Սերժ Սարգսյանը հայկական կողմի համար հաղթական է համարում Ապրիլյան պատերազմը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայկական կողմի համար հաղթական է համարում 2016թ. Ադրբեջանի սանձազերծած Ապրիլյան պատերազմը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Սարգսյանն ասաց օգոստոսի 19-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում, ընթերցելով Ազգային ժողովի Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքների քննիչ հանձնաժողովի փակ նիստում իր ունեցած ներածական խոսքը:
«Պաշտպանվող կողմի համար հաղթանակ է, երբ նվազագույն կորուստներով վիժեցնում է հարձակվողի մտադրությունները: Մարտի դաշտում կրած անհաջողությունները թույլ չտվեցին Ադրբեջանին՝ հայկական կողմերին և միջազգային հանրությանը կանգնեցնել փաստի առջև ու ստիպել բանակցել իրենց ցանկացած կետից ու իրենց ցանկացած օրակարգով: Ադրբեջանը նաև դիվանագիտական ասպարեզում պարտություն կրեց»,- ասաց Սարգսյանը:
Նա նշեց, որ պատերազմից խուսափել հնարավոր չէր: «Համոզված եմ, որ հնարավոր չէր կանխել կամ խուսափել պատերազմից, որովհետև Ադրբեջանը պատրաստ չէր մեզ համար ընդունելի որևէ փոխզիջումային տարբերակի: Ադրբեջանի գերնպատակը բանակցությունների ընթացքը փոխելն էր, ցանկանում էին ապացուցել, որ խնդիրն ունի ռազմական լուծում: Ադրբեջանը ցանկանում էր չեզոքացնել Արցախի, որպես հակամարտության կողմ լինելու հանգամանքը: Ադրբեջանի համար կարևոր էր փոխել իր ժողովրդի հոգեբանության մեջ և բանակում պարտվածի բարդույթը, վերածելով այն ուժեղի, հաղթանակածի, և հակառակն իրականացնել Հայաստանում»,- նշեց ՀՀ երրորդ նախագահը:
Անդրադառնալով այն լուրերին, թե Ապրիլյան պատերազմի ընթացքում հայկական կողմը ունեցել է սպառազինության խնդիր, Սարգսյանը նշեց, որ նման բան չի եղել:
«Ցավ եմ ապրում լսելով հրապարակ նետված թեզերը բահերով կռվող, սոված և առանց փամփուշտի մնացած զինվորների և դիզվառելիքի փոխարեն ջրով լիցքավորված զինտեխնիկայի մասին: Սա ուղղակի ամոթ է»,- ասաց Սարգսյանը:
ՀՀ երրորդ նախագահը նշեց, որ Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ հնարավոր էր չհամաձայնել հրադադարի հաստատմանը և պատժել Ադրբեջանին կամ վերադառնալ ուժերի նախնական դասավորվածությունը, սակայն դա կարող էր ավելի մեծ մարդկային կորուստների բերել:
«Հնարավոր էր չհամաձայնել հրադադարի հաստատմանը, և ամբողջովին վերականգնել նախնական դասավորությունը, բայց հավանականությունը մեծ է, որ մենք կունենանայինք նոր զոհեր: Եթե փորձեինք անվտանգության գոտին ընդլայնել նոր տարածքներով, դա կլիներ արկածախնդություն՝ հղի անկանխատեսելի հետևանքներով, ընդհուպ՝ լայնածավալ պատերազմի բորբոքում: Որպես հետևանք՝ հազարավոր զոհեր, ավերված քաղաքներ ու գյուղեր: Հաշվի առնելով այս ամենը, ես, որպես Գերագույն հրամանատար, հենվելով պատկան մարմինների կարծիքների վրա, որոշում եմ կայացրել համաձայնել հրադադարի հաստատմանը»,- նշեց Սարգսյանը:
2016թ. Ապրիլյան պատերազմի ընթացքում ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Սարգսյանը հավելեց, որ որոշակի թերացումներով, այնուամենայնիվ պետութան գրեթե բոլոր օղակներն իրենց դրսևորել են լավագույնս:

Серж Саргсян Апрельскую войну назвал победной для армянской стороны
Третий президент Армении Серж Саргсян развязанную Азербайджаном Апрельскую войну 2016 года назвал победной для армянской стороны. Как передает Арменпресс, об этом Саркисян сказал на пресс-конференции 19 августа, прочитав свое вступительное слово, произнесенное на закрытом заседании следственной комиссии Национального собрания по обстоятельствам Апрельской войны.
“Если защищающаяся сторона с минимальными потерями разрушает намерения нападающего - это победа. Неудачи на поле боя не позволили Азербайджану поставить перед фактом обе армянские стороны и международное сообщество, и заставить вести переговоры с желаемого для них пункта и с их желаемой повесткой. Азербайджан потерпел поражение и на дипломатической арене”, - сказал Саргсян.
“Я уверен, что предотвратить войну или избежать ее было невозможно, поскольку Азербайджан не был готов ни к какому-либо приемлемому для нас компромиссному варианту. Сверхзадачей Азербайджана было изменение хода переговоров, они хотели доказать, что проблема может иметь военное решение. Азербайджан хотел нейтрализовать то обстоятельство, что Арцах является стороной конфликта. Азербайджану необходимо было изменить психологию своего народа и комплекс поражения своей армии, превратив их в победителей, а Армению представить проигравшей”, - отметил третий президент Армении.
Касаясь слухов о том, что в ходе Апрельской войны армянская сторона имела проблемы с вооружением, Саркисян отметил, что ничего подобного не было.
Мне больно слушать разговоры о солдатах, воюющих с лопатами, голодных и оставшихся без патронов, о военной технике, заправленной водой вместо дизтоплива.
Третий президент Армении отметил, что во время Апрельской войны можно было не согласиться с установлением режима прекращения огня, наказать Азербайджан и вернуться к предварительной расстановке сил, однако это могло привести к еще большим человеческим потерям.
“Можно было не соглашаться с установлением перемирия и полностью восстановить первоначальный расклад, но была вероятность и того, что у нас будут новые жертвы. Если бы мы попытались расширить зону безопасности с новыми территориями, это было бы авантюрой, и было бы чревато непредсказуемыми последствиями, вплоть до разжигания широкомасштабной войны. И как следствие, тысячи жертв, разрушенных городов и сел. Учитывая все это, я, как верховный главнокомандующий, опираясь на мнения соответствующих органов, принял решение согласиться на установление режима прекращения огня”, - отметил Саргсян.
Серж Саргсян, бывший президентом Армении в дни Апрельской войны 2016 года, добавил, что почти все звенья государства хотя и с некоторыми упущениями, но тем не менее, проявили себя в эти дни наилучшим образом.