Դեսպան Սերգեյ Մինասյանը հարցազրույց է տվել ռումինական DefenseRomania գործակալությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռումինիայում ՀՀ դեսպան Սերգեյ Մինասյանը հարցազրույց է տվել ռազմաքաղաքական և անվտանգային խնդիրները լուսաբանող ռումինական DefenseRomaniaգործակալությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Ռումինիայում ՀՀ դեսպանությունից, հարցազրույցում դեսպան Մինասյանը խոսել է ԵՄ հետ հարաբերություններում Հայաստանի առաջնահերթությունների մասին՝ ներառյալ «Արևելյան գործընկերության» ծրագիրը: Շեշտվել է Արցախյան հարցում եվրոպական կառույցների դիրքորոշումը՝ ընդունելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը որպես միակ գործուն բանակցային ձևաչափ:
Անդրադարձ է կատարվել նաևայլընտրանք չունեցող խաղաղ բանակցային գործընթացին, որի արդյունքներն ընդունելի պետք է լինեն Ադրբեջանի, Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդների համար: Դեսպանը նաև նշել է Արցախում վերջերս տեղի ունեցած նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների կարևորությունը՝ ԼՂՀ սուբյեկտության բարձրացման և բանակցային գործընթացին Արցախի ընտրյալ ներկայացուցիչների մասնակցության տեսանկյունից: Ընդգծվել է նաև 2020թ. մայիսին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից Ռամիլ Սաֆարովի առնչությամբ կայացրած վճռի կարևորությունը:

Посол Сергей Минасян дал интервью румынскому агентству “Defense Romania”
Посол Армении в Румынии Сергей Минасян дал интервью румынскому агентству “Defense Romania”, освещающему военно-политические проблемы и проблемы безопасности.
Как сообщили «Арменпресс» в посольстве Армении в Румынии, в интервью Минасян говорил о приоритетах Армении в отношениях с ЕС, включая программу Восточного партнерства. Была подчеркнута позиция европейских структур в арцахском вопросе, принимая сопредседательство Минской группы ОБСЕ в качестве единственного действенного переговорного формата.
Посол коснулся и не имеющего альтернативы мирного переговорного процесса, результаты которого должны быть приемлемы для народов Азербайджана, Армении и Нагорного Карабаха. Сергей Минасян отметил и важность недавних президентских и парламентских выборов в Арцахе с точки зрения повышения субъектности НКР и участия в переговорном процессе избранных представителей Арцаха. Была подчеркнута и важность решения, вынесенного в мае 2020 г. Европейским судом по правам человека в вопросе с Рамилем Сафаровым.