Արցախում եկող տարի նախատեսվում է երկնիշ տնտեսական աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը «Ֆեյսբուք»-ի ուղիղ եթերում ներկայացրեց հունիսի 29-ին հրապարկված Արցախի նախագահի 2020-2025 թթ. ծրագրի դրույթները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հարությունյանն ասաց, որ Արցախի համար կարևոր խնդիրներից մեկը պետք է լինի բանակի մարտունակության աստիճանի բարձրացումը:
«Բանակը մշտապես լինելու է իմ ուշադրության կենտրոնում՝ անկախ իմ զբաղեցրած պաշտոնից ու հնարավորությունից: Մենք ամեն օր պետք է բարձրացնենք մեր մարտունակության աստիճանը և 1-2 տարի հետո լուրջ առաջընթաց կարձանագրենք այդ ուղղությամբ: Այն, ինչ վերջին 2-3 տարիների ընթացքում տեսել ենք բանակի մարտունակության, սոցիալ-կենցաղային պայմանների փոփոխության առումով, շարունակվելու է»,- նշեց Հարությունյանը:
Նրա խոսքով՝ ամեն ինչ պայմանավորված է տնտեսական աճով ու ցուցանիշներով: ԱՀ նախագահը հայտնեց, որ առաջիկա 5 տարվա համար երկրի համար տնտեսական աճի նվազագույն ցուցանիշը պետք է լինի 8 տոկոս:
«Ուզում եմ վստահեցնել, որ որ դա գերակատարվելու է: 2020 թվականի մասին ոչինչ չեմ կարող ասել, քանի որ ամբողջ աշխարհում էլ, մեզ մոտ էլ տարածված է կորոնավիրուսային հիվանդությունը, և այն ազդում է տնտեսության վրա: Արդեն 2021 թվականին կարող ենք ունենալ երկնիշ տնտեսական աճ: Ծրագրում նշել եմ տարեկան 5 հազար աշխատատեղ, բայց շատ ավելին է լինելու: Մենք լուրջ աշխատուժի կարիք ենք ունենալու շինարարության, գյուղատնտեսության, վերամշակման բնագավառներում»,-ասաց Արայիկ Հարությունյանը և հավելեց, որ իրենք պետք է փորձեն ճիշտ իրականացնել վերաբնակեցման, հայրենադարձության քաղաքականությունը, ինչը թույլ կտա լուծել աշխատուժի խնդիրը:
Նա վստահեցրեց, որ ամեն տարի շարունակաբար աճելու են աշխատավարձները, թոշակներն ու նպաստները:
«Նախատեսել ենք 40 հազար հա ոռոգվող տարածք ունենալ, այդ ծրագիրն արդեն սկսված է: Սա հնարավորություն կտա լուրջ դերակատարություն ունենալ Հայաստանի պարենային անվտանգության ապահովման համակարգում: Արցախի դեպքում այդ խնդիրը չունենք, վաղուց լուծել ենք պարենային անվտանգության խնդիրը:Ունենալու ենք առնվազն 10 հազար հա պտղատու այգի»,- ասաց Հարությունյանը:
Նա ընդգծեց, որ շուտով սկսելու են ներկրել ոչխարների գլխաքանակ: Առաջին ներմուծումը կլինի սեպտեմբեր-հոկտեմբերին: Ամեն տարի փորձելու են մինչև 50 հազար գլուխ ներկրել: Գյուղատնտեսության ոլորտում նախատեսվում է ներդնել ապահովագրական պիլոտային համակարգ:
Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ կարևորագույն ծրագրերից է լինելու բնակարանաշինությունը՝ հայտարարվել է տարեկան 1 000 բնակարան կառուցելու մասին: Այս ծրագրի համար արդեն իսկ կան ներդրողներ:
ԱՀ նախագահը խոսեց նաև ճանապարհաշինության մասին և հայտնեց, որ առաջիկա 5 տարում նախատեսվում է կառուցել նվազագույնը 80 կմ ճանապարհ:

В будущем году в Арцахе ожидается двузначный экономический рост
Президент Арцаха Араик Арутюнян в прямом эфире Facebook представил положения программы президента Арцаха на 2020 - 2025 гг., опубликованную 29 июня.
Как передает «Арменпресс», Арутюнян сказал, что одной из важных задач Арцаха должно быть повышение боеспособности армии.
“Армия всегда будет в центре моего внимания, независимо от занимаемой должности и от возможностей. Мы ежедневно должны повышать нашу боеспособность, и через 1 - 2 года зафиксировать серьезный прогресс в этом направлении. То, что мы видели в течение последних 2-3 лет в плане повышения боеспособности армии, изменения социально-бытовых условий, будет продолжено”, - отметил Арутюнян.
По его словам, все обусловлено экономическим ростом и показателями. Президент Республики Арцах сообщил, что на ближайшие 5 лет минимальным показателем экономического роста страны должны быть 8%. “Хочу заверить, что это будет перевыполнено. О 2020 году ничего не могу сказать, поскольку у нас, как и во всем мире, распространилась эпидемия, и она влияет на экономику. Но в 2021 году мы можем иметь двузначный экономический рост. В программе отмечено 5 000 рабочих мест ежегодно, но их будет намного больше. Мы серьезно будем нуждаться в рабочей силе в строительстве, в сельском хозяйстве, в переработке”, - сказал Араик Арутюнян и добавил, что они должны попытаться правильно реализовать политику переселения, репатриации, что позволит решить проблему рабочей силы.
Он заверил, что ежегодно будут расти зарплаты, пенсии и пособия.
“Мы предусмотрели орошение территорию в 40 000 га, эта программа уже начата. Это создаст возможность сыграть серьезную роль в системе обеспечения продовольственной безопасности Армении. В Арцахе нет этой проблемы, мы давно решили проблему продовольственной безопасности. У нас будет как минимум 10 000 гектаров фруктовых садов”, - сказал Арутюнян.
Он подчеркнул, что скоро начнется импорт поголовья овец. Попытаемся ежегодно импортировать до 50 000 голов. В сфере сельского хозяйства планируется внедрить пилотную систему страхования.
По словам Араика Арутюняна, одной из важнейших программ будет жилищное строительство, было объявлено о строительстве 1 000 квартир в год. Для этой программы уже есть инвесторы.
Президент Республики Арцах говорил также о дорожном строительстве и сообщил, что в ближайшие 5 лет планируется проложить как минимум 80 км дорог.