ՀՀ Զինված ուժերի կողմից խոցված ադրբեջանական ԱԹՍ-ների թիվը մոտենում է 10-ի. Արծրուն Հովհաննիսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ադրբեջանական սահմանին Տավուշի ուղղությամբ Ադրբեջանի սանձազերծած գործողությունների ընթացքում ՀՀ Զինված ուժերի կողմից խոցված ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարքերի թիվը մոտենում է 10-ի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Իջևանում՝ ճգնաժամային տեղեկատվական կենտրոնում տեղի ունեցած ճեպազրույցի ընթացքում ասաց Պաշտպանության նախարարության Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի հրամանատարաշտաբային ֆակուլտետի պետ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«ՀՀ Զինված ուժերի կողմից խոցված ադրբեջանական ԱԹՍ-ների թիվը 5-ից ավելի է, մոտենում է 10-ի»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
ՀՀ Պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը հայտնել էր, որ հայկական ԶՈՒ ՀՕՊ ստորաբաժանումը խոցել է Ադրբեջանի ԶՈՒ կրակի կառավարման համակարգ հանդիսացող ԱԹՍ: Ավելի ուշ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հրապարակել է հայ-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի «Elbit Hermes 900» անօդաչու թռչող սարքի խոցման տեսանյութը:
ՀՀ Զինված ուժերի կողմից նախօրդ օրերին ևս մի քանի ԱԹՍ-ներ էին խոցվել, որոնց լուսանկարներից երևում էր, որ դրանք իսրայելական արտադրության են: Հուլիսի 14-ին հակառակորդը հարվածային ԱԹՍ-ով թիրախավորել է Բերդ համայնքի քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։

YEREVAN, JULY 14, ARMENPRESS. The number of Azerbaijani UAVs downed by the Armenian Armed Forces during the military operation unleashed by Azerbaijan against Armenia comes near 10, , ARMENPRESS reports Artsrun Hovhannisyan, Head of the Command and Staff Faculty of the Vazgen Sargsyan Military University and former MoD spokesperson said in a briefing in Ijevan city.
‘’The number of Azerbaijani UAVs downed by the Armed Forces of Armenia is more than 5, it comes near 10’’, Hovhannisyan said.
The Azerbaijani armed forces launched an attack on an Armenian military base located in Tavush province on July 12, using artillery, mortars and UAVs. In addition, the Azerbaijani side also shelled the town of Chinari and Aygepar in the province with mortars, damaging civilian homes. On July 14 the Azerbaijani armed forces continued targeting the civilian infrastructures of the Armenian town of Berd, using an attacking drone. 4 servicemen have died from the Armenian side.