Ամերիկյան պետությունների կազմակերպության Գլխավոր քարտուղարությունը դատապարտում է Ադրբեջանի ագրեսիան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան պետությունների կազմակերպության Գլխավոր քարտուղարությունը վճռականորեն դատապարտում է Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիան: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ասված է կազմակերպության պաշտոնական կայքում Գլխավոր քարտուղար Լուիս Ալմագրոյի հայտարարությունում:
«Ամերիկյան պետությունների կազմակերպության գլխավոր քարտուղարությունը վճռականորեն դատապարտում է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի վերջերս տեղի ունեցած ռազմական ագրեսիան, որն ուղղակիորեն անտեսում է Միավորված ազգերի կազմակերպության կոչերը` հասնելու հակամարտությունների խաղաղ կարգավորմանը, ինչպես նաև աջակցելու երկարաժամկետ խաղաղությանն ու կայունությանը»,- ասված է հայտարարությունում:
Կազմակերպությունը կոչ է անում Ադրբեջանին անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները, հատկապես՝ ուղղված քաղաքացիական բնակչության դեմ։
«Ինչպես արդեն նշել ենք, քաղաքացիական անձանց վրա հարձակման պրակտիկան, որպես ռազմական թիրախներ, պետք է արմատախիլ արվի և զինված հակամարտությունը կարգավորող ամենահիմնական նորմերի լիակատար խախտում է: Պակաս կարևոր չէ նաև այն, որ մենք կոչ ենք անում օտարերկրյա տերություններին զերծ մնալ զինված հակամարտությանը միջամտելուց ՝ ճգնաժամը սրելու նպատակով»,- նշված է հաղորդագրությունում:
Գլխավոր քարտուղարը կազմակերպության լիակատար զորակցությունն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին և անկեղծ ցավակցություն հայտնել ադրբեջանական և հայկական ուժերի միջև բախումների զոհերի կապակցությամբ:
Սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան շփման գծի ողջ երկայնքով Ադրբեջանն ակտիվ հրետակոծություն է սկսել: Հրետակոծվում են նաև խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Բնակչությանը կոչ է արվել պատսպարվել: Ստեփանակերտը հայտարարել է, որ պատասխանը լինելու է համաչափ, և իրավիճակի ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը և անձամբ Իլհամ Ալիևը: Պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները, կիրառելով հակաօդային պաշտպանության միջոցներ, կարողացել են խոցել 3 ուղղաթիռ, շուրջ 20 ԱԹՍ, այդ՝ թվում հարվածային, 30 տանկ և հետևակի մարտական մեքենաներ: Մարտերը շփման գծի ողջ երկայնքով շարունակվում են։ Պաշտպանության բանակը հուժկու հարվածներով կասեցնում է հակառակորդի գործողությունները։ Արցախի խաղաղ բնակչության շրջանում կան զոհեր և վիրավորներ, Մարտունու շրջանում մեկ կին և մեկ երեխա են զոհվել: Նախնական տվյալներով հայկական կողմն ունի 16 զոհ և հարյուրից ավելի վիրավոր: Հայաստանում և Արցախում հայտարարվել է ռազմական դրություն և զորահավաք:

YEREVAN, SEPTEMBER 27, ARMENPRESS. The General Secretariat of the Organization of American States (GS/OAS) strongly condemns the recent military aggression of Azerbaijan that took place in Nagorno-Karabakh, which directly ignores calls from the United Nations to achieve peaceful solutions to conflicts, as well as to promote long-lasting peace and stability, ARMENPRESS reports reads the statement issued by the Secretary-General of the organization Luis Almagro.
‘’Moreover, we call on Azerbaijan to immediately cease hostilities, especially those directed towards civilians. As we have mentioned before, the practice of attacking civilians as military targets must be banished and constitutes a complete violation of most basic rules governing armed conflict.
The GS/OAS reiterates the need to rescue and reactivate the negotiation process led by the authorities of the Organization for Security and Co-operation in Europe Minsk Group (OSCE Minsk Group), and highlights that this conflict can only be solved through a negotiation process based on international law and the principles established in the Helsinki Accords of 1975.
Equally important, we call on foreign powers to abstain from intervening in the armed conflict with the purpose of escalating the crisis.
We express our full support for the people of Nagorno-Karabakh and extend our sincere condolences to the victims of the violent clashes between Azerbaijani and Armenian forces'', reads the statement.
The Azerbaijani side has suffered serious human losses military equipment, including 3 helicopters, 20 UAVs and 30 tanks. Armenia has reported 16 casualties.