Ադրբեջանի կողմից Ստեփանակերտի հրթիռակոծման հետևանքով 10 վիրավոր կա
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Ստեփանակերտը հրթիռակոծելու հետևանքով Արցախի փրկարար ծառայությունում 10 վիրավոր կա: «Արմենպրես»-ի թղթակցին այս մասին հայտնել է Արցախի ԱԻՆ լրատվական ծառայության պետ Արմեն Նարիմանյանը՝ հավելելով, որ նրանցից ոչ մեկի կյանքին վտանգ չի սպառնում:
«Ստեփանակերտում փրկարար ծառայության շենքը մասնակի ավերվել է, փշրվել են ապակիներ, քանդվել են պատեր, վնասվել են մեքենաներ կայանատեղիում»,-նշել է Նարիմանյանը:
Ստեփանակերտի ուղղությամբ հոկտեմբերի 2-ին նետվել են, նախնական տեղեկություններով, հարվածային հրթիռներ:

10 first-responders of Artsakh Rescue Service wounded in Azeri bombardment of Stepanakert
STEPANAKERT, OCTOBER 2, ARMENPRESS. 10 people working for the Rescue Service of Artsakh are wounded after Azerbaijani armed forces bombarded Stepanakert city, the capital of Artsakh.
The head of the Rescue Service Armen Narimanyan told ARMENPRESS that the injuries his personnel suffered are non-life threatening.
“The Rescue Service building in Stepanakert is partially destroyed, windows are shattered, walls collapsed, vehicles at the parking lot were damages,” he said.
According to preliminary reports the Azeri forces used rockets in the attack.
After the attack happened, the Human Rights Defender of Artsakh Artak Beglaryan said “this was the heaviest strike on Stepanakert.”