու: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Հարությունյանը հայտնել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Հայոց փառքի ու պարծանքի արժանի բանակի գեներալնե՛ր, սպանե՛ր,սերժանտնե՛ր, զինվորնե՛ր, զինակից ընկերնե՛ր,
նվիրյալ կամավորնե՛ր, Արցախի և Ադրբեջանի շփման գծի ամբողջ երկայնքով տարբեր ինտենսիվությամբ ընթանում են ծանր մարտեր: Հրետակոծության են ենթարկվել քաղաքացիական բնակավայրերը, ներառյալ՝ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Ազգն ու հայրենիքը վտանգված են. վտանգված է մեր քաջ հայորդիների արյան գնով ազատագրված սեփական հողի վրա ազատ, անկախ ու արժանապատիվ կերպով ապրելու և արարելու իրավունքը: Ուստի, հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների հետ այժմ մեկնում եմ առաջնագիծ՝ իմ բաժին մարտը մղելու, քանզի ես արդեն առաջնագծում ավելի արժեքավոր կլինեմ, քան՝ թիկունքում»,-գրել է Հարությունյանը:
Նա կոչ է արել բոլորին՝ անհապաղ ոտքի կանգնել և անմնացորդ նվիրումով պաշտպանել սեփական հայրենիքում առանց գոյաբանական վտանգի ապրելու հայերի անքակտելի իրավունքը:
Նա շեշտել է նաև, որ սա հայրենական սուրբ պատերազմ է, որը հայկական կողմը պետք է հաղթի յուրաքանչյուրի առավելագույն մասնակցությամբ ու նվիրումով։ «Ես հավատում եմ ձեր ոգու արիությանը և բազկի ուժին: Լինե՛նք արժանի մեր Մեծ նախնիներին, բոլոր նրանց, ովքեր դարեր առաջ, Սարդարապատում, Մեծ հայրենականում, Արցախյան ազատամարտում, 2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմում, 2020 թվականի Հուլիսյան մարտերում իրենց կյանքն են զոհաբերել, որպեսզի մեր մայրերի, քույրերի, զավակների յուրաքանչյուր առավոտ խաղաղությամբ բացվի, որպեսզի նրանց յուրաքանչյուր ժպիտ արժանապատվությամբ ու հպարտությամբ լցվի: Լինե՛նք պատասխանատու մեր ներկա ու գալիք սերունդների առջև, որպեսզի թույլ չտանք դարավոր թշնամուն կրկին ցեղասպանել մեզ և յաթաղան ճոճել մեր գոյության ու արժանապատվության գլխին, որպեսզի հնարավորություն ու իրավունք ընձեռենք մեր գալիք սերունդներին լինելու և արարելու հավետ սեփական հողի վրա ու սեփական արժեքներով»,-նշել է ԱՀ նախագահը:
Նա հիշեցրել է, որ հայ ազգը բազում հաղթանակներ է տարել և ստեղծել կազմակերպված ու մարտունակ, տարածաշրջանում հզոր ու հաղթանակած բանակ: Հայոց բանակն այսօր ազգային միասնականության և համախմբման կենդանի մարմնացումն ու առանցքն է:
Այժմ կրկին ժամն է ազգովի դառնալու մի կուռ ու հուժկու բանակ, մի ոգեղեն հայրենական պարիսպ, որին կբախվեն բոլոր օտար մրրիկներն ու ետ կշպրտվեն գլխակորույս կերպով:
«Վստահ եմ, որ դուք էլ եք կիսում իմ մտահոգություններն ու համոզմունքները, որ դուք էլ եք դավանում այն համազգային ու համամարդկային արժեքները, հանուն որոնց պետք է կանգնենք անկոտրում ու անվարան կերպով։ Սա մեր վերջին մարտն է, որը մենք անպայման միասին հաղթելու ենք:

Президент Арцаха вместе с подразделениями специального назначения отправляется на передовую
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян отправляется на передовую, чтобы внести в сражения и свою частичку. Как сообщает «Арменпресс», об этом Араик Арутюнян написал на своей странице в Facebook.
“Генералы, офицеры, сержанты, солдаты, преданные добровольцы, соратники Армянской Армии, достойной славы и гордости, на всей линии соприкосновения Арцаха и Азербайджана с разной интенсивностью идут тяжелые бои. Обстрелу подверглись гражданские населенные пункты, в том числе и столица Степанакерт. Нация и Родина в опасности. Право жить свободно, независимо и достойно на собственной земле, освобожденной ценой крови наших храбрых армян, находится под угрозой. Поэтому я сейчас вместе со спецназом иду на передовую, чтобы и самому сражаться, потому что на передовой я буду нужнее, чем в тылу”, - написал Арутюнян.
Он призвал всех целиком и полностью отстаивать неотъемлемое право армян жить на своей Родине без какой-либо опасности выживания. Он подчеркнул, что это священная Отечественная война, в которой армянская сторона должна выиграть при максимальном участии и самоотверженности каждого. “Я верю в Ваш отважных дух, в мощь Ваших рук. Будем достойны наших Великих Предков, всех тех, кто жертвовал своей жизнью в Сардарапате, в Великой Отечественной войне, в Арцахской освободительной войне, в войне апреля 2016 года, в боях июля 2020 года, чтобы каждое утро наших матерей, сестер и детей наступало с миром, чтобы их улыбки были наполнены достоинством и гордостью. Так будем же ответственными перед нашим нынешними и будущими поколениями, и не допустим, чтобы наш вечный враг совершил еще один геноцид. Чтобы ятаган вновь не навис бы над нашим существованием и достоинством, чтобы дать возможность и право нашим будущим поколениям вечно жить на собственной земле и созидать собственные ценности”, - написал президент Республики Арцах.
Он напомнил, что армянский народ добился многих побед, создав организованную и боеспособную армию, самую мощную и победоносную армию в регионе. Сегодня Армянская Армия является живым воплощением и стержнем национального единства.
Пришло время вновь стать сильной и мощной Армией, духовной защитой Родины, которая сломит все внешние бури и силы, разобьет их и отбросит назад.
“Я уверен, что Вы тоже разделяете мои опасения и убеждения, что Вы тоже верите в национальные и общечеловеческие ценности, ради которых мы должны быть непоколебимы и несокрушимы. Это наша последняя битва, в которой мы все вместе обязательно победим!