Գյումրիում բացվել է Հյուսիսային արտաքին տնտեսական գործունեության սպասարկման կենտրոնը
ԳՅՈՒՄՐԻ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիում սեպտեմբերի 15-ին մեկնարկել են Հյուսիսային արտաքին տնտեսական գործունեության սպասարկման կենտրոնի աշխատանքները: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը Հյուսիսային ԱՏԳ սպասարկման կենտրոնի գործարկմամբ՝ արտաքին տնտեսական գործունեություն իրականացնելը կդառնա դյուրին, տնտեսվարողները կօգտվեն ծառայություններից «մեկ պատուհան» սկզբունքով, իսկ «մաքսային մարմին-տնտեսվարող» փոխգործակցությունը տեղափոխվում է նոր և ժամանակակից հարթակ՝ հիմնված արդիականացված ենթակառուցվածքների և ժամանակակից տեխնոլոգիական լուծումների վրա։
Բացման արարողությանը մասնակցում էր Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը:
Կոմիտեի ղեկավարի դիտարկմամբ՝ կենտրոնի գործարկումը բեկումնային կլինի մաքսային մարմնի հետագա զարգացման և ռազմավարական թիրախային ուղղությունների սահմանման համար։ «Վստահ եմ, որ այս կենտրոնի գործարկումը նոր թափ է հաղորդելու պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսային մարմինների աշխատանքին և բեկումնային է լինելու մաքսային մարմինների հետագա թիրախային ռազմավարական ուղղությունների զարգացման համար: Այսպիսով, արտաքին տնտեսական գործունեության բացմամբ կարող ենք հավաստել, որ մաքսային մարմին- տնտեսվարող փոխգործակցությունն անցնում է նոր ու ժամանակակից հարթակ՝ հիմնված արդիականացված ենթակառուցվածքների ու ժամանակակից տեխնոլոգիական լուծումների վրա: Գյումրիում արտաքին տնտեսական գործունեության սպասարկման կենտրոնը նշանակալի քայլ է մաքսային մարմնի բարձր որակ ապահովող, հաճախորդակենտրոն մոդելի ներդրմամբ: Նախատեսում ենք հետագայում ընդլայնել մատուցվող ծառայությունների շրջանակը՝ հիմնվելով կարիքների ու բիզնես գործընթացների առավելագույն օպտիմալացման վրա »,- նշեց Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, որ առայժմ կենտրոնը կծառայի որպես հյուսիսային մաքսատուն վարչություն՝ իրականացնելով վարչության համապատասխան գործառույթները և կկենտրոնանա հյուսիսային դարպասներով արտահանումներին վերաբերող մաքսային ձևակերպումների վրա:
Հյուսիսային արտաքին տնտեսական գործունեության սպասարկման կենտրոնի ստեղծմամբ հնարավորություն է ընձեռվում ապահովել «մեկ հարկի տակ» ծառայությունների մատուցում՝ մի կողմից ապահովել կենտրոնում ԱՏԳ գործառնություններին առնչվող մարմինների ֆիզիկական տեղակայում, մյուս կողմից՝ իրականացնել էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի կիրառմամբ ծառայությունների մատուցում։ Նման մոտեցման ներդրմամբ նախատեսվում է ստեղծել սերտ համագործակցության հարթակ մաքսային, թույլատրող փաստաթղթեր տրամադրող և ԱՏԳ գործունեությանն առնչվող պետական այլ մարմինների միջև: Այն հնարավորություն կընձեռի ապահովել սահուն գործընթացներ տնտեսվարողների համար` բացառելով տնտեսվարողի կողմից տարբեր գերատեսչություններ ներկայանալու, փաստաթղթերը և տեղեկատվությունը բազմակի ներկայացնելու անհրաժեշտությունը:
Հյուսիսային ԱՏԳ սպասարկման կենտրոնի շինարարական աշխատանքները մեկնարկել են 2019 թվականի օգոստոսից: Կենտրոնի կառուցման համար մինչև այժմ պետբյուջեից հատկացվել է շուրջ 5 մլրդ դրամ: Երկրորդ փուլով կառուցումը շարունակելու նպատակով ընթանում են նախագծման աշխատանքներ, որոնց ավարտից հետո պարզ կլինի երկրորդ փուլի համար նախատեսվող գումարի չափը: ԱՏԳ սպասարկման կենտրոնն ամբողջությամբ շահագործման կհանձնվի 2022թ.:

В Гюмри открылся Центр обслуживания Северной внешнеэкономической деятельности
В Гюмри 15 сентября начал действовать Центр обслуживания Северной внешнеэкономической деятельности. Как сообщает «Арменпресс» Центр обслуживания Северной внешнеэкономической деятельности намного облегчит внешнеэкономические работы. Хозяйствующие субъекты смогут пользоваться услугами формата “одно окно”, а взаимодействие таможенный орган - хозсубъект переносится на новую и современную платформу, основанную на модернизированных инфраструктурах и современных технологических решениях.
В церемонии открытия принял участие председатель Комитета по государственным доходам Армении Эдвард Ованнисян.
По словам главы комитета, запуск центра станет переломным моментом в дальнейшем развитии таможенного органа и определения стратегических целевых направлений. “Я уверен, что запуск этого центра придаст новый импульс работе таможенных органов Комитета государственных доходов и станет переломным для развития дальнейших целевых стратегических направлений таможенных органов. Таким образом, открывая этот центр внешнеэкономической деятельности, мы можем подтвердить, что взаимодействие таможенный орган - хозяйствующий субъект переходит на новую и современную платформу, основанную на модернизированных инфраструктурах и современных технологических решениях. Центр обслуживания внешнеэкономической деятельности Гюмри - значительный шаг с внедрением высококачественной клиентоцентричной модели, обеспечивающей высокое качество таможенного органа. В дальнейшем мы планируем расширить спектр предоставляемых услуг, основываясь на максимальной оптимизации потребностей и бизнес-процессов”, - отметил председатель Комитета по государственным доходам Армении Эдвард Ованнисян, добавив, что пока центр будет служить в качестве управления Северной таможни, осуществляя соответствующие функции управления и концентрируясь на таможенных задачах, касающихся экспорта через северные ворота.
Созданием Центра обслуживания Северной внешнеэкономической деятельности предоставляется возможность обеспечить оказание услуг под одной крышей, физическое присутствие в центре органов, занимающихся операциями ВЭД, а также оказание услуг с применением систем электронного управления. С внедрением такого подхода планируется и создание платформы тесного сотрудничества между таможенными органами, предоставляющими разрешительные документы и другими государственными органами, занимающимися деятельностью ВЭД. Это позволит обеспечить хозяйствующим субъектам плавность процессов, исключая необходимость многократного представления документов и информации в различные ведомства.
Строительные работы Центра обслуживания Северной СЭЗ начались с августа 2019 года. На строительство центра по сей день из госбюджета выделено около 5 млрд драмов. Ведутся проектные работы для продолжения строительства по второму этапу, после завершения которых, определится сумма, необходимая для второго этапа. Центр обслуживания ВЭД полностью будет сдан в эксплуатацию в 2022 году.