Մոնթե Մելքոնյան կիբեռ բանակը կոտրել է Ադրբեջանի ռազմածովային ուժերի գաղտնի տվյալները
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոնթե Մելքոնյանի կիբեռ բանակը կոտրել է Ադրբեջանի ռազմածովային ուժերի գաղտնի տվյալները պարունակող հարթակը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հաքերային թիմի «Ֆեյսբուք»-ի պաշտոնական էջը հայտնում է, որ գործողություն արդյունքում իրենց ձեռքն են ընկել ռազմածովային ուժերի գաղտնի տվյալների մի մասը, որտեղ կան ռազմածովային մարտիկների, նավապետների, նավաստիների, ինժեներների և այլ անձանց տվյալներ կապված Ադրբեջանի ծովային կառույցի հետ:
«Մենք հետևում ենք իրավիճակին: Մեր եղբայրներն առաջին գծում են, իսկ մենք թիկունքում և Ձեր մեջ»,- նշված է հայտարարությունում:
Տեղեկատվական անվտանգության հարցերով փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանն էլ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հայտնել է, որ հայկական հաքերային թիմերից մեկը կոտրել է Ադրբեջանի մոտ երկու հազար տնային տնտեսությունների և օֆիսների WiFi սարքերը, փոխել դրանց վրայի DNS կարգավորումները, ինչի հետևանքով տվյալ կապից օգտվողները տարբեր կայքեր այցելելուց, օրինակ «Ֆեյսբուք» կամ Հեյդար Ալիևի անվան գրադարանի կայքը, հայտնվում էին մի էջում, որտեղ պատկերված է ՀՀ դրոշը և գրված է. «Եթե դուք չդադարեցնեք ձեր գրոհը մեր տարածքների վրա, ես կանջատեմ ձեր ամբողջ ինտերնետ հասանելիությունը»:

Армянские хакеры взломали базу данных ВМС Азербайджана
Кибер-армия имени Монте Мелконяна взломала платформу, содержащую секретные данные военно-морских сил Азербайджана. Как передает Арменпресс, официальная страница хакерской группы в Facebook сообщает, что в результате операции они изъяли некоторые секретные данные ВМС, в том числе данные служащих, капитанах, моряках, инженерах и других людях, связанных с военно-морским флотом Азербайджана.
«Мы следим за ситуацией. Наши братья находятся на передовой, а мы в тылу и среди вас», - говорится в заявлении.
Эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян сообщил на своей странице в Facebook, что одна из армянских хакерских групп взломала WiFi-устройства около двух тысяч азербайджанских семей и офисов, изменила настройки DNS на них, в результате чего пользователи данной сети, посещающие разные сайты, такие как Facebook или сайт библиотеки имени Гейдара Алиева, оказывались на странице, на которой изображен флаг Республики Армения и написано: «Если вы не остановите атаку на наши территории, я отключу весь ваш интернет-доступ».