Միջազգային հանրության խաղաղության կոչերին Ադրբեջանն արձագանքում է իրավիճակի սրացմամբ. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից ՀՀ տարածքի խաղաղ բնակավայրերը թիրախավորելու առնչությամբ:
«Հոկտեմբերի 1-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ հրետանի է կիրառել Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի Շատվան գյուղի ուղղությամբ, ինչպես նաև հարվածային ԱԹՍ-ից հրթիռ է արձակել Մեծ Մասրիկ բնակավայրի վրա, որի հետևանքով զոհվել է 1967 թ․ ծնված Գևորգ Վարդանյանը, երկու քաղաքացիական անձ ստացել է տարբեր աստիճանի վիրավորվում։ Ավելի ուշ ՀՀ օդային տարածք են ներխուժել հակառակորդի ԱԹՍ-ները և հետախուզական թռիչքներ իրականացրել ՀՀ մայրաքաղաք Երևանի մոտակայքում: Բոլոր ԱԹՍ-ները ՀՕՊ կողմից ոչնչացվել են: Հատկանշական է, որ Ադրբեջանը գնում է հետագա սրացման մարտական գործողություններն անհապաղ դադարեցման վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների առաջնորդների հայտարարությունից ժամեր անց:
Հայաստանի Հանրապետությունը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի այս գործողությունները և գնահատում դրանք՝ որպես հակամարտության հետագա սրացման քայլ։ Թուրքիայի հրահրմամբ և ուղղակի աջակցությամբ տարածաշրջանային անվտանգությունը խաթարելու այս փորձը դիտարկում ենք՝ որպես պատասխան միջազգային հանրության, մասնավորապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության խաղաղություն հաստատելու կոչերին և ջանքերին: Հակամարտության հետագա սրացման ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի և Թուրքիայի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասված է հաղորդագրությունում:

На призывы международного сообщества к перемирию Азербайджан отвечает обострением ситуации
Министерство иностранных дел Республики Армения в связи с ударами, нанесенными Азербайджаном по мирным населенным пунктам на территории Республики Армения выступило с заявлением.
“1 октября Вооруженные силы Азербайджана применили артиллерию в направлении села Шатван Гегаркуникского района Республики Армения, а также выпустили ракету ударного БПЛА по населенному пункту Мец Масрик, в результате чего погиб мирный житель Геворг Варданян, 1967 года рождения, двое мирных жителей получили ранения различной степени тяжести. Позже БПЛА противника вошли в воздушное пространство Республики Армения и выполняли разведывательные полеты в районе столицы Республики Армения Еревана. Все БПЛА были уничтожены средствами армянских ПВО. Примечательно, что Азербайджан продолжает эскалацию боевых действий через несколько часов после заявления лидеров стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Республика Армения решительно осуждает эти действия Азербайджана и рассматривает их как шаг к дальнейшему обострению конфликта. Мы рассматриваем эту попытку подстрекательства и прямого содействия Турции в качестве ответа на призывы и усилия международного сообщества, в частности, Минской группы ОБСЕ по установлению мира. Вся ответственность за дальнейшую эскалацию конфликта лежит на военно-политическом руководстве Азербайджана и Турции”, - говорится в заявлении МИД Армении.