Թուրքիան ասպատակում է արաբական աշխարհը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նեոօսմանական քաղաքականություն որդեգրած Թուրքիայի իշխանությունները վերջին տարիներին լուրջ ջանքեր են գործադրում արաբական աշխարհի երկրներում իրենց ռազմական ներկայությունը, ազդեցությունը մեծացնելու, երբեմն էլ՝ ուղղակիորեն բռնազավթելով հարեւան Սիրիայի ու Իրաքի տարածքները, դրանց նկատմամբ տարածքային հավակնություններ են դրսեւորում։ Ավելին, երեկ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Չավուշօղլուն հայտարարել է, թե Անկարան նպատակամղված է Իդլիբ նահանգը դարձնել անվտանգության գոտի, ապա, իր հայեցողությամբ, ուժերը տեղաբաշխել այնտեղ։ Անկարան, հանուն իր ծավալապաշտական նպատակների արդարացնելով բոլոր միջոցները, համագործակցել է ահաբեկչական խմբերի, այդ թվում՝ դարիշականների ու «Ալ նոսրայի» հետ՝ հաշվի չառնելով պաշտոնական Դամասկոսի դժգոհություններն ու բողոքները։ Ավելին, մասնակցելով Աստանայի գործընթացին, ջանք չի խնայում քրդերի՝ բանակցային ցանկացած գործընթացին մասնակցելու ճանապարհը փակելու ուղղությամբ։
Սիրիայում Անկարան ի սկզբանե ջանքեր էր գործադրում ծայրահեղական «Մուսուլման եղբայրներ» («ՄԵ») կազմակերպությանը իշխանության բերելու, ինչը չհաջողվեց։ Սակայն 2015—ից Անկարան սկսեց «ՄԵ»—ի առնչությամբ համագործակցել այդ կազմակերպությանը հովանավորող Կատարի հետ, որտեղ ապաստան էին գտել Եգիպտոսից վտարված «ՄԵ»—ական առաջնորդները։ Հանգամանք, ինչն առիթ դարձավ, որ Թուրքիան իր ազդեցությունը մեծացներ էներգակիրներով հարուստ այդ երկրում, ունենար նաեւ ռազմական ներկայություն։ Եվ, ահա, «ՄԵ»—ի շրջանակներում, փոխհարաբերությունների սերտացմամբ պայմանավորված, 2015 թ. հոկտեմբերին Կատարում սկսեց աշխատել Թուրքիայի առաջին ռազմաբազան, որը հետագայում Թուրքիա—Կատար համատեղ ուժերի հրամանատարություն անունն ստացավ։ 2017 թ. հունիսի 5—ին Կատարի եւ արաբական 4 երկրի՝ Սաուդյան Արաբիայի, Եգիպտոսի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների եւ Բահրեյնի միջեւ առաջացած դիվանագիտական ճգնաժամից հետո, Դոհա—Անկարա փոխհարաբերություններն էլ ավելի սերտացան։ Որոշ մեկնաբաններ նույնիսկ նշում են, թե ստեղծվել է նոր առանցք, որը ջանքեր է գործադրում արաբական երկրներում տարածելու իր ազդեցությունը, իսկ իրականում Թուրքիան, օգտվելով էներգակիրներով հարուստ այդ երկրի հնարավորություններից, ներթափանցում է արաբական աշխարհ, ինչպես օրինակ՝ Թունիս, Լիբիա եւ Արեւմտյան Ասիայի ու աֆրիկյան այլ երկրներ։
Ապա հերթը հասավ Լիբիային... Թուրքիայի վերջին արկածախնդրությունները վերաբերում են Իրաքին, որի հյուսիսային հատվածը մերթընդմերթ ռմբակոծության է ենթարկել PKK—ականների դիրքերը ոչնչացնելու նպատակով՝ ոտնահարելով Բաղդադի ինքնիշխանությունը։ 2013 թ. Էրդողանի եւ PKK—ի առաջնորդ Աբդուլահ Օջալանի միջեւ «խաղաղության» պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, որի շրջանակներում, զինյալներին զինաթափելով՝ ուղարկում էր Իրաք, ինչպես բազմիցս նշել է Բաղդադը՝ առանց վերջինիս տեղյակ պահելու կամ հարցը քննարկելու։ Սակայն «խաղաղությունը» երկար չտեւեց, եւ Անկարան վերսկսեց քրդերի դեմ ռազմական գործողությունները, ինչը թերեւս անհրաժեշտ էր նաեւ այն պատճառով, որ կարողանար պայքարել Սիրիայի հզորացող քրդական կազմակերպությունների դեմ։ Իսկ այժմ Իրաք «գործուղած» PKK—ականներին Իրաքի հյուսիսում ոչնչացնելու նպատակով լայնածավալ երկու գործողություն է իրականացրել ցամաքայինների ու օդուժի մասնակցությամբ՝ հունիսի 15—ին, «Արծվի մագիլներ» գործողությամբ այդ երկրում խորանալով մինչեւ 193 կիլոմետր։ Հաջորդ օրը Բաղդադում Թուրքիայի դեսպանը հրավիրվել է Իրաքի ԱԳ նախարարություն, որտեղ նրան բողոքի նոտա է ներկայացվել։ Այդ գործողությունները խիստ քննադատել է նաեւ երկրի խորհրդարանը։
Անկարան, փաստորեն, անտեսելով դա, հունիսի 17—ին էլ ավելի լայնածավալ գործողություններ է իրականացրել Իրաքի հյուսիսում, այս անգամ էլ՝ «Վագրի ճիրաններ» անունով։ Թուրքիայի դեսպանը կրկին հրավիրվել է Իրաքի ԱԳ նախարարություն, եւ առավել խիստ դատապարտող բողոքի նոտա է նրան ներկայացվել։ Իսկ Իրաքի զինված ուժերի խոսնակը շեշտել է, որ այլեւս թույլ չեն տա դա կրկինվի, միաժամանակ նշել, որ Թուրքիային պատասխանելու են դիվանագիտությամբ։ Թուրքիայի գործողությունները դատապարտել են նաեւ ԱՄԷ—ն եւ արաբական երկրների խորհրդարանը։ Ի պատասխան՝ Անկարան երեկ հայտարարել է, թե ավելի շատ ռազմական բազաներ է ստեղծելու Իրաքում։ Արաբական աշխարհում տիրող առկա տարաձայնություններն առայժմ նպաստավոր հող են ստեղծել Թուրքիայի ծավալապաշտական նկրտումների համար։

Турция нападает на арабский мир
В последние годы турецкие власти, которые ведут неоосманскую политику, предпринимают серьезные усилия, чтобы расширить свое военное присутствие и влияние в арабском мире, а порой даже оккупировать территории соседних стран - Сирии и Ирака, в отношении которых Турция проявляет неприкрытые территориальные поползновения. Кроме того, министр иностранных дел Турции Чавушоглу заявил вчера, что Анкара намерена превратить провинцию Идлиб в зону безопасности, а затем, по своему усмотрению, разместить там силы. Анкара, оправдывая все средства для достижения своих экспансионистских целей, сотрудничала с террористическими группами, включая даришцев и Аль-Нусру, игнорируя недовольство и протест официального Дамаска. Более того, будучи участницей Астанинского процесса, Анкара не жалеет усилий, чтобы заблокировать возможность курдам участвовать в любом переговорном процессе.
В Сирии Анкара изначально пыталась привести к власти экстремистскую организацию «Братья-мусульмане» (БМ), но потерпела неудачу. Тем не менее, в связи с БМ с 2015 года Анкара сотрудничает с Катаром, который спонсирует организацию и где укрывались лидеры БМ, которые были высланы из Египта. Обстоятельство, которое стало поводом для усиления влияния Турции в этой богатой энергоресурсами стране, а также обеспечить военное присутствие.
И вот, в рамках БМ, благодаря сближению отношений, в октябре 2015 года в Катаре была открыта первая турецкая военная база, которая впоследствии стала называться Командование совместных турецко-катарских войск. С началом дипломатического кризиса между Катаром и четырьмя арабскими странами, Саудовской Аравией, Египтом, Объединенными Арабскими Эмиратами и Бахрейном, 5 июня 2017 года отношения между Дохой и Анкарой стали еще теснее. Некоторые аналитики даже указывают на то, что была создана новая ось, которая стремится распространить свое влияние в арабском мире, а на самом деле Турция, пользуясь возможностями богатой энергоресурсами страны, проникает в арабский мир - Тунис, Ливию, Западную Азию и страны Африки.
Настала очередь Ливии ... Последние авантюры Турции в Ираке, северная часть которого время от времени подвергается бомбардировке с целью уничтожения позиций РПК, нарушают суверенитет Багдада. В 2013г. было достигнуто соглашение о «мире» между Эрдоганом и лидером РПК Абдуллой Оджаланом, в рамках которого он разоружил боевиков и отправил их в Ирак — как неоднократно заявлял Багдад, не информируя его и не обсуждая этот вопрос.
Однако «мир» длился недолго, и Анкара возобновила военные действия против курдов, что, вероятно, было необходимо для того, чтобы иметь возможность бороться с крепнущими курдскими организациями в Сирии. И теперь, при участии сухопутных и воздушных сил, которых «командировала» иракцев в Ирак для проведения крупномасштабных операций на севере Ирака по уничтожению членов РПК, 15 июня продвинулась до 193 километра в результате операции «Когти орла» (Eagle Claw). На следующий день турецкий посол в Багдаде был приглашен в иракский МИД, где ему была вручена нота протеста. Парламент страны также подверг эти действия резкой критике.
Анкара, фактически игнорируя это, 17 июня провела еще более масштабные операции в северном Ираке, на этот раз под названием «Когти тигра». Посол Турции был снова вызван в иракский МИД, и ему была вручена более жесткая нота протеста. Спикер иракских вооруженных сил подчеркнул, что они не допустят повторения такого, в то же время отметив, что Турции они будут отвечать дипломатическими методами. Действия Турции также были осуждены ОАЭ и парламентом арабских стран. В ответ Анкара объявила вчера, что в Ираке создаст больше военных баз. Нынешние разногласия в арабском мире создали благоприятную почву для экспансионистских амбиций Турции.