Աշխարհասփյուռ հայությունը տոնում է Արցախի Հանրապետության անկախության 29-ամյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետությունը 29 տարեկան է:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ աշխարհասփյուռ հայությունը տոնում է Արցախի անկախության 29-ամյակը։
1991թ. սեպտեմբերի 2-ին ժողովրդական պատգամավորների Լեռնային Ղարաբաղի մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհուրդների համատեղ նստաշրջանը հռչակեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը (ԼՂՀ) նախկին ԼՂԻՄ և Շահումյանի շրջանի սահմաններում:
Այդպիսով, իրականացվեց մի իրավունք, որն արտացոլված էր այն ժամանակ գործող օրենսդրության մեջ, մասնավորապես 1990թ. ապրիլի 3-ին ընդունված օրենքը, որը նախատեսում էր ազգային ինքնավարություններին իրավունք տրամադրել ինքնուրույն կերպով որոշելու սեփական պետաիրավական կարգավիճակը՝ ԽՍՀՄ կազմից միութենական հանրապետության դուրս գալու դեպքում:
1991թ. դեկտեմբեր 10-ին, Խորհրդային Միության պաշտոնական անկումից ընդամենը մի քանի օր առաջ, Լեռնային Ղարաբաղում անցկացվեց հանրաքվե, որի ընթացքում ազգաբնակչության ճնշող մեծամասնությունը՝ 99,89 տոկոսը, արտահայտվեց Ադրբեջանից լրիվ անկախանալու օգտին: Դրան հետևած խորհրդարանական ընտրություններում ընտրվեց ԼՂՀ խորհրդարան, որն էլ կազմեց առաջին կառավարությունը: Անկախ ԼՂՀ կառավարությունը իր պարտականությունների իրականացմանն անցավ բացարձակ շրջափակման և նրան հետևած Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի պայմաններում:
Ստեղծված իրավիճակում Բաքվի պատասխան գործողությունները չուշացան։ 1991 թ. սեպտեմբերի 25-ին Շուշիից առաջին անգամ «Ալազան» տիպի հրթիռներով ռմբակոծվեց Ստեփանակերտը: Մեկնարկեց արցախյան ազատամարտը։ Պատերազմի հորձանուտում ձևավորվեց հայկական բանակը, որը կարողացավ ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգությունը։
Ադրբեջանի խնդրանքով 1994թ․ մայիսի 12-ին ստորագրվում է հրադադարի մասին փաստաթուղթը Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարների կողմից:
Անկախությունից 15 տարի անց կրկին սեպտեմբերի 2-ին համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով արցախցիներն ընդունեցին պետության ու հասարակության հիմնական օրենքը` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Սահմանադրությունը:

Armenians around the globe celebrate 29th anniversary of independence of Artsakh
YEREVAN, SEPTEMBER 2, ARMENPRESS. Today, September 2, 2020, marks the 29th anniversary of the declaration of independence of Artsakh, formerly known as the Nagorno Karabakh Republic.
On this day in 1991, a joint sitting of lawmakers from the Nagorno Karabakh provincial council and the Shahumyan regional council proclaimed the Nagorno Karabakh Republic (NKR) within the borders of the former NKAO and Shahumyan region. The move was in line with the then-active legislation, particularly the April 3, 1990 law which entitled national autonomies to determine their status on their own.
On December 10, 1991, a few days before the official collapse of the Soviet Union, Nagorno Karabakh held a referendum, where the overwhelming majority, 99,89%, of the population voted in favor of complete independence from Azerbaijan. After this, Azerbaijan totally blockaded NKR and launched military aggressions.
The Artsakh Liberation War began when for the first time in September of 1991 Azerbaijan bombarded Stepanakert with Alazan rockets from Shushi. In 1994, at the request of Azerbaijan a trilateral (Azerbaijan, NKR, Armenia) ceasefire agreement was signed on May 12.
15 years after independence, in 2006, the people of Artsakh adopted the country’s Constitution through a referendum, again on September 2.