Սեպտեմբերի 2-ը պատմական օր է․ Արցախի նախագահը պարգևներ է հանձնել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության օրվա կապակցությամբ սեպտեմբերի 1-ին Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել պարգևատրման հանդիսավոր արարողություն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, Հարությունյանը պետական բարձր պարգևներ է հանձնել Պաշտպանության բանակի զինծառայողների, ազատամարտիկների, Ազգային անվտանգության ծառայության, ոստիկանության, արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության աշխատակիցների, առողջապահության, կրթության, գիտության ոլորտների ներկայացուցիչների:
Գիտության, կրթության և առողջապահության բնագավառներում ունեցած նշանակալի ավանդի համար մի խումբ անձանց շնորհվել են ԼՂՀ պատվավոր կոչումներ:
Գեներալ-մայորի զինվորական կոչում է շնորհվել ՊԲ զինծառայողներ Կարեն Շաքարյանին, Կարեն Առստամյանին և Սամվել Պողոսյանին և ԱԱԾ տնօրենի առաջին տեղակալ Արայիկ Գրիգորյանին:
Արդարադատության երրորդ դասի պետական խորհրդականի դասային աստիճան է շնորհվել ԱՀ գլխավոր դատախազի տեղակալներ Էրիկ Վերդիյանին և Սասուն Գաբրիելյանին:
Նախագահ Հարությունյանը շնորհավորել է պարգևատրվածներին ու նշել է, որ սեպտեմբերի 2-ը պատմական օր է, համազգային հպարտության, հայ ժողովրդի արցախյան հատվածի երբեմնի ոտնահարված իրավունքների վերականգնման և արժանապատիվ ներկան ու ապագան խորհրդանշող օր:
«Միասնականությունը և ներդաշնակությունը համազգային գաղափարի շուրջ, որ դրսևորեց հայ ժողովուրդն այդ փուլում, օրինակելի էր»,- ընդգծել է երկրի ղեկավարը՝ հավելելով, որ այսօր, առավել քան երբևէ, մեր ազգային հավաքական ուժի շնորհիվ պետք է կառուցենք մեր երազանքների Հայրենիքը:
Խոսելով անելիքների մասին՝ Արայիկ Հարությունյանը շեշտել է, որ պետականությունը պետք է պաշտպանել, շարունակաբար ամրապնդել ու զարգացնել, որի համար առկա է ամենակարևոր նախադրյալը՝ մարդկային ռեսուրսը:
Միջոցառմանը ներկա էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:

President Harutyunyan calls for “national collective power” to develop and strengthen Artsakh
STEPANAKERT, SEPTEMBER 1, ARMENPRESS. On the occasion of the Republic of Artsakh Day, a public holiday of the country celebrated annually on September 2, President Arayik Harutyunyan bestowed state awards to war veterans, distinguished military servicemen, government officials, doctors and scientists, representatives of the education field, law enforcement and police.
Honorary Titles of the Republic of Artsakh were awarded to a group of people for significant contributions in science, education and healthcare.
Defense Army servicemen Karen Shakaryan, Karen Arstamyan and Samvel Poghosyan, as well as National Security Service First Deputy Chief Arayik Grigoryan were promoted to the rank of major-general.
Deputy Prosecutor Generals Erik Verdiyan and Sasun Gabrielyan were given the Class III State Advisor of Justice degree.
President Harutyunyan congratulated the recipients of the awards and noted that September 2 is a “historic day, a day of pan-national pride, a day symbolizing the restoration of the once violated rights of the Armenians of Artsakh, the dignified present and future”.
“Today, more than ever before, we must build the homeland of our dreams through our national collective power.”
The President emphasized that the country has the most important prerequisite – the human resource – for defending, continuously strengthening and developing its statehood.