Սերժ Սարգսյանը հայկական կողմի համար հաղթական է համարում Ապրիլյան պատերազմը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայկական կողմի համար հաղթական է համարում 2016թ. Ադրբեջանի սանձազերծած Ապրիլյան պատերազմը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Սարգսյանն ասաց օգոստոսի 19-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում, ընթերցելով Ազգային ժողովի Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքների քննիչ հանձնաժողովի փակ նիստում իր ունեցած ներածական խոսքը:
«Պաշտպանվող կողմի համար հաղթանակ է, երբ նվազագույն կորուստներով վիժեցնում է հարձակվողի մտադրությունները: Մարտի դաշտում կրած անհաջողությունները թույլ չտվեցին Ադրբեջանին՝ հայկական կողմերին և միջազգային հանրությանը կանգնեցնել փաստի առջև ու ստիպել բանակցել իրենց ցանկացած կետից ու իրենց ցանկացած օրակարգով: Ադրբեջանը նաև դիվանագիտական ասպարեզում պարտություն կրեց»,- ասաց Սարգսյանը:
Նա նշեց, որ պատերազմից խուսափել հնարավոր չէր: «Համոզված եմ, որ հնարավոր չէր կանխել կամ խուսափել պատերազմից, որովհետև Ադրբեջանը պատրաստ չէր մեզ համար ընդունելի որևէ փոխզիջումային տարբերակի: Ադրբեջանի գերնպատակը բանակցությունների ընթացքը փոխելն էր, ցանկանում էին ապացուցել, որ խնդիրն ունի ռազմական լուծում: Ադրբեջանը ցանկանում էր չեզոքացնել Արցախի, որպես հակամարտության կողմ լինելու հանգամանքը: Ադրբեջանի համար կարևոր էր փոխել իր ժողովրդի հոգեբանության մեջ և բանակում պարտվածի բարդույթը, վերածելով այն ուժեղի, հաղթանակածի, և հակառակն իրականացնել Հայաստանում»,- նշեց ՀՀ երրորդ նախագահը:
Անդրադառնալով այն լուրերին, թե Ապրիլյան պատերազմի ընթացքում հայկական կողմը ունեցել է սպառազինության խնդիր, Սարգսյանը նշեց, որ նման բան չի եղել:
«Ցավ եմ ապրում լսելով հրապարակ նետված թեզերը բահերով կռվող, սոված և առանց փամփուշտի մնացած զինվորների և դիզվառելիքի փոխարեն ջրով լիցքավորված զինտեխնիկայի մասին: Սա ուղղակի ամոթ է»,- ասաց Սարգսյանը:
ՀՀ երրորդ նախագահը նշեց, որ Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ հնարավոր էր չհամաձայնել հրադադարի հաստատմանը և պատժել Ադրբեջանին կամ վերադառնալ ուժերի նախնական դասավորվածությունը, սակայն դա կարող էր ավելի մեծ մարդկային կորուստների բերել:
«Հնարավոր էր չհամաձայնել հրադադարի հաստատմանը, և ամբողջովին վերականգնել նախնական դասավորությունը, բայց հավանականությունը մեծ է, որ մենք կունենանայինք նոր զոհեր: Եթե փորձեինք անվտանգության գոտին ընդլայնել նոր տարածքներով, դա կլիներ արկածախնդություն՝ հղի անկանխատեսելի հետևանքներով, ընդհուպ՝ լայնածավալ պատերազմի բորբոքում: Որպես հետևանք՝ հազարավոր զոհեր, ավերված քաղաքներ ու գյուղեր: Հաշվի առնելով այս ամենը, ես, որպես Գերագույն հրամանատար, հենվելով պատկան մարմինների կարծիքների վրա, որոշում եմ կայացրել համաձայնել հրադադարի հաստատմանը»,- նշեց Սարգսյանը:
2016թ. Ապրիլյան պատերազմի ընթացքում ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Սարգսյանը հավելեց, որ որոշակի թերացումներով, այնուամենայնիվ պետութան գրեթե բոլոր օղակներն իրենց դրսևորել են լավագույնս:

Serzh Sargsyan praises Armenian military and diplomatic victory in 2016 April War
YEREVAN, AUGUST 19, ARMENPRESS. The Armenian side was victorious in the 2016 April War both militarily and diplomatically, former President of Armenia Serzh Sargsyan said in his first news conference since resigning in 2018. He started the briefing by reading his speech that he had made earlier during parliamentary ad hoc committee hearings investigating the clashes, where he was summoned to answer questions.
“It is the defensive side’s victory when it is [thwarting] the offensive side’s intentions with minimal losses,” Sargsyan said. “Azerbaijan’s failures in the battlefield didn’t allow it to [drive into corner] the Armenian sides and the international community and force to negotiate from their desired point and agenda. Azerbaijan also suffered defeat in the diplomatic arena,” Serzh Sargsyan, who was President of Armenia during the clashes, told the news conference.
Sargsyan said the war was inevitable. “I am sure that it was not possible to prevent or avoid war, because Azerbaijan was not ready for any option of compromise acceptable for us. Azerbaijan’s ultimate goal was to change the course of the negotiations; they wanted to prove that the issue has a military solution. Azerbaijan wanted to neutralize the fact of Artsakh being a party to the conflict. It was important for Azerbaijan to change the complex of a loser in its people’s mentality and in its military, to transform it into a [mentality] of a strong and victorious one, and implement the opposite in Armenia,” Sargsyan said.
He once again strongly dismissed rumors claiming that the Armenian side had problems in its military arsenal during the attack. He said such rumors are “simply embarrassing”.
The former President said that during the April War he had the option of not agreeing to a ceasefire and punishing Azerbaijan or returning to the initial arrangement of forces, however, according to him, that option would lead to greater human losses.
“If we were to attempt to expand the security zone with new territories, it would have been an adventurism, fraught with unpredictable consequences, up to a risk of heating up a large scale war. And thousands of victims, devastated cities and villages as a consequence. Taking into consideration all of this, as Commander in Chief, and relying upon the opinions of relevant bodies, I decided to agree to a ceasefire,” Sargsyan said.