Հայաստանը պետք է լինի տուն սփյուռքից ժամանող մեր հայրենակիցների համար. Հայրապետյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, Սփյուռքի նախկին նախարար Մխիթար Հայրապետյանի խոսքով` Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է դառնա երկրորդ և վերջնական տուն սփյուռքից ժամանող հայերի համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Հայրապետյանը հայտարարել խորհրդարանի ամբիոնից:
Հայրապետյանը նախ հիշեցրել է, որ 2018թ. ՀՀ Սփյուռքի նախարարութունը հանրության դատին էր ներկայացրել սփյուռքի հետ քաղաքականության ռազմավարության նոր հայեցակարգի նախագիծը, որը կոչվում էր` «Ուժեղ Հայաստան, ուժեղ սփյուռք», իսկ ավելի ուշ` 2018թ. «Իմ քայլը» դաշինքն իր նախընտրական ծրագրի չորրորդ կետով սահմանել է սփյուռքի հետ նորարարական քաղաքականությունը և այն կրկին վերնագրվել է` «Ուժեղ Հայաստան, ուժեղ սփյուռք»: ԱԺ պատգամավորը նշեց, որ իրենց քաղաքական թիմն, ինչպես ամրագրել էր իր նախընտրական ծրագրում, այսօր ևս շարունակում է հավատարիմ մնալ իր որդեգրած քաղաքականությանն ու դիրքորոշմանը, ասել է թե` ՀՀ-ն պատասխանատվության մեծ զգացում ունի սփյուռքի հայ համայնքների առաջ:
«Վերջերս տեղի ունեցած սարսափելի ծանր իրադարձությունները, որ բազմաթիվ մարդկային կյանքեր խլեցին, ինչպես լիբանանցի մեր բարեկամ ժողովրդի, այնպես էլ Լիբանանի հայ քաղաքացիների շրջանում, ևս կրկին գործուն քայլերի են մղում Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը և Ազգային ժողովին: Խոսելով առհասարակ Մերձավոր Արևելքի և սփյուռքի մայր գաղթօջախների մասին, պետք է ասել, որ այդ համայնքները լիուլի տեղավորվում են մեր կատարյալ պատկերացումների մեջ, որովհետև մեր երազած կատարյալ սփյուռքը հետևյալն է` մենք գտնում ենք, որ մեր հայրենակիցները պետք է լինեն լիակատար մասնիկը տվյալ երկրի` ինտեգրված քաղաքացի միևնույն ժամանակ, պահպանելով սեփական ազգային ինքնությունը»,- ասաց Հայրապետյանը:
Նա նշեց, որ 2018թ. դեռ նախարարի կարգավիճակով այցելել է Լիբանան, Սիրիա և Եգիպտոս ու կարող է հպարտությամբ ասել, թե ինչ հիացական խոսքերով էին խոսում Հայաստանի գործընկերները տեղի հայ համայնքների մասին, ընդգծելով հայ մարդու, հայ ժողովրդի բազմադարյա ներդրումը Լիբանանի, Սիրիայի, Եգիպտոսի տնտեսական, սոցիալական, քաղաքական, մշակութային և գիտական բնագավառներում:
«Մեծագույն հպարտություն էր լսել դա մեր գործընկերներից, որովհետև Լիբանանում մեր հայ համայնքը տասնամյակներ շարունակ բավական դժվարությունների միջով է անցել, և ես ուզում եմ Ազգային ժողովի ամբիոնից շնորհակալություն հայտնել լիբանանցի ժողովրդին, որ, թե՛ քաղաքացիական պատերազմում, թե՛ դրանից հետո կարողացել են նաև պաշտպանել և իրենց հովանու տակ առնել մեր հայրենակիցներին, մարդկանց, ովքեր իրենց ունեցած ներդրման համար գնահատվել են տվյալ երկրի իշխանությունների կողմից»,- ասաց ԱԺ պատգամավորը:
Հայրապետյանը նշեց, որ այսօր Հայաստանը ոչ միայն պատասխանատվության զգացում ունի տեղի հայ համայնքի, այլև լիբանանցի ժողովրդի նկատմամբ, հավելելով, որ ՀՀ կառավարության կողմից Լիբանան ուղարկված վերջին հումանիտար օգնությունները կրելու են շարունակական բնույթ:
«Շատ կարևոր է, որ մեր լավագույնն անենք, որպեսզի հոգ տանենք մեր հայրենակիցների մասին, որոնք այսօր դժվարին կացության առջև են, բայց միևնույն ժամանակ ասել, որ այն մեր հայրենակիցները, որոնք այնուամենայնիվ կարևորագույն որոշում կկայացնեն` լքելու որևէ երկիր, որտեղ որևէ հնարավորություն այլևս չեն տեսնում գոյատևելու, ապրելու, ստեղծագործելու, Հայաստանի Հանրապետությունը լինելու է իրենց երկրորդ տունը»,- նշեց Հայրապետյանը:
Խորհրդարանի անդամը նշեց, որ տասնամյակներ շարունակ մեր երկիրը մեր հայրենակիցների կողմից ընկալվել է միայն որպես հուզական տարածք, բայց ոչ որպես տուն, ոչ որպես մի պետություն, որտեղ կարելի է գալ, ապրել, ստեղծագործել, հարստանալ և հարստացնել մյուսներին:
«Այսօր մենք ՀՀ-ն ստեղծում ենք այնպիսին, որը լինելու է տուն, որը նախկինում, մեր արած սխալների հետևանքով, ցավոք, չընկալվեց և չդարձավ տուն նույն տարածաշրջանի այլ երկրներից գաղթած մեր հայրենակիցների համար: Դա դաս պետք է լինի մեր քաղաքական թիմի և մեր հայրենակիցների համար, որովհետև չափազանց կարևոր է, թե հայրենադարձներն ինչպիսի վերաբերմունքի կարժանան: Շատ կարևոր է, որ այն մեր հայրենակիցը, որը նման որոշում կայացնի տեղափոխվել որևէ երկիր, այդ երկիրը պետք է լինի Հայաստանը, ոչ թե այլ երկիր: Հայաստանը պետք է լինի երկրորդ և վերջնական տունը մեր հայրենակիցների համար»,- ասաց Մխիթար Հայրապետյանը:
Ազգային ժողովի պատգամավոր Մխիթար Հայրապետյանը նշեց, որ Հայաստանն իր առավելագույնը կանի, որ իր ուժերի սահմանում և դրանից ավելի է, որպեսզի դառնա տունը աշխարհասփյուռ որևէ անկյունից Հայաստան տեղափոխված իր հայրենակցի համար: Եզրափակելով խոսքը, Հայրապետյանը Լիբանանի ժողովրդին ու լիբանանահայերին ուժ և տոկոնություն մաղթեց, նշելով, որ Հայաստանն իրենց կողքին և թիկունքին է:
Օգոստոսի 4-ին հզոր պայթյուն է որոտացել Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութում: Ականատեսները տեսանկարահանել են կատարվածն ու ներկայացրել ավերածությունները, որոնք տեղի են ունեցել շրջակայքում: Տեսանկարահանումը ֆիքսել է հարվածային ալիքը, որը ցնցել է մի քանի կիլոմետր հեռավորությամբ գտնվող շինությունները: Վերջին տվյալներով՝ զոհերի թիվը գերազանցել է 220-ը, վիրավորվել է ավելի քան 5 հազար մարդ: Պայթյունի հետևանքով զոհվել է 13, վիրավորվել՝ 300 հայ։
Հայաստանից դեպի Բեյրութ իրականացվել է հումանիտար օգնության երեք չվերթ: Առաջին չվերթը կայացել է օգոստոսի 8-ին, երկրորդը՝ օգոստոսի 9-ին` Արցախի ժողովրդի անունից, երրորդը՝ օգոստոսի 11-ին: Ինքնաթիռները Լիբանան են տեղափոխել հումանիտար օգնություն, որը պարունակել է դեղորայք և բժշկական պարագաներ, սնունդ, տեքստիլ արտադրանք, համակարգչային տեխնիկա՝ նախատեսված օգոստոսի 4-ին Բեյրութի նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունից տուժածներին օգնություն ցույց տալու համար: Հայաստանից ուղարկված երեք օդանավերով Լիբանանից Հայաստան է ժամանել շուրջ 100 հայ, որոնք Բեյրութում բնակվելու խնդիրներ են ունեցել նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունից հետո:

Armenia must be home for our compatriots arriving from Diaspora – MP
YEREVAN, AUGUST 13, ARMENPRESS. Member of ‘’My step’’ parliamentary bloc, former Minister of Diaspora Mkhitar Hayrapetyan says Armenia must become the second and final home for Armenians arriving from the Diaspora, ARMENPRESS reports Hayrapetyan announced at the parliament.
Mkhitar Hayrapetyan reminded that Armenia has adopted the policy called ‘’Strong Armenia, strong Diaspora’’, meaning that Armenia has assumed great responsibility in front of the Armenian communities of the Diaspora.
‘’The recent horrifying incidents that occurred in Lebanon claiming numerous lives among both the friendly people of Lebanon and the Armenian citizens of Lebanon push the Government and National Assembly of Armenia to take active steps. Speaking about the Armenian communities in the Near East, it should be noted that those communities are in full compliance with our understanding of ''ideal communities'', because our dream community is the following – we think that our communities should be a full part of the given country and an integrated citizen, at the same time preserving the national identity'', Hayrapetyan said.
He noted that back in 2018, still when the Minister of Diaspora, he visited Lebanon, Syria and Egypt and can say with pride that Armenia's partners were greatly impressed with the local Armenian community, emphasizing the centuries-old contribution of Armenians to the economic, social, political, cultural and scientific life of Lebanon, Syria and Egypt.
''It was a great pride to hear that from our partners, because our Armenian community in Lebanon passed through many hardships throughout decades, and I want to thank the people of Lebanon from the National Assembly of Armenia for they were able to protect our people during and after the civil war, people whose contribution has been appreciated by the authorities of the given countries'', the MP said.
Hayrapetyan noted that today Armenia feels responsible not only for the Armenian community in Lebanon, but also for the people f Lebanon, adding that the recent humanitarian aids sent to Lebanon by the Armenian Government will be continuous.
''It's very important that we do our best to take care of our compatriots, who face hardships today, but at the same time we have to say that those of our compatriots that will make an important decison to leave any country where they see no more opportunities to exist, live and create, the Republic of Armenia will be their second home'', he said.
Mkhitar Hayrapetyan noted that for decades Armenia has been perceived as an emotional area, but not as a home, not as a state where one can come, live, create, get rich and make others rich.
''Today we create a Republic of Armenia which will be a home, which unfortunately, due to our mistakes, was not perceived and did not become a home for our compatriots that found refuge from other countries of that region in the past. It should be a lesson for our political team and our compatriots, because it's very important how the repatriates will be treated here. It's very important that if our compatriots make a decision to move to another country, Armenia should be that country and not any other country. Armenia should be the second and final home for our compatriots'', Mkhitar Hayrapetyan said.
The MP noted that Armenia will spare no efforts to become home for its compatriots from any parts of the world. Summing up his speech, Mkhitar Hayrapetyan wished the people of Lebanon strength and endurance, adding that Armenia stands with them.
A huge explosion took place in Beirut on August 4. Death toll is over 220 and over 5 thousand are injured. 13 Armenians are among the victims. Armenia has sent 3 relief planeloads to Lebanon.