Մինչև տարեվերջ գյուղական բնակավայրերում երեխայի խնամքի նպաստի իրավունքից կօգտվի մոտ 7 հազար շահառու
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյուղական բնակավայրերում բնակվող անձանց համար մինչև երեխայի 2 տարին լրանալը խնամքի նպաստի իրավունք սահմանելն ուղղված է ժողովրդագրական իրավիճակի բացասական միտումները մեղմելուն:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Սմբատ Սաիյանը նշեց, որ նպաստը հատկացվելու է անկախ ծնողի աշխատելու կամ չաշխատելու հանգամանքից:
«Նպաստը լինելու է 26 հազար 500 դրամի չափով: Ասեմ, որ աշխատող ծնողի պարագայում երեխայի խնամքի նպաստի չափը ևս ավելանում է հուլիսի 1-ից՝ դառնալով 26 հազար 500 դրամ: Ստացվում է, որ եթե գյուղական բնակավայրում ապրող ծնողը նաև աշխատում է, ապա նա երեխայի նպաստ կստանա կրկնակի չափով, այն է՝ և՛ որպես աշխատող ծնող, և՛ որպես գյուղական բնակավայրում ապրող»,- ասաց Սմբատ Սաիյանը:
Փոփոխություններն ուժի մեջ են մտնում հուլիսի 1-ից: Մինչև տերեվերջ երեխաների նպաստի համար նախատեսված է 450 մլն դրամ: Խիստ նախնական հաշվարկներով մոտ 7 հազար շահառու կօգտվի այս իրավունքից: 2021 թվականին ամբողջ տարվա համար այս ծրագրով անհրաժեշտ կլինի 4 մլրդ դրամ:
«Ասեմ, որ օրենքով սահմանված պարտադիր պահանջ է, որպեսզի ծնողը և երեխան հաշառված լինեն գյուղական բնակավայրերում և երեխան փաստացի բնակվի գյուղական բնակավայրում»,- ասաց նախարարի տեղակալը:
Փոփոխություն է կատարվել խնամքի նպաստի համար դիմելու ժամկետի հետ կապված: Մասնավորապես, գործող կարգով, եթե ծնողը դիմում է նպաստի համար, և այն փոխանցվում է բանկ, ապա մեկ տարվա ընթացքում պետք է մոտենա և ստանա: Եթե մեկ տարվա ընթացքում չի ստանում, ապա կորցնում է նպաստի իր իրավունքը: Փոփոխության համաձայն, երեխայի նպաստը կվճարվի, եթե ծնողը կրկին դիմում ներկայացնի: Այս փոոխությունն ունի հետադարձ ուժ: Նախկինում նման խնդրի առաջ կանգնած անձինք ևս կարող են դիմել: Մեկ այլ փոփոխության համաձայն, խնամքի նպաստի համար դիմելու ժամկետը վեց ամսվա փոխարեն սահմանվել է 12 ամիս: Վերանայվել է նաև չվճարված խնամքի նպաստի վճարման պայմաններն ու կարգը:
«Գործող օրենսդրության համաձայն, եթե խնամքի նպաստը նշանակվել է և չի վճարվել, ապա դա վճարվում է դիմելու օրվանից նախորդող վեցամսյա ժամանակահատվածի համար: Այսինքն, եթե խնամքի նպաստի իրավունքը տրվել է, սակայն վճարը ստանալու համար ինչ-ինչ պատճառներով դիմել է մեկ տարի անց, ապա, միևնույն է, վճարվում էր վեց ամսվա համար: Այս փոփոխությամբ կվճարվի դիմելուն նախորդող ամբողջ ժամանակահատվածի համար: Եթե, իհարկե, դիմումը ներկայացվել է մինչև երեխայի 3 տարին լրանալը»,- ասաց Սմբատ Սաիյանը:

До конца года в селах пособие по уходу за ребенком смогут получать около 7 000 бенефициаров
Установление права на пособие по уходу за ребенком, до его достижения двух лет, для лиц, проживающих, в сельской местности, направлено на смягчение негативных тенденций демографической ситуации.
На пресс-конференции в зале Арменпресс заместитель министра труда и социальных вопросов Армении Смбат Саиян отметил, что пособие будет выделяться независимо от того, работают ли родители или нет.
“Пособие будет в размере 26 500 драмов. Скажу, что в случае с работающими родителями размер пособия по уходу за ребенком также увеличивается с 1 июля, составив 26 500 драмов. То есть, работающие родители, живущие в сельской местности, получат пособие в двойном размере, и как работающий родитель, и как живущий в сельской местности”, - сказал Смбат Саиян.
Изменения вступают в силу с 1 июля 2020 года. На пособия детям до конца года предусмотрено 450 млн драмов. По предварительным расчетам, этим правом воспользуются около 7 тысяч бенефициаров. В 2021 году на эту программу будет необходимо 4 млрд драмов.
“Скажу, что есть установленное законом обязательное требование, чтобы родители и ребенок жили в сельских населенных пунктах”, - сказал замминистра.
Внесено изменение по срокам обращения за пособием по уходу. В частности, в действующем порядке, если родитель обращается за пособием, и оно передается в банк, то он может получить пособие в течение года. Если в течение одного года он не получает это пособие, то теряет свое право на пособие. Согласно поправкам, пособие ребенка будет выплачиваться, если родитель повторно подаст заявление. Согласно другому изменению, срок подачи заявления на пособие по уходу вместо шести месяцев составляет 12 месяцев. Пересмотрены также условия и порядок выплаты пособия по неоплаченному уходу.
“Согласно действующему законодательству, если пособие по уходу назначено и не выплачено, то оно выплачивается за шестимесячный период, предшествующий дню обращения. То есть, если право на пособие было предоставлено, но для получения пособия по каким-то причинам родитель обратился через год, то все оно равно выплачивался за шесть месяцев. Эта поправка будет выплачена за весь период, предшествующий обращению. Если, конечно, заявление было подано до достижения ребенком 3-летнего возраста”, - сказал Смбат Саиян.