Ադրբեջանը խաղաղության փոխարեն բնակչությանը պատրաստում է պատերազմի. Արցախի ԱԳ նախարարի հարցազրույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը հայկական կողմը տեսնում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով, իսկ Ադրբեջանն իր բնակչությանը խաղաղության պատրաստելու փոխարեն, պատրաստում է պատերազմի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին կատալոնական «Nationalia» օրաթերթին տված հարցազրույցում ասել է Արցախի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը: Հարցազրույցը հրապարակվել է Արցախի անկախության հռչակման 29-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
«Մեր հանրապետության դիրքորոշումն անփոփոխ է մնում անկախության հռչակումից ի վեր: Մենք միշտ կողմ ենք եղել հակամարտության կարգավորմանը բացառապես խաղաղ միջոցներով։ Այս դիրքորոշումը բազմիցս հնչեցվել է ինչպես հրապարակային, այնպես էլ ԵԱՀԿ գործող նախագահի և Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպումների ժամանակ, ինչպես նաև ԱԳՆ բազմաթիվ հայտարարություններում, որոնք տարածվել են այնպիսի միջազգային կազմակերպություններում, ինչպիսիք են ԵԱՀԿ-ն, ՄԱԿ-ը, ԵԽ-ն և այլն»,- ասել է Մայիլյանը:
Արցախի արտգործնախարարը նշել է, որ միակողմանի հնարավոր չէ հասնել խաղաղությանը, իսկ Ադրբեջանի քայլերը ցույց են տալիս, որ այդ պետությունը պատրաստվում է պատերազմի:
«Եթե հաշվի առնենք այն տեմպերն ու թափը, որոնցով Ադրբեջանը մեծացնում է իր զինանոցը, ապա պարզ է դառնում, որ նա զենք է գնում ոչ թե այն պահեստում պահելու, այլ ավելի շուտ այն մի օր օգտագործելու մտադրությամբ: Մենք տեսել ենք, թե ինչպես է դա արել 2016թ. ապրիլին և բոլորովին վերջերս ՝ հուլիսի 12-ին, Հայ-ադրբեջանական սահմանին՝ Տավուշի ուղղությամբ։ Երկու դեպքում էլ Արցախի և Հայաստանի պաշտպանության ուժերը համապատասխան պատասխան են տվել։ Ոչ մի հիմք չկա ենթադրելու, որ Ադրբեջանը նման եւս մեկ փորձ չի անի, երբ իրեն բավականաչափ ուժեղ կզգա հերթական ռազմական արկածախնդրությունը սանձազերծելու համար: Խաղաղությունը չի կարող հասնել միակողմանիորեն, հակամարտության բոլոր կողմերը պետք է ձգտեն դրան»,- նշել է ԱԳ նախարարը:
Մայիլյանը հավելել է, որ հակամարտության կարգավորման հարցում կարևոր է, որ որպես կողմ բանակցային սեղան վերադառնա նաև Արցախի Հանրապետությունը:
«Ադրբեջանը պետք է մեկընդմիշտ հասկանա, որ առանց եռակողմ ձևաչափով բանակցությունների վերսկսման ՝ դրանց անմիջական մասնակցությամբ Արցախի Հանրապետությանը, միամտություն է ակնկալել որևէ շոշափելի առաջընթաց խաղաղ գործընթացում։ Հիշեցնեմ, որ խաղաղ գործընթացում միակ նշանակալի ձեռքբերումն այսօր 1994 թվականի մայիսի 12-ին հրադադարի մասին անժամկետ համաձայնագրի ստորագրումն էր, երբ Արցախը մասնակցեց բանակցություններին։ Եվ տրամաբանական է, որ եթե մարտական գործողությունների և կրակի դադարեցման մասին համաձայնագիրը ստորագրվել է Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) կողմից ՝ որպես հակամարտության երկու հիմնական կողմերից մեկի, ապա, հետևաբար, խաղաղ համաձայնագիրը նույնպես պետք է համաձայնեցվի և ստորագրվի Արցախի կողմից։ Անտեսել այս փաստը կնշանակեր գիտակցաբար ժխտել աշխարհը»,- ասել է Մասիս Մայիլյանը:
Անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ Թուրքիայի հայտարարություններին, որով վերջինս աջակցում է Ադրբեջանի ռազմական գործողություններին, Մայիլյանը նշել է, որ նման քայլը դատապարտելի է և անիմաստ է դարձնում նրա անդամակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին։

Азербайджан готовит свое население не к миру, а к войне: интервью главы МИД Арцаха
Армянская сторона видит урегулирование нагорно-карабахского конфликта исключительно мирным путем, а Азербайджан вместо того, чтобы готовить свой народ к миру, готовится к войне. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян в интервью каталонской газете «Nationalia». Интервью было опубликовано по случаю 29-й годовщины провозглашения независимости Арцаха.
«Позиция нашей республики не изменилась с момента провозглашения независимости. Мы всегда выступали за разрешение конфликта исключительно мирным путем. Эта позиция неоднократно озвучивалась как публично, так и во время встреч с действующим председателем ОБСЕ и сопредседателями Минской группы, а также в многочисленных заявлениях МИД, которые были распространены в международных организаций, таких как ОБСЕ, ООН, Совет Европы и т.д.» , - сказал Маилян.
Глава МИД Арцаха отметил, что достичь мира в одностороннем порядке невозможно, и шаги Азербайджана показывают, что эта страна готовится к войне.
«Если мы примем во внимание темпы и динамику, с которой Азербайджан наращивает свой арсенал, становится ясно, что он покупает оружие не с намерением держать его на складе, а с намерением когда-нибудь его использовать. Мы видели, как он это делал в апреле 2016 года, совсем недавно, 12 июля, на армяно-азербайджанской границе в направлении Тавуша. В обоих случаях силы обороны Арцаха и Армении отреагировали соответствующим образом. Нет никаких оснований полагать, что Азербайджан не предпримет еще одной такой попытки, когда почувствует себя достаточно сильным, чтобы развязать новую военную авантюру. Мир не может быть достигнут в одностороннем порядке, к нему должны стремиться все стороны конфликта», - сказал он.
Маилян добавил, что в вопросе урегулирования конфликта важно, чтобы Республика Арцах вернулась за стол переговоров в качестве стороны.
«Азербайджан должен раз и навсегда понять, что без возобновления трехсторонних переговоров при непосредственном участии Республики Арцах наивно ожидать ощутимого прогресса в мирном процессе. Напомню, что единственным значительным достижением в мирном процессе на сегодняшний день является подписание бессрочного соглашения о прекращении огня 12 мая 1994 года, когда Арцах участвовал в переговорах. И логично, что если соглашение о прекращении огня было подписано Арцахом (Нагорным Карабахом) как одной из двух основных сторон конфликта, то, следовательно, мирное соглашение также должно быть согласовано и подписано Арцахом. Игнорирование этого факта означало бы сознательное отрицание мира», - сказал Масис Маилян.
Коснувшись заявления Турции, члена Минской группы ОБСЕ, которая поддерживает боевые действия Азербайджана, Маилян сказал, что такой шаг предосудителен и делает бессмысленным ее членство в Минской группе ОБСЕ.