ՊԲ-ն կասեցրել է թշնամու գրոհը և ի վիճակի է տեղափոխել թշնամու տարածք. Արցախի ԱԺ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանի կարծիքով` Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված մարտական գործողությունները Արցախի դեմ ոչ թե Ադրբեջանի ժողովրդի պատերազմն է, այլ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի իշխանությունը պահելու:
«Ադրբեջանի ժողովուրդը թող ժողովրդավարական ճանապարհով իշխանություններ ընտրի, և մենք պատրաստ ենք բանակցելու, որովհետև այդ հարցերի շրջանակը ոչ թե վերաբերվում է Երևանին, այլ վերաբերվում է Բաքվին և Ստեփանակերտին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Թովմասյանը՝ անհրաժեշտ համարելով Արցախին որպես բանակցային կողմ ներգրավելը:
Թովմասյանը հավաստիացրեց, որ արդեն ՊԲ-ն կասեցրել է թշնամու գրոհը և ի վիճակի է տեղափոխել թշնամու տարածք ու մարտի ելքը վճռել այնպես, ինչպես եղավ 1992-94 թվականների պատերազմի ժամանակ, ինչպես եղավ 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի ժամանակ, ինչպես եղավ տավուշյան դեպքերի ժամանակ:

АО Арцаха уже пресекла атаку врага и способна продвинуться на ее территорию: Товмасян
По мнению председателя Национального Собрания Республики Арцах Артура Товмасяна, развязанные Азербайджаном против Арцаха военные действия, - это не война азербайджанского народа, а борьба за сохранение власти президента Азербайджана Ильхама Алиева.
«Пусть азербайджанский народ избирает власть демократическим путем, и мы готовы к переговорам, потому что рамки этих вопросов касаются не Еревана, а Баку и Степанакерта», - как сообщает Арменпресс, сказал Товмасян на пресс-конференции, подчеркнув необходимость участия Арцаха в качестве стороны переговоров.
Товмасян заверил, что Армия обороны уже пресекла атаку врага и способна продвинуться на территорию противника и решить исход боев, как это произошло во время войны 1992-94 годов, как это произошло во время войны в апреле 2016 года, как это произошло во время Тавушских событий.