«Բարգավաճ Հայաստանը» ցանկանում է դիմել Սահմանադրական դատարան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը ցանկանում է դիմել Սահմանադրական դատարան՝ պարզելու, թե որքանով է իրավաչափ արտակարգ դրության օրերին հավաքների կազմակերպման արգելք սահմանելու մասին կառավարության որոշումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց խմբակցության անդամ Իվետա Տոնոյանը:
«Անհրաժեշտ չափով պատգամավորների ստորագրություններ հավաքելուց հետո դիմելու ենք Սահմանադրական դատարան՝ վիճարկելու արտակարգ դրության պայմաններում հավաքների կազմակերպման հետ կապված որոշման իրավաչափությունը»,- ասաց Տոնոյանը:
Նա նշեց, որ իրենց խմբակցության պատգամավորների ձայները բավարար չեն ՍԴ դիմելու համար, ուստի ստորագրություններ հավաքելու հարցում դիմել են «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությանը:
ՀՀ կառավարության որոշման համաձայն՝ Հայաստանում հայտարարված արտակարգ դրության ժամանակ հավաքներ անցկացնելը և դրանց մասնակցելն արգելված է:

Парламентская фракция “Процветающая Армения” желает обратиться в Конституционный суд
Парламентская фракция “Процветающая Армения” хочет обратиться в Конституционный суд для выяснения, насколько правомерно решение правительства о введении запрета на проведение собраний в дни чрезвычайного положения.
Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказала член фракции Ивета Тоноян.
“После сбора подписей депутатов в необходимом количестве мы обратимся в Конституционный суд для оспаривания правомерности решения, связанного с организацией собраний в условиях чрезвычайного положения”, - сказала Тоноян.
Она отметила, что голосов депутатов их фракции недостаточно для обращения в КС, поэтому в вопросе сбора подписей они обратились к фракции “Просвещенная Армения”.
Согласно решению правительства Армении, во время объявленного в Армении чрезвычайного положения запрещено проведение митингов и участие в них.
Правительство Армении 12 июня приняло решение продлить срок чрезвычайного положения, объявленного 16 марта и продленного до 13 июня еще на 30 дней, с 17:00 13 июня до 17:00 13 июля включительно.